Kolor potrawy a kolor talerzy - jakich kolorów koniecznie musisz używać przy kolorowych talerzach (2023) yezey

Kolor potrawy a kolor talerzy - jakich kolorów używać?

Czy zastanawiałs/aeś się kiedyś, jak kolor potrawy i kolor talerza wpływają na to, jak odbieramy jedzenie i jak bardzo nam smakuje? To nie tylko kwestia estetyki, ale także psychologii i fizjologii. W tym artykule dowiesz się, jak dobrać kolor potrawy i talerza, aby uzyskać harmonijną lub kontrastową kompozycję, która zachęci do jedzenia i poprawi nastrój. Dowiesz się też, jakich kolorów unikać i dlaczego. Na koniec podamy Ci kilka przykładów dobrych i złych połączeń kolorów potrawy i talerza, które możesz wykorzystać w swojej kuchni.

 

Ten artykuł jest dla Ciebie, jeśli:

 1. lubisz gotować i serwować piękne dania
 2. chcesz wiedzieć, jak wpływać na apetyt i emocje swoich gości lub rodziny
 3. chcesz dowiedzieć się, jak wykorzystać kolorowe talerze w swoim serwisie obiadowym
 4. chcesz eksperymentować z kolorami w swojej kuchni

 

Korzyść z przeczytania tego artykułu jest taka, że:

 1. nauczysz się podstawowych zasad doboru kolorów potrawy i talerza
 2. poznasz najlepsze i najgorsze połączenia kolorów potrawy i talerza
 3. będziesz mógł stworzyć apetyczne i atrakcyjne dania dla siebie i innych
 4. będziesz mógł lepiej wykorzystać swój serwis obiadowy

  

Zapraszamy do czytania!

 kreatywne danie podane na niebieskim talerzu w restauracji - kolor potrawy a kolor talerza

 

Zasady doboru kolorów potrawy i talerza: jak uzyskać harmonię lub kontrast kolorystyczny

Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, warto poznać kilka zasad doboru kolorów potrawy i talerza, które pomogą Ci stworzyć apetyczne i atrakcyjne dania. Możesz się nimi inspirować lub je łamać, w zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć.

 

Kolory mają duży wpływ na nasze zmysły i emocje. Według badań naukowych, kolory mogą wpływać na nasz apetyt, odczuwanie smaku, sytość, nastrój czy pamięć. Kolory mogą też budzić różne skojarzenia i oczekiwania w zależności od kontekstu kulturowego czy osobistego. Dlatego ważne jest, aby dobrać kolory potrawy i talerza tak, aby były one spójne z naszym celem i odbiorcą.

 

Ogólnie rzecz biorąc, możemy wyróżnić trzy główne sposoby łączenia kolorów potrawy i talerza: harmonię, kontrast i neutralność. Każdy z nich ma swoje zalety i wady oraz wpływa inaczej na nasze odbiorcze jedzenia.

 

Oto krótkie omówienie każdego z nich:

 1. Zasada harmonii: polega na łączeniu kolorów podobnych lub sąsiadujących na kole barw. Na przykład: czerwony z różowym, pomarańczowy z żółtym, zielony z niebieskim itp. Taka kompozycja jest spokojna i przyjemna dla oka, ale może być też nudna i monotonna. Harmonijne kolory mogą też sprawiać, że jedzenie wygląda mniej intensywnie i smacznie, ponieważ nie ma wystarczającego kontrastu między potrawą a tłem. Harmonijne kolory mogą być dobrym wyborem, jeśli chcemy stworzyć relaksującą i przytulną atmosferę lub jeśli chcemy podkreślić naturalny kolor i smak potrawy.
 2. Zasada kontrastu: polega na łączeniu kolorów przeciwstawnych lub leżących naprzeciwko siebie na kole barw. Na przykład: czerwony z zielonym, pomarańczowy z niebieskim, żółty z fioletowym itp. Taka kompozycja jest dynamiczna i pobudzająca, ale może być też drażniąca i męcząca. Kontrastowe kolory mogą też sprawiać, że jedzenie wygląda bardziej intensywnie i smakowicie, ponieważ tworzą silny kontrast między potrawą a tłem. Kontrastowe kolory mogą być dobrym wyborem, jeśli chcemy stworzyć energetyczną i ekscytującą atmosferę lub jeśli chcemy nadać potrawie dodatkowego charakteru i wyrazu.
 3. Zasada neutralności: polega na łączeniu kolorów nasyconych z kolorami nienasyconymi lub szarymi. Na przykład: czerwony z szarym, niebieski z białym, zielony z czarnym itp. Taka kompozycja jest elegancka i stonowana, ale może być też smutna i bez wyrazu. Neutralne kolory mogą też sprawiać, że jedzenie wygląda bardziej elegancko i wyszukanie, ponieważ tworzą subtelny kontrast między potrawą a tłem. Neutralne kolory mogą być dobrym wyborem, jeśli chcemy stworzyć elegancką i formalną atmosferę lub jeśli chcemy zachować prostotę i minimalizm.

 

Oczywiście te zasady nie są sztywne i można je modyfikować w zależności od odcienia, jasności i nasycenia koloru. Ważne jest też uwzględnienie innych elementów talerza, takich jak obrus, sztućce, serwetki czy dekoracje. Wszystko to razem tworzy całościowy obraz naszego dania i wpływa na jego odbiór.

 

kreatywne danie podane na żółtym talerzu w restauracji - kolor potrawy a kolor talerza

 

Przykłady dobrych połączeń kolorów potrawy i talerza: co pasuje do białego, czarnego, czerwonego, niebieskiego, zielonego i żółtego talerza

Aby ułatwić Ci wybór kolorów potrawy i talerza, przedstawimy Ci kilka przykładów dobrych połączeń dla najpopularniejszych kolorów talerzy. Oczywiście to nie są jedyne możliwości i możesz eksperymentować według własnego gustu.

 

Biały talerz

to najbardziej uniwersalny kolor talerza, który pasuje do niemal każdej potrawy. Biały talerz podkreśla kolory jedzenia i sprawia, że wygląda ono świeżo i apetycznie. Możesz wybrać potrawę w dowolnym kolorze, ale najlepiej unikać zbyt jasnych i bladych barw, które mogą zlewać się z tłem. Na przykład:

 • Sałatka z pomidorami, ogórkami i serem feta: to proste i pyszne danie, które świetnie pasuje do białego talerza. Czerwień pomidorów, zieleń ogórków i biel sera tworzą harmonijną kompozycję kolorystyczną, która jest przyjemna dla oka i podkreśla świeżość składników. Możesz dodać do sałatki trochę oliwy z oliwek, octu balsamicznego i bazylii, aby nadać jej dodatkowego smaku i aromatu.
 • Makaron z sosem pomidorowym i bazylią: to klasyczne i smaczne danie, które również świetnie pasuje do białego talerza. Czerwień sosu pomidorowego, zieleń bazylii i biel makaronu tworzą kontrastową kompozycję kolorystyczną, która jest dynamiczna i pobudzająca. Możesz posypać danie startym parmezanem, aby dodać mu kremowości i wyrazistości.
 • Kurczak pieczony z warzywami: to pożywne i aromatyczne danie, które również świetnie pasuje do białego talerza. Brąz kurczaka, pomarańcz marchewki, żółć ziemniaków i zieleń groszku tworzą neutralną kompozycję kolorystyczną, która jest elegancka i stonowana. Możesz doprawić danie solą, pieprzem, czosnkiem, rozmarynem i tymiankiem, aby nadać mu dodatkowego charakteru i zapachu.
 

Czarny talerz

to kolor talerza, który nadaje potrawie elegancji i dramatyzmu. Czarny talerz kontrastuje z jasnymi i nasyconymi kolorami jedzenia i sprawia, że wygląda ono bardziej intensywnie i wyraziście. Możesz wybrać potrawę w dowolnym kolorze, ale najlepiej unikać zbyt ciemnych i matowych barw, które mogą ginąć na tle. Na przykład:
 • Sushi z ryżem, rybą i warzywami: to egzotyczne i zdrowe danie, które świetnie pasuje do czarnego talerza. Biel ryżu, różnorodność kolorów ryby i warzyw tworzą kontrastową kompozycję kolorystyczną, która jest dynamiczna i pobudzająca. Możesz podać sushi z sosem sojowym, chrzanem wasabi i imbirem marynowanym, aby dodać mu dodatkowego smaku i ostrości.
 • Risotto z kurkami i parmezanem: to kremowe i pyszne danie, które również świetnie pasuje do czarnego talerza. Żółtość risotto, brąz kurków i biel parmezanu tworzą neutralną kompozycję kolorystyczną, która jest elegancka i stonowana. Możesz posypać danie natką pietruszki lub szczypiorkiem, aby dodać mu świeżości i koloru.
 

Czerwony talerz

to kolor talerza, który pobudza apetyt i dodaje energii. Czerwony talerz harmonizuje z ciepłymi i ognistymi kolorami jedzenia i sprawia, że wygląda ono soczyście i smakowicie. Możesz wybrać potrawę w dowolnym kolorze, ale najlepiej unikać zbyt podobnych i monochromatycznych barw, które mogą być niewidoczne lub nudne. Na przykład:
 • Pizza z salami, papryką i serem mozzarella: to proste i pyszne danie, które świetnie pasuje do czerwonego talerza. Czerwień sosu pomidorowego, pomarańcz papryki, żółtość sera i brąz salami tworzą harmonijną kompozycję kolorystyczną, która jest przyjemna dla oka i podkreśla smak składników. Możesz dodać do pizzy trochę oregano, oliwek lub rukoli, aby nadać jej dodatkowego aromatu i zieleni.
 • Gulasz wołowy z marchewką i ziemniakami: to pożywne i aromatyczne danie, które również świetnie pasuje do czerwonego talerza. Czerwień sosu, pomarańcz marchewki, żółtość ziemniaków i brąz wołowiny tworzą neutralną kompozycję kolorystyczną, która jest elegancka i stonowana. Możesz doprawić danie solą, pieprzem, papryką, majerankiem i liściem laurowym, aby nadać mu dodatkowego charakteru i zapachu.

 

kreatywne danie podane na czerwonym talerzu w restauracji - kolor potrawy a kolor talerza

 

Niebieski talerz

to kolor talerza, który uspokaja i relaksuje. Niebieski talerz kontrastuje z ciepłymi i jasnymi kolorami jedzenia i sprawia, że wygląda ono orzeźwiająco i lekko. Możesz wybrać potrawę w dowolnym kolorze, ale najlepiej unikać zbyt chłodnych i ciemnych barw, które mogą być przygnębiające lub nieapetyczne. Na przykład:
 • Sałatka owocowa z ananasem, mango i kiwi: to egzotyczne i zdrowe danie, które świetnie pasuje do niebieskiego talerza. Żółtość ananasa, pomarańcz mango i zieleń kiwi tworzą kontrastową kompozycję kolorystyczną, która jest dynamiczna i pobudzająca. Możesz podać sałatkę z jogurtem naturalnym lub kokosowym, aby dodać jej dodatkowej kremowości i smaku.
 • Ryba zapiekana z cytryną i koprem: to lekkie i pyszne danie, które również świetnie pasuje do niebieskiego talerza. Białość ryby, żółtość cytryny i zieleń kopru tworzą harmonijną kompozycję kolorystyczną, która jest przyjemna dla oka i podkreśla świeżość składników. Możesz doprawić rybę solą, pieprzem, czosnkiem i masłem, aby nadać jej dodatkowego smaku i soczystości.
 • Sernik na zimno z galaretką: to słodkie i orzeźwiające danie, które również świetnie pasuje do niebieskiego talerza. Biel sernika, czerwień galaretki i zieleń mięty tworzą neutralną kompozycję kolorystyczną, która jest elegancka i stonowana. Możesz wybrać dowolny smak galaretki, aby dodać mu dodatkowej słodyczy i koloru.

 

Sprawdź naszą ofertę niebieskich i zielonych talerzy. 

 


Zielony talerz

to kolor talerza, który kojarzy się ze zdrowiem i naturą. Zielony talerz harmonizuje z zielenią i ziemią kolorami jedzenia i sprawia, że wygląda ono świeżo i odżywczo. Możesz wybrać potrawę w dowolnym kolorze, ale najlepiej unikać zbyt podobnych i monochromatycznych barw, które mogą być nijakie lub przesadzone. Na przykład:

 • Zupa krem ze szpinaku: to proste i zdrowe danie, które świetnie pasuje do zielonego talerza. Zieleń szpinaku, biel śmietany i żółtość grzanek tworzą harmonijną kompozycję kolorystyczną, która jest przyjemna dla oka i podkreśla smak składników. Możesz dodać do zupy trochę soli, pieprzu, gałki muszkatołowej i czosnku, aby nadać jej dodatkowego aromatu i ostrości.
 • Zapiekanka ziemniaczana z brokułem i serem żółtym: to pożywne i pyszne danie, które również świetnie pasuje do zielonego talerza. Zieleń brokuła, żółtość sera i brąz ziemniaków tworzą neutralną kompozycję kolorystyczną, która jest elegancka i stonowana. Możesz doprawić zapiekankę solą, pieprzem, musztardą i majonezem, aby dodać jej dodatkowej kremowości i wyrazistości.
 • Ciasto marchewkowe z lukrem: to słodkie i aromatyczne danie, które również świetnie pasuje do zielonego talerza. Pomarańcz marchewki, biel lukru i zieleń orzechów włoskich tworzą kontrastową kompozycję kolorystyczną, która jest dynamiczna i pobudzająca. Możesz dodać do ciasta trochę cynamonu, imbiru i goździków, aby dodać mu dodatkowego smaku i zapachu.

 
Żółty talerz

to kolor talerza, który rozjaśnia i poprawia nastrój. Żółty talerz kontrastuje z chłodnymi i ciemnymi kolorami jedzenia i sprawia, że wygląda ono radośnie i apetycznie. Możesz wybrać potrawę w dowolnym kolorze, ale najlepiej unikać zbyt jasnych i bladych barw, które mogą być mdłe lub bez smaku. Na przykład:

 • Omlet z szynką i serem: to proste i pyszne danie, które świetnie pasuje do żółtego talerza. Żółtość jajek, różowość szynki i biel sera tworzą harmonijną kompozycję kolorystyczną, która jest przyjemna dla oka i podkreśla smak składników. Możesz dodać do omletu trochę soli, pieprzu, szczypiorku i pomidorów, aby nadać mu dodatkowej świeżości i koloru.
 • Curry z kurczakiem i ryżem basmati: to egzotyczne i smaczne danie, które również świetnie pasuje do żółtego talerza. Żółtość curry, białość ryżu i zieleń kolendry tworzą kontrastową kompozycję kolorystyczną, która jest dynamiczna i pobudzająca. Możesz doprawić curry solą, pieprzem, kurkumą, kuminem i imbirem, aby dodać mu dodatkowego smaku i aromatu.
 • Bananowe muffinki: to słodkie i aromatyczne danie, które również świetnie pasuje do żółtego talerza. Żółtość bananów, brąz cukru i biel mąki tworzą neutralną kompozycję kolorystyczną, która jest elegancka i stonowana. Możesz dodać do muffinek trochę cynamonu, wanilii i czekolady, aby dodać mu dodatkowej słodyczy i wyrazu.

 

kreatywne danie podane na niebieskim talerzu w restauracji - kolor potrawy a kolor talerza 

 

Przykłady złych połączeń kolorów potrawy i talerza: co unikać i dlaczego

Teraz gdy już znasz kilka dobrych połączeń kolorów potrawy i talerza, warto też wiedzieć, jakich połączeń unikać i dlaczego. Oto kilka przykładów złych połączeń dla najpopularniejszych kolorów talerzy. Oczywiście to nie są jedyne możliwości i możesz eksperymentować według własnego gustu, ale pamiętaj o konsekwencjach.

 

Biały talerz

unikaj zbyt jasnych i bladych barw, które mogą zlewać się z tłem i sprawiać, że jedzenie wygląda nijako i bez smaku. Na przykład:

 • Zupa ryżowa z mlekiem: to danie, które może być smaczne, ale nie wygląda apetycznie na białym talerzu. Biel zupy, biel ryżu i biel mleka tworzą monochromatyczną kompozycję kolorystyczną, która jest nudna i monotonna. Możesz dodać do zupy trochę cynamonu, rodzynek lub orzechów, aby dodać jej dodatkowego koloru i smaku.
 • Makaron z sosem śmietanowym i kurczakiem: to danie, które może być pyszne, ale nie wygląda atrakcyjnie na białym talerzu. Biel makaronu, biel sosu i biel kurczaka tworzą monochromatyczną kompozycję kolorystyczną, która jest nudna i monotonna. Możesz dodać do dania trochę papryki, groszku lub kukurydzy, aby dodać mu dodatkowego koloru i smaku.
 • Lody waniliowe z bitą śmietaną: to danie, które może być orzeźwiające, ale nie wygląda apetycznie na białym talerzu. Biel lodów, biel bitej śmietany i biel talerza tworzą monochromatyczną kompozycję kolorystyczną, która jest nudna i monotonna. Możesz dodać do lodów trochę syropu owocowego, czekoladowego lub karmelowego, aby dodać mu dodatkowego koloru i smaku.

 

Czarny talerz

unikaj zbyt ciemnych i matowych barw, które mogą ginąć na tle i sprawiać, że jedzenie wygląda smutno i nieapetycznie. Na przykład:

 • Bigos: to danie, które może być pyszne, ale nie wygląda atrakcyjnie na czarnym talerzu. Brąz bigosu, brąz kapusty, brąz mięsa i brąz grzybów tworzą monochromatyczną kompozycję kolorystyczną, która jest smutna i bez wyrazu. Możesz dodać do bigosu trochę śmietany, chrzanu lub musztardy, aby dodać mu dodatkowego smaku i kontrastu.
 • Czekoladowe ciasto z polewą czekoladową: to danie, które może być dekadentne, ale nie wygląda apetycznie na czarnym talerzu. Ciemnobrązowe ciasto, ciemnobrązowa polewa i czarny talerz tworzą monochromatyczną kompozycję kolorystyczną, która jest smutna i bez wyrazu. Możesz dodać do ciasta trochę bitej śmietany, malin lub orzechów, aby dodać mu dodatkowego koloru i smaku.
 • Czarna fasola z ryżem: to danie, które może być zdrowe, ale nie wygląda atrakcyjnie na czarnym talerzu. Czarna fasola, biały ryż i czarny talerz tworzą kontrastową kompozycję kolorystyczną, która jest męcząca i drażniąca. Możesz dodać do dania trochę pomidorów, cebuli, kolendry lub awokado, aby dodać mu dodatkowego koloru i smaku.

 

Czerwony talerz

unikaj zbyt podobnych i monochromatycznych barw, które mogą być niewidoczne lub nudne. Na przykład:

 • Zupa pomidorowa: to danie, które może być smaczne, ale nie wygląda apetycznie na czerwonym talerzu. Czerwień zupy, czerwień pomidorów i czerwień talerza tworzą monochromatyczną kompozycję kolorystyczną, która jest nudna i monotonna. Możesz dodać do zupy trochę śmietany, bazylii lub grzanek, aby dodać jej dodatkowego koloru i smaku.
 • Spaghetti z sosem bolońskim: to danie, które może być pyszne, ale nie wygląda atrakcyjnie na czerwonym talerzu. Czerwień sosu, czerwień mięsa i czerwień talerza tworzą monochromatyczną kompozycję kolorystyczną, która jest nudna i monotonna. Możesz dodać do dania trochę parmezanu, pietruszki lub oliwek, aby dodać mu dodatkowego koloru i smaku.
 • Truskawki z bitą śmietaną: to danie, które może być orzeźwiające, ale nie wygląda apetycznie na czerwonym talerzu. Czerwień truskawek, biel bitej śmietany i czerwień talerza tworzą harmonijną kompozycję kolorystyczną, która jest przyjemna dla oka, ale może być też przesadzona i nienaturalna. Możesz dodać do dania trochę mięty, cytryny lub czekolady, aby dodać mu dodatkowego koloru i smaku.

 

Niebieski talerz

unikaj zbyt chłodnych i ciemnych barw, które mogą być przygnębiające lub nieapetyczne. Na przykład:

 • Zupa borowikowa: to danie, które może być pyszne, ale nie wygląda apetycznie na niebieskim talerzu. Brąz zupy, brąz borowików i niebieski talerz tworzą monochromatyczną kompozycję kolorystyczną, która jest smutna i bez wyrazu. Możesz dodać do zupy trochę śmietany, szczypiorku lub grzanek, aby dodać jej dodatkowego koloru i smaku.
 • Makaron z sosem serowym i szpinakiem: to danie, które może być pyszne, ale nie wygląda atrakcyjnie na niebieskim talerzu. Biel makaronu, żółtość sera i zieleń szpinaku tworzą harmonijną kompozycję kolorystyczną, która jest przyjemna dla oka, ale może być też zbyt chłodna i nijaka. Możesz dodać do dania trochę pomidorów, boczku lub orzechów, aby dodać mu dodatkowego koloru i smaku.
 • Lody jagodowe z bitą śmietaną: to danie, które może być orzeźwiające, ale nie wygląda apetycznie na niebieskim talerzu. Niebieskość lodów, biel bitej śmietany i niebieski talerz tworzą kontrastową kompozycję kolorystyczną, która jest dynamiczna i pobudzająca, ale może być też zbyt sztuczna i nieapetyczna. Możesz dodać do lodów trochę syropu malinowego, wiórków kokosowych lub pistacji, aby dodać mu dodatkowego koloru i smaku.

 

Zielony talerz

unikaj zbyt podobnych i monochromatycznych barw, które mogą być nijakie lub przesadzone. Na przykład:

 • Zupa ogórkowa: to danie, które może być smaczne, ale nie wygląda apetycznie na zielonym talerzu. Zieleń zupy, zieleń ogórków i zieleń talerza tworzą monochromatyczną kompozycję kolorystyczną, która jest nudna i monotonna. Możesz dodać do zupy trochę śmietany, kopru lub jajka, aby dodać jej dodatkowego koloru i smaku.
 • Sałatka z rukoli, awokado i sera koziego: to danie, które może być pyszne, ale nie wygląda atrakcyjnie na zielonym talerzu. Zieleń rukoli, zieleń awokado i biel sera tworzą harmonijną kompozycję kolorystyczną, która jest przyjemna dla oka, ale może być też przesadzona i nienaturalna. Możesz dodać do sałatki trochę pomidorów, orzechów lub miodu, aby dodać jej dodatkowego koloru i smaku.
 • Szpinak z jajkiem sadzonym: to danie, które może być zdrowe, ale nie wygląda apetycznie na zielonym talerzu. Zieleń szpinaku, żółtość jajka i zieleń talerza tworzą kontrastową kompozycję kolorystyczną, która jest dynamiczna i pobudzająca, ale może być też zbyt ostra i nieharmonijna. Możesz dodać do dania trochę sera, bekonu lub chleba, aby dodać mu dodatkowego koloru i smaku.

 

Odwiedź nasz sklep i kup swój wymarzony serwis obiadowy.

 

 kreatywne danie podane na zielonym talerzu w restauracji - kolor potrawy a kolor talerza

 

Żółty talerz

unikaj zbyt jasnych i bladych barw, które mogą być mdłe lub bez smaku. Na przykład:

 • Zupa kukurydziana: to danie, które może być smaczne, ale nie wygląda apetycznie na żółtym talerzu. Żółtość zupy, żółtość kukurydzy i żółtość talerza tworzą monochromatyczną kompozycję kolorystyczną, która jest nudna i monotonna. Możesz dodać do zupy trochę śmietany, papryki lub kurczaka, aby dodać jej dodatkowego koloru i smaku.
 • Zapiekanka makaronowa z serem: to danie, które może być pyszne, ale nie wygląda atrakcyjnie na żółtym talerzu. Żółtość makaronu, żółtość sera i żółtość talerza tworzą monochromatyczną kompozycję kolorystyczną, która jest nudna i monotonna. Możesz dodać do zapiekanki trochę szpinaku, pomidorów lub szynki, aby dodać jej dodatkowego koloru i smaku.
 • Lody waniliowe z bitą śmietaną: to danie, które może być orzeźwiające, ale nie wygląda apetycznie na żółtym talerzu. Żółtość lodów, biel bitej śmietany i żółtość talerza tworzą harmonijną kompozycję kolorystyczną, która jest przyjemna dla oka, ale może być też zbyt blada i bez wyrazu. Możesz dodać do lodów trochę syropu owocowego, czekoladowego lub karmelowego, aby dodać mu dodatkowego koloru i smaku.

 

kreatywne danie podane na czerwonym talerzu w restauracji - kolor potrawy a kolor talerza

 

Podsumowanie: jak eksperymentować z kolorami potrawy i talerza i jak tworzyć apetyczne kompozycje

W tym artykule dowiedziała/eś się, jak kolor potrawy i kolor talerza wpływają na to, jak odbieramy jedzenie i jak bardzo nam smakuje. Poznała/eś też kilka zasad doboru kolorów potrawy i talerza oraz kilka przykładów dobrych i złych połączeń dla najpopularniejszych kolorów talerzy.

 

Oto trzy kluczowe informacje z artykułu:

 • Kolory mają duży wpływ na nasze zmysły i emocje. Mogą wpływać na nasz apetyt, odczuwanie smaku, sytość, nastrój czy pamięć.
 • Możemy wyróżnić trzy główne sposoby łączenia kolorów potrawy i talerza: harmonię, kontrast i neutralność. Każdy z nich ma swoje zalety i wady oraz wpływa inaczej na nasze odbiorcze jedzenia.
 • Aby stworzyć apetyczne i atrakcyjne dania, warto eksperymentować z kolorami potrawy i talerza oraz uwzględniać inne elementy talerza, takie jak obrus, sztućce, serwetki czy dekoracje.

 

Zostaw komentarz poniżej: 

 • Jakich kolorów talerzy używasz najczęściej w swojej kuchni?
 • Jakie są Twoje ulubione połączenia kolorów potrawy i talerza?
 • Czy zauważyłeś kiedyś, że kolor potrawy lub talerza wpłynął na Twój apetyt lub nastrój?

 

Zachęcamy Cię do podzielenia się swoimi odpowiedziami w komentarzach poniżej. Chętnie poznamy Twoje opinie i doświadczenia. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go swoim znajomym. Dziękujemy za uwagę i smacznego! 😊

 

 kreatywne danie podane na żółtym talerzu w restauracji - kolor potrawy a kolor talerza

Powrót do blogu

Zostaw komentarz