Nowoczesne talerze obiadowe: użyj tych porad, aby dobrać je do swojego stylu i upodobań (2023) yezey

Nowoczesne talerze obiadowe: użyj tych porad, aby dobrać je do stylu

Czy zastanawiasz się, jak wybrać nowoczesne talerze obiadowe, które będą pasować do Twojego wnętrza, gustu i potrzeb? Czy chcesz stworzyć piękny i funkcjonalny serwis obiadowy, który będzie służył Ci przez lata? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie!

W tym artykule podzielimy się z Tobą 5 praktycznymi poradami, które pomogą Ci dobrać idealne nowoczesne talerze obiadowe dla siebie. Dowiesz się, jak zwracać uwagę na rozmiar, kształt, ilość, kolor, wzór, fakturę, dopasowanie do innych naczyń i akcesoriów stołowych, rodzaj potraw i okazji oraz sposób pielęgnacji talerzy. Na koniec podsumujemy wszystkie porady i pokażemy Ci, jak skorzystać z nich w praktyce.

Dlaczego warto nam wierzyć? Jesteśmy sklepem internetowym specjalizującym się w sprzedaży nowoczesnych talerzy obiadowych i innych elementów zastawy stołowej. Mamy doświadczenie w branży i znamy się na trendach i jakości produktów. Oferujemy szeroki wybór nowoczesnych talerzy obiadowych w różnych stylach, kolorach i wzorach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać nowoczesne talerze obiadowe dla siebie, zapraszamy do czytania dalej!

 

serwis obiadowy 12 osób czarny nowoczesny zestaw sztućców złoty w pudełku prezentowym

 

Dlaczego talerze obiadowe są tak ważnym elementem zastawy stołowej?

Talerze obiadowe to nie tylko naczynia służące do podawania i spożywania posiłków. To także elementy dekoracyjne, które wpływają na atmosferę i estetykę stołu. Talerze obiadowe mogą podkreślać charakter dania, wyrażać osobowość gospodarza lub gości, tworzyć harmonię lub kontrast z innymi elementami zastawy stołowej.

Nowoczesne talerze obiadowe to talerze o prostych i eleganckich kształtach, często o nieregularnych konturach lub asymetrycznych formach. Charakteryzują się minimalistycznym designem i stonowanymi kolorami lub subtelnymi wzorami. Nowoczesne talerze obiadowe pasują do różnych stylów wnętrzarskich, takich jak skandynawski, industrialny czy loftowy. Są idealne dla osób ceniących sobie prostotę i funkcjonalność.

Wybierając nowoczesne talerze obiadowe dla siebie, warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które wpłyną na komfort użytkowania i efekt wizualny. Oto 5 porad, które pomogą Ci w tym zadaniu.

 

zielona zastawa stołowa serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

Porada 1: jak dobrać rozmiar, kształt i ilość nowoczesnych talerzy obiadowych do swoich potrzeb?

Rozmiar, kształt i ilość talerzy obiadowych to ważne kwestie do rozważenia przy zakupie nowoczesnych talerzy obiadowych. Oto kilka wskazówek, jak je dobrać:

 • Rozmiar talerza obiadowego powinien być dostosowany do wielkości i rodzaju potrawy, którą chcesz na nim podać. Zbyt mały talerz może sprawić, że danie będzie wyglądać ubogo i nieestetycznie, a zbyt duży talerz może być niewygodny w trzymaniu i zajmować zbyt dużo miejsca na stole. Zwykle talerze obiadowe mają średnicę od 24 do 28 cm, ale można znaleźć także mniejsze lub większe modele. Jeśli chcesz podawać na talerzu obiadowym również sałatkę lub dodatki, możesz wybrać talerz o większej średnicy lub głębszy talerz. Jeśli chcesz podawać na talerzu obiadowym tylko główne danie, możesz wybrać talerz o mniejszej średnicy lub płaski talerz.
 • Kształt talerza obiadowego powinien być zgodny z Twoim stylem i upodobaniami. Możesz wybierać spośród różnych kształtów, takich jak okrągły, kwadratowy, prostokątny, owalny, trójkątny czy nieregularny. Każdy kształt ma swoje zalety i wady. Okrągłe talerze są klasyczne i uniwersalne, pasują do większości potraw i stylów. Kwadratowe i prostokątne talerze są nowoczesne i oryginalne, nadają się do podawania potraw o geometrycznych formach lub do tworzenia ciekawych kompozycji. Owalne i trójkątne talerze są eleganckie i wyrafinowane, sprawdzają się przy podawaniu potraw o delikatnych kształtach lub do tworzenia harmonii z innymi elementami zastawy stołowej. Nieregularne talerze są niekonwencjonalne i artystyczne, nadają się do podawania potraw o różnorodnych formach lub do tworzenia kontrastu z innymi elementami zastawy stołowej.
 • Ilość talerzy obiadowych powinna być dostosowana do liczby osób, dla których chcesz przygotowywać posiłki oraz do częstotliwości używania talerzy. Jeśli często organizujesz przyjęcia lub spotkania rodzinne, warto mieć więcej talerzy obiadowych, aby móc zapewnić każdemu gościowi odpowiednie naczynie. Jeśli natomiast gotujesz tylko dla siebie lub dla kilku osób, wystarczy mieć kilka talerzy obiadowych, aby nie zajmować zbyt dużo miejsca w szafce lub zmywarce. Zwykle rekomenduje się mieć co najmniej 6-8 talerzy obiadowych, ale możesz mieć ich więcej lub mniej w zależności od Twoich potrzeb.

 zastawa stołowa niebieska serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

 

Porada 2: jak dobrać kolor, wzór i fakturę nowoczesnych talerzy obiadowych do swojego gustu?

Kolor, wzór i faktura nowoczesnych talerzy obiadowych to elementy, które wpływają na ich wygląd i atmosferę stołu. Oto kilka wskazówek, jak je dobrać:

 • Kolor talerza obiadowego powinien być zgodny z Twoją osobowością i nastrojem. Możesz wybierać spośród różnych kolorów, takich jak biały, czarny, szary, beżowy, brązowy, czerwony, niebieski, zielony czy żółty. Każdy kolor ma swoje znaczenie i wpływa na odbiór potrawy. Biały kolor jest neutralny i czysty, pasuje do każdego dania i stylu. Czarny kolor jest elegancki i kontrastowy, pasuje do potraw o intensywnych smakach i kolorach. Szary kolor jest nowoczesny i minimalistyczny, pasuje do potraw o delikatnych smakach i kolorach. Beżowy i brązowy kolor są naturalne i ciepłe, pasują do potraw o ziemistych smakach i kolorach. Czerwony kolor jest energetyczny i pobudzający, pasuje do potraw o pikantnych smakach i kolorach. Niebieski kolor jest spokojny i orzeźwiający, pasuje do potraw o lekkich smakach i kolorach. Zielony kolor jest świeży i zdrowy, pasuje do potraw o warzywnych smakach i kolorach. Żółty kolor jest radosny i optymistyczny, pasuje do potraw o słodkich smakach i kolorach.
 • Wzór talerza obiadowego powinien być zgodny z Twoim stylem i tematem. Możesz wybierać spośród różnych wzorów, takich jak geometryczne, abstrakcyjne, kwiatowe, zwierzęce, etniczne czy graficzne. Każdy wzór ma swoją symbolikę i wpływa na nastrój stołu. Geometryczne wzory są proste i harmonijne, pasują do stylu nowoczesnego i industrialnego. Abstrakcyjne wzory są niepowtarzalne i artystyczne, pasują do stylu loftowego i eklektycznego. Kwiatowe wzory są romantyczne i kobiece, pasują do stylu skandynawskiego i prowansalskiego. Zwierzęce wzory są zabawne i oryginalne, pasują do stylu boho i rustykalnego. Etniczne wzory są egzotyczne i kulturowe, pasują do stylu orientalnego i kolonialnego. Graficzne wzory są nowatorskie i dynamiczne, pasują do stylu pop-artu i retro.

 • Faktura talerza obiadowego powinna być zgodna z Twoim dotykiem i wrażeniem. Możesz wybierać spośród różnych faktur, takich jak gładkie, chropowate, błyszczące, matowe, nierówne czy wypukłe. Każda faktura ma swoją cechę i wpływa na odczucie potrawy. Gładka faktura jest delikatna i przyjemna, pasuje do potraw o jednolitej konsystencji i smaku. Chropowata faktura jest szorstka i wyrazista, pasuje do potraw o różnorodnej konsystencji i smaku. Błyszcząca faktura jest lśniąca i luksusowa, pasuje do potraw o bogatej dekoracji i smaku. Matowa faktura jest stonowana i elegancka, pasuje do potraw o prostym wyglądzie i smaku. Nierówna faktura jest nieregularna i artystyczna, pasuje do potraw o niekonwencjonalnej formie i smaku. Wypukła faktura jest trójwymiarowa i ciekawa, pasuje do potraw o efektownej prezentacji i smaku.

 

serwis obiadowy 12 osób czarny nowoczesny zestaw sztućców złoty w pudełku prezentowym

 

Porada 3: jak dobrać nowoczesne talerze obiadowe do innych naczyń i akcesoriów stołowych?

Nowoczesne talerze obiadowe to nie tylko samodzielne elementy zastawy stołowej, ale także część większej całości. Aby stworzyć spójny i estetyczny serwis obiadowy, warto zadbać o to, aby talerze obiadowe dobrze komponowały się z innymi naczyniami i akcesoriami stołowymi, takimi jak talerze deserowe, miski, szklanki, sztućce czy serwetki.

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Dobieraj naczynia i akcesoria stołowe w podobnym stylu i kolorystyce do talerzy obiadowych. Jeśli wybrałeś talerze obiadowe o prostym i minimalistycznym designie, unikaj naczyń i akcesoriów stołowych o zbyt bogatych i ozdobnych wzorach. Jeśli wybrałeś talerze obiadowe o jasnym i neutralnym kolorze, unikaj naczyń i akcesoriów stołowych o zbyt ciemnych i intensywnych kolorach. Jeśli wybrałeś talerze obiadowe o nieregularnym i asymetrycznym kształcie, unikaj naczyń i akcesoriów stołowych o zbyt geometrycznych i symetrycznych formach.
 • Twórz kontrasty i akcenty za pomocą naczyń i akcesoriów stołowych o innej fakturze lub detalu od talerzy obiadowych. Jeśli wybrałeś talerze obiadowe o gładkiej i błyszczącej fakturze, możesz dodać naczynia i akcesoria stołowe o chropowatej i matowej fakturze. Jeśli wybrałeś talerze obiadowe o jednolitym i stonowanym kolorze, możesz dodać naczynia i akcesoria stołowe o wzorzystym i żywym kolorze. Jeśli wybrałeś talerze obiadowe o prostym i eleganckim wzorze, możesz dodać naczynia i akcesoria stołowe o abstrakcyjnym i oryginalnym wzorze.
 • Używaj naczyń i akcesoriów stołowych w odpowiednich proporcjach do talerzy obiadowych. Jeśli wybrałeś talerze obiadowe o dużej średnicy lub głębokości, używaj naczyń i akcesoriów stołowych o mniejszej średnicy lub głębokości. Jeśli wybrałeś talerze obiadowe o małej średnicy lub płaskości, używaj naczyń i akcesoriów stołowych o większej średnicy lub głębokości. Jeśli wybrałeś talerze obiadowe o niestandardowym kształcie, używaj naczyń i akcesoriów stołowych o prostym kształcie.

Sprawdź teraz naszą ofertę nowoczesnych talerzy obiadowych tutaj.

 

zielona zastawa stołowa serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

Porada 4: jak dobrać talerze do rodzaju potraw i okazji?

Talerze obiadowe to nie tylko elementy zastawy stołowej, ale także narzędzia do podkreślania smaku i prezentacji potraw. Aby w pełni cieszyć się posiłkiem, warto dobrać talerze obiadowe do rodzaju potraw i okazji, na które je przygotowujemy.

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Dobieraj talerze obiadowe do temperatury potraw. Jeśli podajesz potrawy gorące, używaj talerzy obiadowych wykonanych z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, takich jak porcelana, ceramika czy szkło. Te materiały utrzymują ciepło potrawy przez dłuższy czas i nie pękają pod wpływem nagłej zmiany temperatury. Jeśli podajesz potrawy zimne, używaj talerzy obiadowych wykonanych z materiałów chłodzących, takich jak metal, drewno czy bambus. Te materiały zapewniają świeżość potrawy przez dłuższy czas i nie nagrzewają się pod wpływem ciepła otoczenia.
 • Dobieraj talerze obiadowe do konsystencji potraw. Jeśli podajesz potrawy płynne lub sypkie, używaj talerzy obiadowych o głębszym kształcie, takich jak miseczki, talerze głębokie lub talerze z brzegiem. Te kształty zapobiegają rozlewaniu się potrawy i ułatwiają jej nakładanie i mieszanie. Jeśli podajesz potrawy stałe lub kawałkowe, używaj talerzy obiadowych o płaskim kształcie, takich jak talerze płaskie, talerze kwadratowe lub talerze prostokątne. Te kształty umożliwiają łatwe krojenie i podział potrawy i nadają jej lepszy wygląd.
 • Dobieraj talerze obiadowe do koloru i dekoracji potraw. Jeśli podajesz potrawy o jasnym i jednolitym kolorze, używaj talerzy obiadowych o ciemnym i wzorzystym kolorze. Te kolory stworzą kontrast i podkreślą smak i wygląd potrawy. Jeśli podajesz potrawy o ciemnym i różnorodnym kolorze, używaj talerzy obiadowych o jasnym i jednolitym kolorze. Te kolory stworzą harmonię i nie przyćmią smaku i wyglądu potrawy. Jeśli podajesz potrawy o bogatej i efektownej dekoracji, używaj talerzy obiadowych o prostym i minimalistycznym wzorze. Ten wzór nie będzie konkurował z dekoracją potrawy i pozwoli jej się wyróżnić.
 • Dobieraj talerze obiadowe do okazji, na które przygotowujesz posiłek. Jeśli przygotowujesz posiłek na codzienną kolację lub luźne spotkanie z przyjaciółmi, używaj talerzy obiadowych o swobodnym i zabawnym stylu. Możesz wybrać talerze obiadowe o żywych kolorach, oryginalnych wzorach lub nieregularnych kształtach. Te style nadadzą posiłkowi lekkości i humoru. Jeśli przygotowujesz posiłek na uroczystą kolację lub oficjalne spotkanie z gośćmi, używaj talerzy obiadowych o eleganckim i wyrafinowanym stylu. Możesz wybrać talerze obiadowe o stonowanych kolorach, klasycznych wzorach lub symetrycznych kształtach. Te style nadadzą posiłkowi prestiżu i klasy.

 

zastawa stołowa niebieska serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

Porada 5: jak dbać o nowoczesne talerze obiadowe, aby służyły nam przez długi czas?

Nowoczesne talerze obiadowe to inwestycja, która może cieszyć nas przez wiele lat, jeśli odpowiednio o nie dbamy. Aby zachować ich piękny wygląd i funkcjonalność, warto przestrzegać kilku zasad pielęgnacji.

Oto kilka wskazówek, jak to zrobić:

 • Czyść talerze obiadowe po każdym użyciu. Nie pozostawiaj na nich resztek jedzenia ani plam, ponieważ mogą one spowodować przebarwienia lub uszkodzenia powierzchni. Używaj do czyszczenia miękkiej gąbki lub ściereczki oraz łagodnego detergentu. Unikaj używania druciaków, szorstkich gąbek lub silnych środków czyszczących, ponieważ mogą one zarysować lub zmatowić powierzchnię.
 • Susz talerze obiadowe po umyciu. Nie zostawiaj ich mokrych ani wilgotnych, ponieważ mogą one spowodować pękanie powierzchni. Używaj do suszenia miękkiej ściereczki lub ręcznika. Unikaj używania suszarek lub gorącego powietrza, ponieważ mogą one spowodować odkształcenie lub pęknięcie powierzchni.
 • Przechowuj talerze obiadowe w suchym i bezpiecznym miejscu. Nie wystawiaj ich na bezpośrednie działanie słońca, wilgoci lub temperatury, ponieważ mogą one spowodować odbarwienie lub pęknięcie powierzchni. Używaj do przechowywania szafek, półek lub pojemników z pokrywkami. Unikaj układania talerzy obiadowych jedne na drugich, ponieważ mogą one zarysować lub złamać się pod ciężarem. Używaj do oddzielania talerzy obiadowych papieru, filcu lub gumek, aby zapobiec tarciu i zniszczeniu powierzchni.

Sprawdź teraz naszą ofertę nowoczesnych talerzy obiadowych tutaj.

 

serwis obiadowy 12 osób czarny nowoczesny zestaw sztućców złoty w pudełku prezentowym

 

Podsumowanie: jak skorzystać z tych porad, aby wybrać idealne nowoczesne talerze obiadowe dla siebie?

Wybór nowoczesnych talerzy obiadowych dla siebie nie jest trudny, jeśli wiesz, na co zwracać uwagę. Aby podjąć dobrą decyzję, warto kierować się następującymi poradami:

 • Dobierz rozmiar, kształt i ilość talerzy obiadowych do swoich potrzeb. Zwracaj uwagę na wielkość i rodzaj potrawy, którą chcesz na nich podać, oraz na liczbę osób, dla których chcesz przygotowywać posiłki.
 • Dobierz kolor, wzór i fakturę talerzy obiadowych do swojego gustu. Zwracaj uwagę na swoją osobowość i nastroj, oraz na styl i temat posiłku, który chcesz przygotować.
 • Dobierz talerze obiadowe do innych naczyń i akcesoriów stołowych. Zwracaj uwagę na spójność i harmonię stylu i kolorystyki, oraz na kontrasty i akcenty faktury i detalu.
 • Dobierz talerze obiadowe do rodzaju potraw i okazji. Zwracaj uwagę na temperaturę, konsystencję, kolor i dekorację potrawy, oraz na charakter i atmosferę posiłku.
 • Dbaj o talerze obiadowe, aby służyły Ci przez długi czas. Zwracaj uwagę na czyszczenie, suszenie i przechowywanie talerzy obiadowych w odpowiednich warunkach.

 

Mamy nadzieję, że te porady pomogą Ci wybrać idealne nowoczesne talerze obiadowe dla siebie. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie doradzimy Ci i pomożemy Ci w dokonaniu zakupu.

Daj znać w komentarzu:

 • Jakie nowoczesne talerze obiadowe najbardziej Ci się podobają?
 • Jak planujesz używać nowoczesnych talerzy obiadowych w swoim domu?

Zostaw nam komentarz i podziel się z nami swoimi opiniami i pomysłami! 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz