Jak dbać o japońskie noże kuchenne?

Jak dbać o japońskie noże kuchenne?

 

Jak dbać o japońskie noże kuchenne?

Japońskie noże kuchenne mogą być opłacalną inwestycją podczas wyposażania kuchni.Dzięki ich długowieczności i małej podatności na korozję są w stanie służyć w kuchni przez wiele lat, przechodząc z pokolenia na pokolenie. Nie mniej jednak to my jako ich posiadacze, odpowiadamy za to jak wydajne są i czy będą one towarzyszyć w codziennym gotowaniu przez następne lata.

Decydując się na zakup noży, powinniśmy być świadomi, że będziemy za nie odpowiedzialni, oraz będziemy musieli zwiększyć naszą uwagę na konserwowania ich. Brzmi strasznie? Wcale tak nie jest. Kilka prostych kroków o których należy pamiętać, pomoże Ci w odpowiednim dbaniu o Twój zestaw noży japońskich.

Konserwacja noża – bezpośrednio po zakupie

Poczucie świadomości konserwacji noży japońskich powinna pojawić się w głowie już na początku przygody, czyli bezpośrednio po zakupie, gdy otrzymamy paczkę od kuriera.

Pierwszym z ruchów, jakie powinniśmy wykonać to całkowite rozpakowanie noży z folii, po czym zabrać się do dokładnego ich wyczyszczenia. Noże należy zwilżyć wodą i nałożyć mleczko do czyszczenia bądź inny delikatny płyn do mycia i dokładnie, lecz z zachowaniem odpowiedniej subtelności wyczyścić noże suchą  gąbeczką lub szmatką. Po wyczyszczeniu noża należy go dokładnie wytrzeć do sucha.

Zakonserwowanie stali wysokowęglowej jest niezwykle proste, a znacznie wydłuża żywotność noża, w dodatku regularne czyszczenie nadaje połysku i wzmacnia odporność na rdze.

Konserwacja noża – bezpośrednio po użyciu

Podstawą podstaw, znaną nam wszystkim jest to, że gdy użyjemy noży, natychmiast musimy je wyczyścić po skończonym gotowaniu. O czym warto pamiętać? By wykonywać te czynność ręcznie. Dzięki temu będziemy mieć 100% pewność, że zostało to zrobione prawidłowo.

Czyszczenie noża to jednak nie tylko odpowiednie konserwowanie ostrza. Należy z takim samym zaangażowaniem dbać o rękojeść i nasadę. Dlaczego? Niedokładne czyszczenie może powodować nagromadzenie się resztek w szczelinach wykończenia, co będzie skutkować powstawaniem bakterii. Umyty nóż należy dokładnie osuszyć, najlepiej przed jego schowaniem zostawić go na powierzchni, na której będzie mógł do końca wyschnąć.

Przechowywanie noża również jest ważne. Pamiętaj by całkowicie wyschnięty nóż chować do odpowiedniego stojaka na noże. Unikaj trzymania zestawu z innymi akcesoriami kuchennymi, może to grozić obijaniem się ostrza o inne akcesoria, co w konsekwencji doprowadzi do tego, że nóż będzie się szybciej tępić.

Konserwacja noża – długi okres nieużytkowania

Noże japońskie to profesjonalny sprzęt, w który może zaopatrzyć się każdy z nas. Nie muszą one służyć do codziennego gotowania więc, co w przypadku gdy z noży korzystamy okazjonalnie?

Noże, które nie są często używane również wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli wiesz, że nie będą one przez najbliższy czas przez Ciebie używane, odpowiednio je zabezpiecz najprostszym a zarazem najskuteczniejszym sposobem – pokryciem olejem.

Pokrycie noży cienką warstwą oleju, pomoże Ci w odpowiedni, zaimpregnowaniu. Ostrze pokryj cienką warstwą oleju roślinnego, odczekaj trochę czasu, a następnie dokładnie je wytrzyj tworząc delikatną warstwę zabezpieczającą.

Pamiętać jednak należy, że olej spożywczy nie powinien być stosowany długoterminowo, ze względu na to, że tego typu oleje jełczeją. Natomiast świetnie w takim sposobie zabezpieczenia sprawdzą się oleje kameliowe czy olej jojoba (bezkwasowe, dopuszczone do kontaktu z żywnością) 

Należy pamiętać, że konserwacja noża jest niezwykle ważna, jeśli chcemy zachować ich długowieczność.

Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy, musimy dbać o odpowiednią pielęgnację by uniknąć rdzy. Ostrza ze stali wysokowęglowej są niezwykle proste do naostrzenia np.: poprzez ostrzałkę do noży, oraz mogą służyć nam latami dzięki odpowiedniemu podejściu do ich stanu czystości.

 

Zaopatrz się w zestaw japońskich noży wysokowęglowych sprawdzając naszą ofertę na yezey.pl

 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz