Co zalicza się do zastawy stołowej? Serwis obiadowy i inne - odkryj 5 cech idealnego kompletu (2023) yezey

Co zalicza się do zastawy stołowej? Serwis obiadowy i inne - odkryj 5 cech idealnego kompletu

Zastanawiasz się, co zalicza się do zastawy stołowej? Serwis obiadowy i inne elementy są niezbędne, jeśli chcesz urządzić elegancki i gustowny stół na specjalne okazje.

W tym artykule odkryjesz 5 cech idealnego kompletu zastawy stołowej, które sprawią, że Twoje posiłki będą nie tylko smaczne, ale i pięknie podane. Dowiesz się też, jak wybrać zastawę stołową odpowiednią do Twojego stylu i potrzeb, oraz jak o nią dbać, aby służyła Ci przez długi czas. Nie zwlekaj i przeczytaj nasz poradnik, który pomoże Ci stworzyć niesamowitą atmosferę przy stole!

 

Co to jest zastawa stołowa i jakie elementy ją tworzą?

Zastawa stołowa to zbiór naczyń i sztućców, które służą do podawania i spożywania posiłków. Zastawa stołowa składa się z kilku elementów, które można podzielić na następujące kategorie:

 • Serwis obiadowy - to zestaw talerzy o różnych rozmiarach i kształtach, które służą do podawania różnych dań, takich jak zupa, danie główne, sałatka, deser czy ser. Serwis obiadowy może być wykonany z różnych materiałów, takich jak porcelana, ceramika, szkło czy metal. Serwis obiadowy może być jednokolorowy lub zdobiony różnymi wzorami i motywami.
 • Zestaw sztućców - to zestaw noży, widelców i łyżek o różnych rozmiarach i kształtach, które służą do nakładania i spożywania różnych dań. Zestaw sztućców może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, srebro, złoto czy drewno. Zestaw sztućców może być jednolity lub ozdobiony różnymi detalami i grawerunkami.
 • Serwis kawowy lub herbaciany - to zestaw naczyń o mniejszych rozmiarach i kształtach, które służą do podawania i spożywania napojów gorących, takich jak kawa czy herbata. Serwis kawowy lub herbaciany składa się z filiżanek lub kubków z podstawkami, dzbanka lub imbryka, cukiernicy i mlecznika. Serwis kawowy lub herbaciany może być wykonany z tych samych materiałów co serwis obiadowy i mieć taki sam lub inny wzór.
 • Serwis do wody lub wina - to zestaw naczyń o większych rozmiarach i kształtach, które służą do podawania i spożywania napojów chłodnych, takich jak woda czy wino. Serwis do wody lub wina składa się z karafki lub butelki oraz kieliszków lub szklanek. Serwis do wody lub wina może być wykonany z różnych materiałów, takich jak szkło, kryształ czy metal. Serwis do wody lub wina może być przezroczysty lub barwiony oraz zdobiony różnymi wzorami i motywami.
 • Dodatki stołowe - to zestaw akcesoriów, które uzupełniają zastawę stołową i dodają jej funkcjonalności i uroku. Dodatki stołowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy tkanina. Do dodatków stołowych należą między innymi: obrusy, serwetki, obręcze na serwetki, podkładki pod talerze, świeczniki, wazony czy koszyki na pieczywo.

Jak widzisz, zastawa stołowa jest bardzo bogata i różnorodna. Każdy element ma swoje przeznaczenie i rolę w tworzeniu nastroju przy stole. Aby wybrać idealną zastawę stołową, musisz zwrócić uwagę na kilka cech, które opiszemy w dalszej części artykułu.

 

zestaw sztućców na 12 osób komplet złotych sztućców w walizce na prezent na 6 osób

 

Serwis obiadowy - jakie talerze powinien zawierać według użyteczności i potrzeby?

Serwis obiadowy jest podstawowym elementem zastawy stołowej, który służy do podawania i spożywania różnych dań. Serwis obiadowy powinien być dopasowany do ilości osób, które będą z niego korzystać, oraz do rodzaju posiłków, które będą serwowane. Serwis obiadowy powinien zawierać następujące rodzaje talerzy:

 • Talerze głębokie - to talerze o większej głębokości i mniejszej średnicy, które służą do podawania i spożywania dań płynnych lub półpłynnych, takich jak zupa, gulasz czy risotto. Talerze głębokie powinny mieć średnicę od 20 do 25 cm i pojemność od 250 do 500 ml.
 • Talerze płaskie - to talerze o mniejszej głębokości i większej średnicy, które służą do podawania i spożywania dań stałych lub półstałych, takich jak mięso, ryba, warzywa czy makaron. Talerze płaskie powinny mieć średnicę od 25 do 30 cm i grubość od 2 do 4 cm.
 • Talerze deserowe - to talerze o najmniejszej głębokości i średnicy, które służą do podawania i spożywania deserów, takich jak ciasto, lody, owoce czy ser. Talerze deserowe powinny mieć średnicę od 15 do 20 cm i grubość od 1 do 2 cm.

 

Oprócz tych trzech podstawowych rodzajów talerzy, serwis obiadowy może zawierać także inne talerze o specjalnym przeznaczeniu, takie jak:

 • Talerze sałatkowe - to talerze o większej głębokości i średnicy niż talerze deserowe, które służą do podawania i spożywania sałatek. Talerze sałatkowe powinny mieć średnicę od 20 do 25 cm i pojemność od 500 do 1000 ml.
 • Talerze chlebowe - to talerze o najmniejszej głębokości i średnicy, które służą do podawania i spożywania pieczywa. Talerze chlebowe powinny mieć średnicę od 10 do 15 cm i grubość od 0,5 do 1 cm.
 • Talerze serowe - to talerze o kształcie prostokątnym lub owalnym, które służą do podawania i spożywania serów. Talerze serowe powinny mieć długość od 20 do 30 cm i szerokość od 10 do 15 cm.

Serwis obiadowy powinien być spójny pod względem materiału, koloru i wzoru. Możesz wybrać serwis obiadowy jednokolorowy lub zdobiony różnymi motywami, takimi jak kwiaty, geometryczne figury czy napisy. Możesz też wybrać serwis obiadowy o różnych kształtach talerzy, takich jak okrągłe, kwadratowe czy trójkątne. Ważne jest jednak, aby serwis obiadowy pasował do Twojego stylu i gustu oraz harmonizował z innymi elementami zastawy stołowej.

 

zielona zastawa stołowa serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

Zestaw sztućców

Zestaw sztućców jest kolejnym elementem zastawy stołowej, który służy do podawania i spożywania różnych dań. Zestaw sztućców powinien być dopasowany do ilości osób, które będą z niego korzystać, oraz do rodzaju posiłków, które będą serwowane. Zestaw sztućców powinien zawierać następujące rodzaje sztućców:

 • Noże - niezbędnik do krojenia i nakładania dań stałych lub półstałych, takich jak mięso, ryba, warzywa czy chleb. Noże powinny mieć długość od 20 do 25 cm i szerokość od 2 do 4 cm.
 • Widelce - to sztućce o czterech ząbkach i płaskiej rękojeści, które służą do nabierania i spożywania dań stałych lub półstałych, takich jak mięso, ryba, warzywa czy makaron. Widelce powinny mieć długość od 18 do 23 cm i szerokość od 2 do 3 cm.
 • Łyżki - to sztućce o wklęsłej części i płaskiej rękojeści, które służą do nabierania i spożywania dań płynnych lub półpłynnych, takich jak zupa, sos, jogurt czy lody. Łyżki powinny mieć długość od 15 do 20 cm i szerokość od 3 do 5 cm.

Oprócz tych trzech podstawowych rodzajów sztućców, zestaw sztućców może zawierać także inne sztućce o specjalnym przeznaczeniu, takie jak:

 • Noże deserowe - to noże o krótszym i cieńszym ostrzu oraz ozdobnej rękojeści, które służą do krojenia i nakładania deserów, takich jak ciasto, ser czy owoce. Noże deserowe powinny mieć długość od 15 do 20 cm i szerokość od 1 do 2 cm.
 • Widelce deserowe - to widelce o krótszych i cieńszych ząbkach oraz ozdobnej rękojeści, które służą do nabierania i spożywania deserów, takich jak ciasto, ser czy owoce. Widelce deserowe powinny mieć długość od 13 do 18 cm i szerokość od 1 do 2 cm.
 • Łyżeczki - to łyżki o mniejszej wklęsłej części i ozdobnej rękojeści, które służą do nabierania i spożywania napojów gorących, takich jak kawa czy herbata. Łyżeczki powinny mieć długość od 10 do 15 cm i szerokość od 2 do 3 cm.

Zestaw sztućców powinien być spójny pod względem materiału, koloru i wzoru. Możesz wybrać zestaw sztućców wykonany z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, srebro, złoto czy drewno. Możesz też wybrać zestaw sztućców ozdobiony różnymi detalami i grawerunkami. Ważne jest jednak, aby zestaw sztućców pasował do Twojego stylu i gustu oraz harmonizował z innymi elementami zastawy stołowej.

 

zielona zastawa stołowa serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

Serwis kawowy lub herbaciany

Serwis kawowy lub herbaciany jest kolejnym elementem zastawy stołowej, który służy do podawania i spożywania napojów gorących, takich jak kawa czy herbata. Serwis kawowy lub herbaciany powinien być dopasowany do ilości osób, które będą z niego korzystać, oraz do rodzaju napojów, które będą serwowane. Serwis kawowy lub herbaciany powinien zawierać następujące rodzaje naczyń:

 • Filiżanki lub kubki - to naczynia o wypukłej części i uchwycie, które służą do podawania i spożywania kawy lub herbaty. Filiżanki lub kubki powinny mieć pojemność od 100 do 300 ml i średnicę od 6 do 10 cm.
 • Podstawki - to naczynia o płaskiej części i brzegu, które służą do podkładania pod filiżanki lub kubki. Podstawki powinny mieć średnicę od 10 do 15 cm i grubość od 0,5 do 1 cm.
 • Dzbanek lub imbryk - to naczynie o wklęsłej części, uchwycie, dzióbku i pokrywce, które służy do zaparzania i podawania kawy lub herbaty. Dzbanek lub imbryk powinien mieć pojemność od 500 do 1500 ml i wysokość od 15 do 25 cm.
 • Cukiernica - to naczynie o wklęsłej części i pokrywce, które służy do przechowywania i podawania cukru. Cukiernica powinna mieć pojemność od 100 do 300 ml i wysokość od 5 do 10 cm.
 • Mlecznik - to naczynie o wklęsłej części, uchwycie i dzióbku, które służy do przechowywania i podawania mleka. Mlecznik powinien mieć pojemność od 100 do 300 ml i wysokość od 5 do 10 cm.

Serwis kawowy lub herbaciany powinien być spójny pod względem materiału, koloru i wzoru. Możesz wybrać serwis kawowy lub herbaciany wykonany z tych samych materiałów co serwis obiadowy i mieć taki sam lub inny wzór. Możesz też wybrać serwis kawowy lub herbaciany o różnych kształtach naczyń, takich jak okrągłe, kwadratowe czy owalne. Ważne jest jednak, aby serwis kawowy lub herbaciany pasował do Twojego stylu i gustu oraz harmonizował z innymi elementami zastawy stołowej.

Sprawdź teraz naszą ofertę, która doda uroku Twoim porannym czy popołudniowym napojom!

 

zastawa stołowa niebieska serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

Serwis do wody lub wina

Serwis do wody lub wina jest kolejnym elementem zastawy stołowej, który służy do podawania i spożywania napojów chłodnych, takich jak woda czy wino. Serwis do wody lub wina powinien być dopasowany do ilości osób, które będą z niego korzystać, oraz do rodzaju napojów, które będą serwowane. Serwis do wody lub wina powinien zawierać następujące rodzaje naczyń:

 • Karafka lub butelka - to naczynie o wklęsłej części, uchwycie i korku, które służy do przechowywania i podawania wody lub wina. Karafka lub butelka powinna mieć pojemność od 500 do 1500 ml i wysokość od 20 do 30 cm.
 • Kieliszki lub szklanki - to naczynia o wypukłej części i nóżce lub bez nóżki, które służą do podawania i spożywania wody lub wina. Kieliszki lub szklanki powinny mieć pojemność od 100 do 300 ml i średnicę od 6 do 10 cm.

Serwis do wody lub wina powinien być spójny pod względem materiału, koloru i wzoru. Możesz wybrać serwis do wody lub wina wykonany z różnych materiałów, takich jak szkło, kryształ czy metal. Możesz też wybrać serwis do wody lub wina przezroczysty lub barwiony oraz zdobiony różnymi wzorami i motywami. Ważne jest jednak, aby serwis do wody lub wina pasował do Twojego stylu i gustu oraz harmonizował z innymi elementami zastawy stołowej.

 

zastawa stołowa niebieska serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

Dodatki stołowe

Dodatki stołowe są ostatnim elementem zastawy stołowej, który uzupełnia ją i dodaje jej funkcjonalności i uroku. Dodatki stołowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy tkanina. Do dodatków stołowych należą między innymi:

 • Obrusy - to tkaniny o różnych rozmiarach i kształtach, które służą do okrywania stołu i chronienia go przed zabrudzeniem. Obrusy mogą być jednokolorowe lub wzorzyste oraz mieć różne faktury i hafty.
 • Serwetki - to tkaniny o kwadratowym kształcie, które służą do oczyszczania ust i rąk podczas posiłku. Serwetki mogą być jednokolorowe lub wzorzyste oraz mieć różne faktury i hafty.
 • Obręcze na serwetki - to pierścienie o różnych rozmiarach i kształtach, które służą do utrzymywania serwetek w porządku i ozdabiania ich. Obręcze na serwetki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy plastik oraz mieć różne kolory i wzory.
 • Podkładki pod talerze - to tarcze o okrągłym kształcie, które służą do podkładania pod talerze i chronienia obrusu przed zabrudzeniem. Podkładki pod talerze mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy plastik oraz mieć różne kolory i wzory.
 • Świeczniki - o różnych rozmiarach i kształtach, które służą do umieszczania świec i tworzenia nastrojowego oświetlenia przy stole. Świeczniki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak szkło, metal czy ceramika oraz mieć różne kolory i wzory.
 • Wazony - to naczynia o różnych rozmiarach i kształtach, które służą do umieszczania kwiatów i dekorowania stołu. Wazony mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak szkło, metal czy ceramika oraz mieć różne kolory i wzory.
 • Koszyki na pieczywo - to naczynia o koszowym kształcie, które służą do przechowywania i podawania pieczywa. Koszyki na pieczywo mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal czy tkanina oraz mieć różne kolory i wzory.

Dodatki stołowe powinny być spójne pod względem materiału, koloru i wzoru. Możesz wybrać dodatki stołowe jednokolorowe lub wzorzyste oraz mieć różne faktury i hafty. Możesz też wybrać dodatki stołowe o różnych kształtach i rozmiarach. Ważne jest jednak, aby dodatki stołowe pasowały do Twojego stylu i gustu oraz harmonizowały z innymi elementami zastawy stołowej.

Sprawdź teraz naszą ofertę dodatków stołowych, które uzupełnią Twoją zastawę stołową i sprawią, że Twój stół będzie wyglądał niesamowicie!

 

zestaw sztućców na 12 osób komplet złotych sztućców w walizce na prezent na 6 osób

 

Jak wybrać idealną zastawę stołową i jak o nią dbać?

Teraz, kiedy już wiesz, co zalicza się do zastawy stołowej, serwis obiadowy i inne elementy, możesz zacząć wybierać idealną zastawę stołową dla siebie. Aby to zrobić, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

 • Ilość osób - zastawa stołowa powinna być dostosowana do ilości osób, które będą z niej korzystać. Jeśli często organizujesz przyjęcia lub spotkania rodzinne, warto zainwestować w większy i bogatszy komplet zastawy stołowej, który wystarczy dla wszystkich gości. Jeśli natomiast preferujesz kameralne i intymne posiłki, wystarczy Ci mniejszy i prostszy komplet zastawy stołowej, który nie zajmie dużo miejsca w szafce.
 • Rodzaj posiłków - zastawa stołowa powinna być dopasowana do rodzaju posiłków, które będziesz serwować. Jeśli lubisz gotować i eksperymentować z różnymi daniami, warto zainwestować w komplet zastawy stołowej, który zawiera różne rodzaje talerzy, sztućców i naczyń, które służą do podawania i spożywania różnych dań. Jeśli natomiast preferujesz proste i szybkie posiłki, wystarczy Ci komplet zastawy stołowej, który zawiera podstawowe rodzaje talerzy, sztućców i naczyń, które służą do podawania i spożywania podstawowych dań.
 • Styl i gust - zastawa stołowa powinna pasować do Twojego stylu i gustu oraz do wystroju Twojego domu. Możesz wybrać zastawę stołową o różnych materiałach, kolorach, wzorach i kształtach, które odzwierciedlają Twoją osobowość i charakter. Możesz też wybrać zastawę stołową o jednolitym lub mieszankowym stylu, która tworzy ciekawy kontrast lub harmonię na stole.

Po wybraniu idealnej zastawy stołowej, musisz też wiedzieć, jak o nią dbać, aby służyła Ci przez długi czas. Oto kilka porad, jak to zrobić:

 • Czyszczenie - po każdym użyciu należy dokładnie umyć i osuszyć wszystkie elementy zastawy stołowej. Można to zrobić ręcznie lub w zmywarce, w zależności od materiału i instrukcji producenta. Należy unikać używania środków chemicznych lub szorstkich gąbek, które mogą uszkodzić lub porysować powierzchnię naczyń i sztućców. Należy też sprawdzać stan korków i pokrywek naczyń oraz ostrza noży i widelców.
 • Przechowywanie - po umyciu i osuszeniu należy przechowywać wszystkie elementy zastawy stołowej w suchym i czystym miejscu. Można to zrobić w szafkach lub szufladach, które są dobrze wentylowane i chronią przed kurzem i wilgocią. Należy unikać układania naczyń i sztućców na sobie lub obok siebie bez ochrony, która mogłaby zapobiec pęknięciom lub zadrapaniom. Należy też używać specjalnych pojemników lub pokrowców na naczynia i sztućce o delikatnym materiale lub wzorze.
 • Używanie - podczas używania wszystkich elementów zastawy stołowej należy zachować ostrożność i uwagę. Należy unikać uderzania lub upuszczania naczyń i sztućców na twardą powierzchnię, która mogłaby spowodować pęknięcia lub odkształcenia. Należy też unikać narażania naczyń i sztućców na zbyt wysokie lub niskie temperatury, które mogłyby spowodować pękanie lub odbarwianie. Należy też unikać używania naczyń i sztućców do innych celów niż przeznaczone, np. do gotowania, krojenia czy otwierania.

Zastosowanie się do tych porad pomoże Ci utrzymać Twoją zastawę stołową w dobrym stanie i cieszyć się nią przez wiele lat.

 

zestaw sztućców na 12 osób komplet złotych sztućców w walizce na prezent na 6 osób

 

Podsumowanie

Podsumowując, już wiesz co zalicza się do zastawy stołowej, jakie cechy powinna mieć idealna zastawa stołowa i jak o nią dbać. Oto trzy kluczowe informacje, które koniecznie musisz zapamiętać:

 • Zastawa stołowa składa się z kilku elementów, takich jak serwis obiadowy, zestaw sztućców, serwis kawowy lub herbaciany, serwis do wody lub wina i dodatki stołowe, które służą do podawania i spożywania różnych posiłków i napojów.
 • Aby wybrać idealną zastawę stołową, należy wziąć pod uwagę ilość osób, rodzaj posiłków, styl i gust oraz dopasować zastawę stołową pod względem materiału, koloru, wzoru i kształtu.
 • Aby dbać o zastawę stołową, należy ją dokładnie czyścić, przechowywać i używać, unikając uszkodzeń lub zabrudzeń.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Ciebie przydatny i interesujący. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi dotyczące zastawy stołowej, serwisu obiadowego lub innych elementów, zapraszamy do kontaktu z nami lub zostawienia komentarza poniżej. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i podzielimy się naszymi doświadczeniami. A jeśli szukasz idealnej zastawy stołowej dla siebie lub na prezent, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zastawy stołowej, która spełni Twoje oczekiwania i zachwyci Twoje oczy!

Zostaw komentarz poniżej:

 • Jakiej zastawy stołowej używasz na co dzień i na specjalne okazje?
 • Jaką zastawę stołową chcesz mieć w przyszłości?
 • Co najbardziej lubisz w swojej zastawie stołowej?

Zostaw nam swoją odpowiedź w komentarzu i podziel się swoimi opiniami i pomysłami! Czekamy na Twoją wiadomość! Do zobaczenia następnym razem! :)

Powrót do blogu

Zostaw komentarz