Jak naostrzyć noże za pomocą kamienia? – Poradnik

Jak naostrzyć noże za pomocą kamienia? – Poradnik

Jak naostrzyć noże za pomocą kamienia? – Poradnik

Jeśli tylko zdecydowałeś się wejść do świata japońskich noży, to temat ostrzenia noży nie może pozostać Ci obcy. Każdy, nawet najmniej zaawansowany użytkownik profesjonalnych noży wie, że z biegiem czasu i intensywnością użytkowania, noże zaczynają się zużywać.  Ostrzenie jest swego rodzaju sztuką, która wymaga odpowiedniej techniki, wiedzy oraz koordynacji ruchowej.

 

Noże japońskie - jak przygotować się do pierwszego ostrzenia?

 Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni kamień do ostrzenia. Istnieją różne warianty kamieni do ostrzenia, np.: kamienie syntetyczne, naturalne i diamentowe. W zależności od tego z jakiego materiału wykonane jest ostrze należy wybrać odpowiedni kamień. Na przykład, dla noży ze stali wysokowęglowej najodpowiedniej będzie wybrać kamień taki jak kamień diamentowy lub kamień syntetyczny charakteryzujące się dużą twardością.

Kamienie diamentowe i twarde kamienie syntetyczne są dobrym wyborem ze względu na ich trwałość i długi okres żywotności.

 

Jak przygotować kamień do ostrzenia noży?

Kiedy udało nam się dopasować odpowiedni kamień do typu naszego ostrza, należy go nasączyć wodą. Wilgotność gwarantuje o wiele większą skuteczność, ponieważ woda usuwa płyn i ściera ostrze równomiernie. Po włożeniu kamienia do wody, czekamy aż ta wypchnie spod niego powietrze. W momencie, w którym zauważymy, że pęcherzyki wodne przestają się uwalniać, będzie to oznaczać, że kamień jest gotowy, by naostrzyć nasze noże.

 

Jak odpowiednio przygotować swoje stanowisko?

 Aby odpowiednio ustawić stanowisko do ostrzenia noża, należy wziąć pod uwagę:

  1. Stabilna powierzchnia to podstawa.

Ostrzenie noży wymaga stabilnego podłoża takiego jak stół lub blat, aby ograniczyć ilość niepożądanych ruchów i uzyskać zadowalający efekt.

  1. Dostosuj wysokość.

Dopasuj odpowiednią wysokość powierzchni do swojego wzrostu, by wygodnie trzymać nóż i kamień do ostrzenia.

  1. Dobrze ustaw kamień.

Kamień powinien być umiejscowiony na stabilnej powierzchni, by nie ruszał się podczas ostrzenia.

  1. Ustal kąt ostrzenia.

Kąt ostrzenia na kamieniu standardowo powinien wynosić 10-15 stopni, zalecana wartość zależy od rodzaju ostrza i osobistej wygody.

  1. Bezpieczeństwo.

Do zabezpieczenia powierzchni możesz zastosować matę z gumy lub innego podobnego materiału, który będzie amortyzować wstrząsy podczas ostrzenia.

 

Pamiętaj, że prawidłowe ustawienie stanowiska do ostrzenia jest konieczne, by uzyskać dobre rezultaty i zachować bezpieczeństwa podczas procesu ostrzenia.

 

Jak zacząć ostrzenie?

 Trzymając nóż prawidłowo i pewnie, kładąc kciuk na klindze. Drugą ręką dociskając ostrze do kamienia należy przesuwać ostrze wzdłuż powierzchni kamienia, zachowując stały kąt. Ostrzenie powinno odbywać się z jednej strony, a następnie z drugiej strony, zawsze trzymając nóż w tej samej pozycji. Dla lepszego efektu warto powtórzyć proces kilka razy, aby uzyskać idealnie ostrze.

 Co po ostrzeniu?

Po zakończeniu ostrzenia pamiętaj, by dokładnie umyć i wysuszyć nóż. Dodatkowo możesz nałożyć na ostrze kilka kropel oleju, by odpowiednio je zakonserwować przed korozją.

Ostrzenie noży wydaje się skomplikowane, lecz nie jest to nic trudnego. Każdy, nawet początkujący pasjonat poradzi sobie z tym zadaniem. By poprawnie naostrzyć swoje noże, należy zaopatrzyć się w odpowiednio dostosowany do tego kamień.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych kamieni do ostrzenia japońskich noży rekomendowanych do ostrza ze stali wysokowęglowej.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz