8 kroków, aby Twój udekorowany stół wigilijny wyglądał niesamowicie i zachwycił bliskich (poradnik 2023) yezey

8 kroków, aby Twój udekorowany stół wigilijny wyglądał niesamowicie i zachwycił bliskich

Witaj! Cieszę się, że tu jesteś. W tym artykule pokażę Ci, jak udekorować stół wigilijny w 8 prostych krokach, aby zachwycić swoich bliskich i stworzyć niezapomniany klimat świąteczny. Nie musisz być mistrzem dekoratorstwa, wystarczy trochę kreatywności i dobrych pomysłów. A ja Ci w tym pomogę!

Dlaczego warto zadbać o dekorację stołu na wieczór wigilijny? Ponieważ stół wigilijny to niezwykle ważny element bożonarodzeniowej tradycji. To na nim pojawiają się tradycyjne potrawy, symbole i zwyczaje, takie jak sianko, opłatek czy puste miejsce dla niespodziewanego gościa. To przy nim spędzamy czas z rodziną i dzielimy się radością i miłością. Dlatego warto zadbać o to, aby stół wigilijny był piękny, elegancki i klimatyczny.

Znamy wiele trików i porad, które sprawią, że Twój stół wigilijny będzie wyglądał niesamowicie. A wszystko to w oparciu o proste i tanie rozwiązania.

W tym artykule dowiesz się:

 • Wprowadzenie - dlaczego warto zadbać o dekorację stołu na wieczór wigilijny?
 • Krok 1. Planowanie dekoracji stołu na wigilię - co należy przygotować przed dekorowaniem stołu?
 • Krok 2. Wybór obrusu na stół na wigilię.
 • Krok 3. Wybór naczyń i szklanek.
 • Krok 4. Wybór sztućców i serwetek.
 • Krok 5. Wybór ozdób, świec i kwiatów.
 • Krok 6. Wybór dodatków.
 • Krok 7. Wybór oświetlenia.
 • Krok 8. Wybór muzyki.

Zatem zaczynajmy! Oto 8 kroków, które poprowadzą Cię przez proces dekorowania stołu wigilijnego:

 

Krok 1. Planowanie dekoracji stołu na wigilię - co należy przygotować przed dekorowaniem stołu?

Zanim zaczniesz dekorować stół wigilijny, musisz wziąć pod uwagę kilka podstawowych rzeczy:

 • Wymiary stołu - musisz wiedzieć, jak duży jest Twój stół i ile osób zmieści się przy nim. To ważne, aby dobrać odpowiedni rozmiar obrusu, podtalerzy i naczyń oraz odpowiednio rozplanować przestrzeń na stole.
 • Ilość gości - musisz wiedzieć, ilu gości zaprosiłeś na wieczór wigilijny i czy będą to osoby dorosłe czy dzieci. To ważne, aby przygotować odpowiednią ilość sztućców, serwetek i szklanek oraz uwzględnić ewentualne preferencje lub alergie żywieniowe gości.
 • Kolorystyka wnętrza - musisz wiedzieć, jakie są dominujące kolory w Twoim salonie lub jadalni i czy pasują do świątecznego klimatu. To ważne, aby dobrać odpowiednie kolory obrusu, naczyń i ozdób oraz stworzyć harmonijną kompozycję.

 stół wigilijny elegancki z potrawami barszcz pierogi talerze

 

Krok 2. Wybór obrusu na stół na wigilię.

Obrus to podstawa dekoracji stołu wigilijnego. To on nadaje ton całej aranżacji i tworzy tło dla pozostałych elementów. Dlatego warto dobrze wybrać obrus pod względem materiału, koloru, wzoru i rozmiaru.

 1. Materiał - najlepiej wybrać obrus z naturalnego materiału, np. bawełny lub lnu. Taki obrus jest trwały, łatwy w praniu i prasowaniu oraz przyjemny w dotyku. Możesz też wybrać obrus z mieszanki naturalnych i syntetycznych włókien, np. poliestru lub akrylu. Taki obrus jest tańszy, mniej gniecie się i lepiej znosi plamy.
 2. Kolor - najlepiej wybrać obrus w jasnym kolorze, np. białym lub ecru. Taki obrus jest uniwersalny, pasuje do każdego wnętrza i podkreśla czystość i świeżość stołu wigilijnego. Możesz też wybrać obrus w innym kolorze, np. czerwonym lub zielonym. Taki obrus jest bardziej efektowny, pasuje do świątecznej kolorystyki i dodaje charakteru stołowi wigilijnemu.
 3. Wzór - najlepiej wybrać obrus z delikatnym wzorem lub bez wzoru. Taki obrus jest elegancki, nie przytłacza innych elementów i nie odwraca uwagi od potraw wigilijnych. Możesz też wybrać obrus z wyraźnym wzorem lub motywem świątecznym. Taki obrus jest oryginalny, wprowadza świąteczną atmosferę i może być główną ozdobą stołu wigilijnego.
 4. Rozmiar - najlepiej wybrać obrus o odpowiednim rozmiarze do Twojego stołu. Taki obrus dobrze się układa na stole i nie przeszkadza gościom ani Tobie podczas nakrywania lub sprzątania stołu. Obrus powinien mieć około 20-30 cm zapasu po każdej stronie stołu (nie licząc nóg). Jeśli masz duży stół lub chcesz uzyskać efekt bogactwa i luksusu, możesz wybrać większy obrus lub położyć dwa mniejsze nakładając je na siebie.

 

Sprawdź naszą ofertę serwisów obiadowych i zastawy stołowej.

 stół wigilijny elegancki z potrawami barszcz pierogi talerze

 

Krok 3. Wybór naczyń i szklanek na stół na wigilię.

To z nich spożywamy potrawy i napoje, dlatego powinny być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Jak wybrać naczynia i szklanki na stół wigilijny pod względem materiału, koloru, wzoru i rozmiaru oraz jak je ułożyć na stole lub obrusie?

 1. Materiał - najlepiej wybrać naczynia i szklanki z porcelany lub szkła. Taki materiał jest trwały, elegancki i łatwy w utrzymaniu czystości. Możesz też wybrać naczynia i szklanki z ceramiki lub metalu. Taki materiał jest bardziej oryginalny, nowoczesny i odporny na uszkodzenia.
 2. Kolor - najlepiej wybrać naczynia i szklanki w kolorze białym lub zbliżonym do koloru obrusu. Taki kolor jest uniwersalny, pasuje do każdej aranżacji i podkreśla czystość i świeżość stołu wigilijnego. Możesz też wybrać naczynia i szklanki w innym kolorze, np. czerwonym lub zielonym. Taki kolor jest bardziej efektowny, pasuje do świątecznej kolorystyki i dodaje charakteru stołowi wigilijnemu.
 3. Wzór - najlepiej wybrać naczynia i szklanki z delikatnym wzorem lub bez wzoru. Taki wzór jest elegancki, nie przytłacza innych elementów i nie odwraca uwagi od potraw wigilijnych. Możesz też wybrać naczynia i szklanki z wyraźnym wzorem lub motywem świątecznym. Taki wzór jest oryginalny, wprowadza świąteczną atmosferę i może być główną ozdobą stołu wigilijnego.
 4. Rozmiar - najlepiej wybrać naczynia i szklanki o odpowiednim rozmiarze do ilości i rodzaju potraw oraz napojów. Taki rozmiar zapewnia komfort spożywania posiłku i nie zajmuje zbyt dużo miejsca na stole. Naczynia powinny być dostosowane do wielkości talerzy (np. miski nie powinny być większe od talerzy głębokich), a szklanki do wielkości kieliszków (np. szklanki do wody nie powinny być większe od kieliszków do wina).

 

Jak ułożyć naczynia i szklanki na stole wigilijnym? Oto kilka podstawowych zasad:

 1. Naczynia układamy na talerzach podstawowych (dużych płaskich) lub bezpośrednio na obrusie, jeśli nie używamy talerzy podstawowych. Naczynia układamy w kolejności od największego do najmniejszego (np. talerz głęboki na talerzu płaskim, a miska na talerzu głębokim). Naczynia układamy po lewej stronie nakrycia, a sztućce po prawej stronie.
 2. Szklanki układamy nad talerzami lub naczyniami, po prawej stronie nakrycia. Szklanki układamy w kolejności od największej do najmniejszej (np. szklanka do wody na zewnątrz, a kieliszek do wina wewnątrz). Szklanki układamy w linii prostej lub łukowej.

 stół wigilijny elegancki z potrawami barszcz pierogi talerze

 

Krok 4. Wybór sztućców i serwetek na stół na wigilię.

 1. Materiał - najlepiej wybrać sztućce z metalu lub stali nierdzewnej. Taki materiał jest trwały, elegancki i łatwy w utrzymaniu czystości. Możesz też wybrać sztućce z drewna lub plastiku. Taki materiał jest bardziej oryginalny, nowoczesny i odporny na uszkodzenia.
 2. Kolor - najlepiej wybrać sztućce w kolorze srebrnym lub złotym. Taki kolor jest uniwersalny, pasuje do każdej aranżacji i podkreśla uroczystość stołu wigilijnego. Możesz też wybrać sztućce w innym kolorze, np. czarnym lub białym. Taki kolor jest bardziej efektowny, pasuje do nowoczesnej kolorystyki i dodaje charakteru stołowi wigilijnemu.


Jak ułożyć sztućce i serwetki na stole wigilijnym? Oto kilka podstawowych zasad:

 • Sztućce układamy na stole lub na serwetkach, po obu stronach nakrycia. Sztućce układamy w kolejności od zewnątrz do wewnątrz (np. widelec do sałatki na zewnątrz, a widelec do dania głównego wewnątrz). Sztućce układamy równolegle do krawędzi stołu, a ich końcówki powinny znajdować się około 2 cm od krawędzi stołu.
 • Serwetki układamy na stole lub na talerzach, po lewej stronie nakrycia. Serwetki układamy w prosty sposób (np. zwinięte lub złożone w prostokąt) lub w fantazyjny sposób (np. w kształcie choinki, gwiazdki czy łabędzia). Serwetki powinny być dopasowane do koloru i wzoru obrusu oraz naczyń.

stół wigilijny elegancki z potrawami barszcz pierogi talerze

Krok 5. Wybór ozdób, świec i kwiatów na stół na wigilię - co wybrać pod względem materiału

Ozdoby, świec i kwiatów to dodatkowe elementy stołu wigilijnego. To one nadają mu klimat, urok i magię. 

 1. Materiał - najlepiej wybrać ozdoby, świec i kwiatów z naturalnych materiałów lub imitujących naturalne. Taki materiał jest przyjazny dla środowiska, ciepły i przytulny. Możesz też wybrać ozdoby, świec i kwiatów z metalu lub szkła. Taki materiał jest elegancki, błyszczący i nowoczesny.
 2. Kolor - najlepiej wybrać ozdoby, świec i kwiatów w kolorach pasujących do kolorystyki stołu wigilijnego. Taki kolor tworzy harmonijną całość i podkreśla uroczystość stołu wigilijnego. Możesz też wybrać ozdoby, świec i kwiatów w kontrastowych kolorach. Taki kolor tworzy ciekawy efekt i dodaje charakteru stołowi wigilijnemu.
 3. Styl - najlepiej wybrać ozdoby, świec i kwiatów w stylu pasującym do stylu stołu wigilijnego. Taki styl tworzy spójną aranżację i wprowadza odpowiedni nastrój. Możesz też wybrać ozdoby, świec i kwiatów w innym stylu. Taki styl tworzy oryginalną aranżację i wprowadza zaskakujący akcent.

 

Jak ułożyć ozdoby, świec i kwiatów na stole wigilijnym? Oto kilka podstawowych zasad:

 1. Ozdoby układamy na stole lub na obrusie, w dowolnym miejscu nakrycia. Ozdoby układamy w sposób symetryczny lub asymetryczny (np. po jednej stronie stołu). Ozdoby układamy w sposób prosty, aby nie odwracały uwagi od dań. Ozdoby powinny być dopasowane do wielkości stołu (np. nie za duże ani za małe).
 2. Świece układamy na stole lub na obrusie, w centralnym miejscu nakrycia. Świece układamy w sposób równomierny lub nierównomierny (np. o różnej wysokości).
 3. Kwiaty układamy na stole lub na obrusie, w centralnym miejscu nakrycia lub na bokach stołu. Kwiaty układamy w sposób grupowy (np. w bukietach, stroikach lub doniczkach) oraz prosty lub fantazyjny (np. pod szklanymi kloszami, w koszach lub wiaderkach).

 

Mamy dla Ciebie świetną ofertę eleganckich dodatków na stół wigilijny.

  stół wigilijny elegancki z potrawami barszcz pierogi talerze

Krok 6. Wybór dodatków na stół wigilijny.

Dodatki na stół wigilijny to nie tylko ozdoby, ale także przedmioty użyteczne. To one ułatwiają spożywanie potraw, zapewniają komfort i higienę. Jak wybrać dodatki na stół wigilijny pod względem funkcji i estetyki oraz jak je ułożyć na stole lub obrusie?

 • Funkcja - najlepiej wybrać dodatki na stół wigilijny, które spełniają określoną funkcję. Taka funkcja może być związana z: 
  • jedzeniem (np. półmiski, salaterki, sosjerki, cukiernice),
  • piciem (np. dzbanki, karafki, kieliszki),
  • czystością (np. serwetniki, obrączki do serwetek, podkładki pod szklanki)
  • atmosferą (np. wienietki dla gości, kompot z suszu, opłatek).

 

Jak ułożyć dodatki na stół wigilijny? Oto kilka podstawowych zasad: 

 1. Dodatki związane z jedzeniem układamy na stole lub na obrusie, w centralnym miejscu nakrycia lub po bokach stołu, aby każdy miał do nich łatwy dostęp.
 2. Dodatki związane z piciem układamy na stole lub na obrusie, nad talerzami lub naczyniami, po prawej stronie nakrycia.
 3. Dodatki związane z czystością układamy na stole lub na obrusie, po lewej stronie nakrycia.
 4. Dodatki związane z atmosferą układamy na stole lub na obrusie, w dowolnym miejscu nakrycia. 

stół wigilijny elegancki z potrawami barszcz pierogi talerze 

Krok 7. Wybór oświetlenia na stół wigilijny.

Oświetlenie na stół wigilijny to ważny element dekoracji stołu. To ono tworzy klimat, wpływa na nastrój i podkreśla uroczystość.

 • Jasność - najlepiej wybrać oświetlenie na stół wigilijny, które jest odpowiednio jasne. Jednak warto pamiętać, aby nie przesadzić z oświetleniem stołu. Nieco ciemniejsze pomieszczenie może wprowadzać więcej klimatu i poczucia prywatności. To pomoże otworzyć bliskich na szczerą rozmowę.
 • Kolor - najlepiej wybrać oświetlenie na stół wigilijny o ciepłej barwie. Nie tylko dania będą wyglądać bardziej apetycznie, ale też ta barwa pomoże zrelaksować się Twoim bliskim.

 

stół wigilijny elegancki z potrawami barszcz pierogi talerze

 

Krok 8. Wybór muzyki na stół wigilijny.

Muzyka na stół wigilijny to ważny element dekoracji stołu. To ona tworzy klimat, wpływa na nastrój i podkreśla uroczystość. 

 • Gatunek - najlepiej wybrać muzykę na stół wigilijny, która jest odpowiednio gatunkowa. Taki gatunek powinien być związany z tradycją (np. kolędy, pastorałki, pieśni religijne) lub kulturą (np. muzyka ludowa, regionalna, etniczna).
 • Nastrój - najlepiej wybrać muzykę na stół wigilijny, która jest odpowiednio nastrojowa. Taki nastrój powinien być związany z pory roku i okazji (np. świąteczny i uroczysty), atmosferą i emocjami (np. ciepły i miły), stylem i charakterem (np. elegancki i wytworny).

  

Podsumowanie:

W tym artykule przedstawiliśmy Ci 8 kroków, jak stworzyć niezapomniany stół wigilijny. Każdy krok przytaczał ogólne zasady wyboru, pozostawiając furtkę dla Twojej kreatywności. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci stworzyć piękny i uroczy stół wigilijny, który zachwyci Twoich gości i sprawi, że ten wieczór będzie niezapomniany. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dekoracji stołu wigilijnego lub innych tematach związanych z domem i ogrodem, zapraszamy Cię do czytania naszego bloga :)

 

Byłoby nam bardzo miło, jeżeli dasz znać w komentarzu:

 • Jak Ty dekorujesz swój stół wigilijny?
 • Jakie są Twoje ulubione kolory i ozdoby na święta?
 • Jaką muzykę lubisz słuchać podczas wigilijnej kolacji?

Zostaw komentarz i podziel się swoimi pomysłami i doświadczeniami. Chętnie poznamy Twoją opinię i porozmawiamy z Tobą na temat dekoracji stołu wigilijnego. Dziękujemy za uwagę i jeżeli czytasz to przed świętami to życzymy Ci Wesołych Świąt!

Powrót do blogu

Zostaw komentarz