Zestawy noży japońskich: 4 sposoby, aby wykorzystać je do przygotowania pysznych dań

Zestawy noży japońskich: 4 sposoby, aby wykorzystać je do przygotowania pysznych dań

Jeśli lubisz gotować i eksperymentować w kuchni, to na pewno zainteresują Cię noże japońskie. Te wysokiej jakości narzędzia kuchenne są nie tylko piękne i eleganckie, ale także niezwykle funkcjonalne i uniwersalne. Dzięki nim możesz przygotować wiele różnorodnych i smacznych dań, od tradycyjnego sushi i sashimi, po sałatki, mięsa, ryby, desery i owoce.

W tym artykule pokażemy Ci 4 sposoby, jak używać zestawów noży japońskich do przygotowania pysznych dań. Dowiesz się także, co sprawia, że noże japońskie są tak wyjątkowe i jak dobrać odpowiednie zestawy noży japońskich do swoich potrzeb i preferencji. Na koniec podsumujemy najważniejsze informacje i zapytamy Cię o Twoją opinię.

Dlaczego warto nam wierzyć? Jesteśmy sklepem internetowym, który specjalizuje się w sprzedaży zestawów noży japońskich. Mamy doświadczenie i pasję do tego tematu. Znamy się na tym, co sprzedajemy i chcemy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i poradami.

Zacznijmy więc od początku.

 

noże japońskie zestaw w pudełku prezentowym japoński nóż szefa kuchni nóż kiritsuke santoku nakiri zestaw noży kuchennych

 

Co sprawia, że noże japońskie są tak uniwersalne i funkcjonalne?

Noże japońskie są znane na całym świecie ze swojej wysokiej jakości i doskonałej ostrości. Są to noże wykonane z najlepszych materiałów i z dbałością o każdy szczegół. Noże japońskie charakteryzują się kilkoma cechami, które sprawiają, że są tak uniwersalne i funkcjonalne:

 • Stal - noże japońskie są wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej lub stali węglowej. Stal nierdzewna jest odporna na rdzę i łatwa w utrzymaniu, ale wymaga częstszego ostrzenia. Stal węglowa jest twardsza i dłużej zachowuje ostrość, ale jest podatna na korozję i wymaga specjalnej pielęgnacji. Niektóre noże japońskie są wykonane ze stali damasceńskiej, która jest połączeniem kilku warstw różnych rodzajów stali. Stal damasceńska ma niepowtarzalny wzór na ostrzu i jest bardzo trwała i ostra.
 • Kształt - noże japońskie mają różne kształty ostrzy, które są dostosowane do różnych zadań w kuchni. Najpopularniejsze kształty to: santoku (uniwersalny nóż do krojenia warzyw, mięsa i ryb), gyuto (japoński odpowiednik noża szefa kuchni, do krojenia i siekania), nakiri (nóż do krojenia warzyw w cienkie plasterki), yanagiba (nóż do krojenia ryb na sushi i sashimi), deba (nóż do filetowania i obierania ryb), petty (nóż do drobnych prac, takich jak obieranie i dekorowanie), oraz wiele innych.
 • Kąt - noże japońskie mają ostrze naostrzone pod mniejszym kątem niż noże zachodnie, co sprawia, że są bardziej ostre i precyzyjne. Typowy kąt ostrzenia noży japońskich wynosi od 10 do 15 stopni, podczas gdy noże zachodnie mają kąt od 20 do 25 stopni. Mniejszy kąt ostrzenia wymaga jednak większej ostrożności i umiejętności przy użytkowaniu i ostrzeniu noży japońskich.
 • Rękojeść - noże japońskie mają rękojeści wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, plastik, metal, czy kompozyty. Rękojeści mogą być okrągłe, owalne, kwadratowe lub heksagonalne. Ważne jest, aby rękojeść była wygodna i dobrze leżała w dłoni. Niektóre noże japońskie mają pełną tuleję, co oznacza, że stal biegnie przez całą długość rękojeści i jest zabezpieczona nitami lub klejem. Pełna tuleja dodaje nożowi wytrzymałości i równowagi.

Jak widać, noże japońskie są bardzo zróżnicowane i mają wiele zalet. Teraz przejdźmy do tego, jak używać zestawów noży japońskich do przygotowania pysznych dań.

 

noże japońskie zestaw w pudełku prezentowym japoński nóż szefa kuchni nóż kiritsuke santoku nakiri zestaw noży kuchennych

 

Sposób 1: jak używać zestawów noży japońskich do przygotowania sushi i sashimi?

Sushi i sashimi to tradycyjne japońskie dania, które składają się z surowych lub lekko marynowanych ryb i owoców morza podawanych z ryżem lub bez. Aby przygotować sushi i sashimi, potrzebujesz odpowiednich zestawów noży japońskich, które pozwolą Ci pokroić ryby na cienkie i równe plasterki.

Do przygotowania sushi i sashimi polecamy następujące zestawy noży japońskich:

 • Zestaw YEZEY z nożem szefa kuchni, nożem santoku, nożem uniwersalnym oraz nożem do krojenia sushi/sashimi (kiritsuke). Ten zestaw jest idealny dla miłośników sushi i sashimi, ponieważ zawiera specjalny nóż, który jest zaprojektowany do krojenia ryb na cienkie plasterki. Nóż ten ma długie i wąskie ostrze z jednostronnym szlifem, co zapewnia czyste i gładkie cięcie. Pozostałe noże są również bardzo ostre i wygodne w użyciu. Możesz zamówić ten zestaw na naszej stronie.

 

Aby poprawnie pokroić ryby na sushi i sashimi, potrzebujesz bardzo ostrego noża i pewnej ręki.

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Wybierz świeżą rybę - ryba do sushi i sashimi musi być bardzo świeża i bezpieczna do spożycia na surowo. Kupuj rybę tylko od zaufanych sprzedawców i sprawdzaj jej jakość przed zakupem. Ryba powinna mieć wilgotną i błyszczącą skórę, twardy miąższ, zapach morza i czyste oczy.
 • Oczyść rybę - jeśli kupujesz całą rybę, musisz ją oczyścić z łusek, wnętrzności i ości. Możesz poprosić sprzedawcę o zrobienie tego za Ciebie lub zrobić to samodzielnie przy pomocy noża deba lub innego noża do filetowania. Zaczynaj od ogona i krój wzdłuż kręgosłupa aż do głowy. Następnie usuń głowę i wnętrzności oraz odkrój płetwy. Na koniec usuń ości przy pomocy pęsety lub palców.
 • Pokrój rybę - aby pokroić rybę na sushi i sashimi, użyj noża do krojenia ryb. Nóż powinien być bardzo ostry i mieć długie i wąskie ostrze z jednostronnym szlifem. Trzymaj nóż pod kątem 45 stopni do deski i kroj rybę jednym płynnym ruchem od ogona do głowy. Nie piłuj ryby, ponieważ to zniszczy jej strukturę i smak. Kroj rybę na cienkie i równe plasterki o grubości około 0.5 cm.

 

noże japońskie zestaw w pudełku prezentowym japoński nóż szefa kuchni nóż kiritsuke santoku nakiri zestaw noży kuchennych

 

Sposób 2: jak używać zestawów noży japońskich do przygotowania sałatek i warzyw?

Sałatki i warzywa to zdrowe i pyszne dodatki do każdego posiłku. Aby przygotować sałatki i warzywa, potrzebujesz odpowiednich zestawów noży japońskich, które pozwolą Ci pokroić je na różne kształty i rozmiary.

Do przygotowania sałatek i warzyw polecamy następujące zestawy noży japońskich:

 • Zestaw YEZEY  - ten zestaw zawiera nóż santoku, nóż uniwersalny oraz nóż do obierania. Ten zestaw jest idealny dla miłośników sałatek i warzyw, ponieważ zawiera specjalny nóż santoku, który jest zaprojektowany do krojenia warzyw, mięsa i ryb. Nóż ten ma szerokie i płaskie ostrze z lekkim wygięciem na końcu, co zapewnia łatwe cięcie i siekanie. Pozostałe noże są również bardzo ostre i wygodne w użyciu. Możesz zamówić ten zestaw na naszej stronie.

 

Aby poprawnie pokroić sałatki i warzywa, potrzebujesz bardzo ostrego noża i pewnej ręki. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Wybierz świeże sałaty i warzywa - sałaty i warzywa do krojenia powinny być świeże i chrupiące. Kupuj sałatki i warzywa tylko od zaufanych sprzedawców i sprawdzaj ich jakość przed zakupem. Sałatki i warzywa powinny mieć intensywny kolor, soczysty miąższ, zapach świeżości i nie mieć żadnych uszkodzeń lub pleśni.
 • Oczyść sałatki i warzywa - przed krojeniem sałatek i warzyw musisz je dokładnie umyć pod bieżącą wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem lub w wirówce do sałaty. Usuń wszelkie niepotrzebne części, takie jak uszkodzone liście, zgniłe miejsca, czy zanieczyszczenia. Jeśli chcesz, możesz też obrać niektóre warzywa, takie jak marchew, burak, czy ziemniak.
 • Pokrój sałatki i warzywa - aby pokroić sałatki i warzywa, użyj noża santoku lub noża nakiri lub innego noża do krojenia warzyw. Nóż powinien być bardzo ostry i mieć szerokie i płaskie ostrze, co zapewnia łatwe cięcie i siekanie. Możesz pokroić sałatki i warzywa na różne kształty i rozmiary, w zależności od tego, jak chcesz je podać. Niektóre popularne sposoby krojenia to:

  • Kostka - to kształt sześcianu o boku około 0.5 cm. Aby pokroić warzywo na kostkę, najpierw pokrój je na plastry o grubości 0.5 cm. Następnie pokrój każdy plaster na paski o szerokości 0.5 cm. Na koniec pokrój każdy pasek na kawałki o długości 0.5 cm.
  • Pasek - to kształt prostokąta o długości około 5 cm i szerokości około 0.5 cm. Aby pokroić warzywo na pasek, najpierw pokrój je na plastry o grubości 0.5 cm. Następnie pokrój każdy plaster na paski o szerokości 0.5 cm.
  • Plaster - to kształt koła lub elipsy o grubości około 0.5 cm. Aby pokroić warzywo na plaster, po prostu pokrój je na równe części o grubości 0.5 cm.
  • Tarczka - to kształt koła lub elipsy o grubości około 0.2 cm. Aby pokroić warzywo na tarczkę, po prostu pokrój je na bardzo cienkie części o grubości 0.2 cm.
  • Juliennes - to kształt cienkich nitków o długości około 5 cm i szerokości około 0.1 cm. Aby pokroić warzywo na juliennes, najpierw pokrój je na plastry o grubości 0.1 cm. Następnie pokrój każdy plaster na paski o szerokości 0.1 cm.
  • Brunoise - to kształt sześcianu o boku około 0.1 cm. Aby pokroić warzywo na brunoise, najpierw pokrój je na juliennes. Następnie pokrój każdy pasek na kawałki o długości 0.1 cm.

 

noże japońskie zestaw w pudełku prezentowym japoński nóż szefa kuchni nóż kiritsuke santoku nakiri zestaw noży kuchennych

 

Sposób 3: jak używać zestawów noży japońskich do przygotowania mięs i ryb?

Mięsa i ryby to bogate źródła białka i innych składników odżywczych, które są ważne dla zdrowia i smaku. Aby przygotować mięsa i ryby, potrzebujesz odpowiednich zestawów noży japońskich, które pozwolą Ci pokroić je na porcje, filety, steki, kawałki, czy pasztety.

Do przygotowania mięs i ryb polecamy następujące zestawy noży japońskich:

 • Zestaw YEZEY Gyuto Knife Set - ten zestaw zawiera trzy wysokiej jakości noże japońskie wykonane ze stali wysokowęglowej. W skład zestawu wchodzą: nóż gyuto, nóż uniwersalny oraz nóż do obierania. Ten zestaw jest idealny dla miłośników mięs i ryb, ponieważ zawiera specjalny nóż gyuto, który jest zaprojektowany do krojenia i siekania mięs i ryb. Nóż ten ma długie i lekko zakrzywione ostrze z dwustronnym szlifem, co zapewnia wszechstronne i efektywne cięcie. Pozostałe noże są również bardzo ostre i wygodne w użyciu. Możesz zamówić ten zestaw na naszej stronie.

 

Aby poprawnie pokroić mięsa i ryby, potrzebujesz bardzo ostrego noża i pewnej ręki. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Wybierz świeże mięsa i ryby - mięsa i ryby do krojenia powinny być świeże i bezpieczne do spożycia. Kupuj mięsa i ryby tylko od zaufanych sprzedawców i sprawdzaj ich jakość przed zakupem. Mięsa i ryby powinny mieć jasny kolor, sprężysty miąższ, zapach świeżości i nie mieć żadnych uszkodzeń lub pleśni.

 • Oczyść mięsa i ryby - przed krojeniem mięs i ryb musisz je oczyścić z kości, chrząstek, tłuszczu, skóry, łusek, wnętrzności lub innych niepożądanych części. Możesz poprosić sprzedawcę o zrobienie tego za Ciebie lub zrobić to samodzielnie przy pomocy noża deba lub innego noża do filetowania. Zaczynaj od ogona lub głowy i kroj wzdłuż kręgosłupa lub żeber aż do drugiego końca. Następnie usuń kości przy pomocy pęsety lub palców.

 • Pokrój mięsa i ryby - aby pokroić mięsa i ryby, użyj noża gyuto lub innego noża do krojenia mięs i ryb. Nóż powinien być bardzo ostry i mieć długie i lekko zakrzywione ostrze z dwustronnym szlifem. Możesz pokroić mięsa i ryby na różne kształty i rozmiary, w zależności od tego, jak chcesz je podać. Niektóre popularne sposoby krojenia to:

  • Porcja - to kawałek mięsa lub ryby o wadze około 150 g i grubości około 2 cm. Aby pokroić mięso lub rybę na porcję, najpierw pokrój je na plastry o grubości 2 cm. Następnie waż każdy plaster na wadze i dopasuj jego rozmiar do żądanej wagi, odcinając nadmiar mięsa lub ryby. Możesz też użyć specjalnego noża do porcjowania, który automatycznie kroi mięso lub rybę na porcje o stałej wadze i długości
  • Filet - to kawałek mięsa lub ryby pozbawiony kości i skóry, o grubości około 1 cm. Aby pokroić mięso lub rybę na filet, najpierw oczyść je z kości i skóry przy pomocy noża deba lub innego noża do filetowania. Następnie pokrój je na cienkie plastry o grubości 1 cm.
  • Stek - to kawałek mięsa o grubości około 3 cm, zazwyczaj z kością lub bez. Aby pokroić mięso na stek, najpierw oczyść je z nadmiaru tłuszczu i błon przy pomocy noża gyuto lub innego noża do krojenia mięs. Następnie pokrój je na grube plastry o grubości 3 cm, starając się zachować równomierną strukturę mięśni.
  • Kawałek - to kawałek mięsa lub ryby o nieregularnym kształcie i rozmiarze, zazwyczaj używany do duszenia, pieczenia, smażenia, czy grillowania. Aby pokroić mięso lub rybę na kawałki, najpierw oczyść je z nadmiaru tłuszczu, kości, skóry, czy innych niepożądanych części przy pomocy noża gyuto lub innego noża do krojenia mięs. Następnie pokrój je na mniejsze kawałki o dowolnym kształcie i rozmiarze, starając się zachować podobną grubość i wagę.
  • Pasztet - to zmielone mięso lub ryba wymieszane z innymi składnikami, takimi jak jajka, bułka tarta, cebula, przyprawy, czy warzywa. Aby przygotować pasztet z mięsa lub ryby, najpierw oczyść je z nadmiaru tłuszczu, kości, skóry, czy innych niepożądanych części przy pomocy noża gyuto lub innego noża do krojenia mięs. Następnie zmiel je w maszynce do mielenia mięsa lub w malaku do mięsa. Dodaj pozostałe składniki i wymieszaj dokładnie. Uformuj pasztet w dowolny kształt i piecz w piekarniku lub gotuj w wodzie.

 

noże japońskie zestaw w pudełku prezentowym japoński nóż szefa kuchni nóż kiritsuke santoku nakiri zestaw noży kuchennych

 

 

Sposób 4: jak używać zestawów noży japońskich do przygotowania deserów i owoców?

Desery i owoce to słodkie i orzeźwiające przysmaki, które są idealne na zakończenie posiłku lub jako przekąska. Aby przygotować desery i owoce, potrzebujesz odpowiednich zestawów noży japońskich, które pozwolą Ci pokroić je na różne kształty i rozmiary.

 

  Aby poprawnie pokroić desery i owoce, potrzebujesz bardzo ostrego noża i pewnej ręki. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

  • Wybierz świeże desery i owoce - desery i owoce do krojenia powinny być świeże i smaczne. Kupuj desery i owoce tylko od zaufanych sprzedawców i sprawdzaj ich jakość przed zakupem. Desery i owoce powinny mieć intensywny kolor, soczysty miąższ, zapach świeżości i nie mieć żadnych uszkodzeń lub pleśni.

  • Oczyść desery i owoce - przed krojeniem deserów i owoców musisz je dokładnie umyć pod bieżącą wodą i osuszyć papierowym ręcznikiem lub w wirówce do sałaty. Usuń wszelkie niepotrzebne części, takie jak pestki, ogonki, liście, czy skórki. Jeśli chcesz, możesz też obrać niektóre owoce, takie jak jabłka, gruszki, czy banany.

  • Pokrój desery i owoce - aby pokroić desery i owoce, użyj noża do obierania lub noża do dekoracji lub innego noża do krojenia owoców. Nóż powinien być bardzo ostry i mieć krótkie i zakrzywione ostrze z dwustronnym szlifem. Możesz pokroić desery i owoce na różne kształty i rozmiary, w zależności od tego, jak chcesz je podać. Niektóre popularne sposoby krojenia to:

   • Kostka - to kształt sześcianu o boku około 1 cm. Aby pokroić owoc na kostkę, najpierw pokrój go na plastry o grubości 1 cm. Następnie pokrój każdy plaster na paski o szerokości 1 cm. Na koniec pokrój każdy pasek na kawałki o długości 1 cm.
   • Pasek - to kształt prostokąta o długości około 5 cm i szerokości około 0.5 cm. Aby pokroić owoc na pasek, najpierw pokrój go na plastry o grubości 0.5 cm. Następnie pokrój każdy plaster na paski o szerokości 0.5 cm.
   • Plaster - to kształt koła lub elipsy o grubości około 0.5 cm. Aby pokroić owoc na plaster, po prostu pokrój go na równe części o grubości 0.5 cm.
   • Tarczka - to kształt koła lub elipsy o grubości około 0.2 cm. Aby pokroić owoc na tarczkę, po prostu pokrój go na bardzo cienkie części o grubości 0.2 cm.
   • Juliennes - to kształt cienkich nitków o długości około 5 cm i szerokości około 0.1 cm. Aby pokroić owoc na juliennes, najpierw pokrój go na plastry o grubości 0.1 cm. Następnie pokrój każdy plaster na paski o szerokości 0.1 cm.
   • Brunoise - to kształt sześcianu o boku około 0.1 cm. Aby pokroić owoc na brunoise, najpierw pokrój go na juliennes. Następnie pokrój każdy pasek na kawałki o długości 0.1 cm.

   

  noże japońskie zestaw w pudełku prezentowym japoński nóż szefa kuchni nóż kiritsuke santoku nakiri zestaw noży kuchennych

   

  Jak dobrać odpowiednie zestawy noży japońskich do swoich potrzeb i preferencji?

  Aby dobrać odpowiednie zestawy noży japońskich do swoich potrzeb i preferencji, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

  • Rodzaj noża - w zależności od tego, co chcesz kroić i jakiego efektu oczekujesz, możesz wybrać różne rodzaje noży japońskich, takie jak gyuto, santoku, nakiri, sashimi, deba, usuba, petty, paring czy dekoracyjny. Każdy z nich ma swoje specyficzne cechy i zastosowania, które opisaliśmy wcześniej w tym artykule. Zalecamy zacząć od uniwersalnego noża gyuto lub santoku, który sprawdzi się w większości zadań kuchennych, a następnie uzupełnić swój zestaw o inne noże japońskie w zależności od Twoich potrzeb i upodobań.
  • Materiał ostrza - noże japońskie są zwykle wykonane z wysokiej jakości stali, z kilkoma różnymi rodzajami stali dostępnymi, takimi jak stal węglowa, stal nierdzewna i stal damasceńska. Stal węglowa jest znana ze swojej ostrości i trwałości, ale wymaga więcej konserwacji niż stal nierdzewna. Stal nierdzewna jest bardziej odporna na rdzę i plamy, ale może nie być tak ostra jak stal węglowa. Stal damasceńska jest połączeniem wielu rodzajów stali, co skutkuje unikalnym i pięknym wzorem na ostrzu. Przy wyborze noża japońskiego należy rozważyć rodzaj stali, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom kulinarnym i poziomowi konserwacji wymaganemu.
  • Kształt ostrza - noże japońskie mają różne kształty ostrza, takie jak proste ostrza, zakrzywione ostrza, dwustronne ostrza i jednostronne ostrza. Proste ostrza są idealne do krojenia i siekania, podczas gdy zakrzywione ostrza są lepsze do ruchów kołyszących. Jednostronne ostrza są idealne do precyzyjnego cięcia, takiego jak dla sushi. Przy wyborze noża japońskiego należy rozważyć kształt ostrza, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom kulinarnym i preferowanemu stylowi cięcia.
  • Materiał rękojeści - rękojeści noży japońskich są zwykle wykonane z drewna, żywicy lub materiałów syntetycznych. Drewniane rękojeści są trwałe i zapewniają wygodny uchwyt, ale mogą wymagać więcej konserwacji niż żywiczne lub syntetyczne materiały. Żywiczne i syntetyczne rękojeści są bardziej odporne na wilgoć i bakterie, ale mogą być mniej estetyczne lub ergonomiczne niż drewniane rękojeści. Przy wyborze noża japońskiego należy rozważyć materiał rękojeści, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom kulinarnym i poziomowi komfortu wymaganemu.
  • Cena - noże japońskie mogą mieć różną cenę w zależności od jakości materiałów, stopnia rzemiosła i reputacji marki. Zazwyczaj im lepszy nóż japoński, tym wyższa cena. Jednak nie musisz wydawać fortuny na dobry nóż japoński. Możesz znaleźć wiele wysokiej jakości noży japońskich w przystępnych cenach, jeśli wiesz, gdzie szukać i na co zwracać uwagę. Przy wyborze noża japońskiego należy rozważyć cenę, która najlepiej odpowiada Twojemu budżetowi i oczekiwaniom jakościowym.

   

  Podsumowanie: jak odkrywać nowe smaki i możliwości dzięki zestawom noży japońskich?

  W tym artykule pokazaliśmy Ci, jak używać zestawów noży japońskich do przygotowania pysznych dań z różnych kategorii: sushi i sashimi, sałatek i warzyw, mięs i ryb, deserów i owoców.

  Pokazaliśmy Ci również, jak dobrać odpowiednie zestawy noży japońskich do swoich potrzeb i preferencji, biorąc pod uwagę takie czynniki jak rodzaj noża, materiał ostrza, kształt ostrza, materiał rękojeści i cena.

  Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny i interesujący, oraz że zachęcił Cię do spróbowania naszych noży japońskich i zestawów noży japońskich.

  Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, zapraszamy do kontaktu z nami przez czat na żywo na naszej stronie.

  Dziękujemy za uwagę i życzymy smacznego! 😊

  Powrót do blogu

  Zostaw komentarz