zestaw sztućców

Zestawy sztućców - 7 kryteriów, dzięki którym poznasz ich rodzaje

Sztućce to nieodłączny element każdego posiłku. Bez nich trudno byłoby sobie poradzić z krojeniem, nabieraniem i mieszaniem jedzenia. Ale czy wiesz, że istnieje wiele rodzajów sztućców, które różnią się między sobą pod względem materiału, kształtu, wzoru, rozmiaru, wagi, liczby elementów i funkcji? A co więcej, że różne sztućce pasują do różnych dań i kultur?

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten artykuł jest dla ciebie. W nim przedstawimy ci 7 kryteriów, dzięki którym poznasz różne rodzaje i zastosowania sztućców. Dzięki temu będziesz w stanie dobrać odpowiedni zestaw sztućców do swoich potrzeb i upodobań. A także zaimponować swoim gościom podczas uroczystych kolacji lub spotkań towarzyskich.

 

W tym artykule dowiesz się:

 • Wprowadzenie - czym jest zestaw sztućców i jakie są jego podstawowe elementy
 1. Rodzaje sztućców według materiału - jakie są rodzaje i cechy sztućców wykonanych z różnych materiałów, np. stal nierdzewna, srebro, drewno itp.
 2. Rodzaje sztućców według kształtu i wzoru - jakie są rodzaje i cechy sztućców o różnych kształtach i wzorach, np. klasyczne, nowoczesne, ozdobne itp.
 3. Rodzaje sztućców według rozmiaru i wagi - jakie są rodzaje i cechy sztućców o różnych rozmiarach i wagach oraz jak wpływają one na komfort i estetykę użytkowania
 4. Rodzaje sztućców według liczby elementów - jakie są rodzaje i cechy zestawów sztućców o różnej liczbie elementów oraz jak dobrać je do swoich potrzeb
 5. Rodzaje sztućców według funkcji - jakie są rodzaje i cechy sztućców przeznaczonych do różnych funkcji i zadań, np. krojenia, nabierania, mieszania itp.
 6. Zastosowania sztućców według rodzaju dań - gdzie i do czego można używać różnych rodzajów sztućców w zależności od rodzaju dań serwowanych podczas posiłku, np. mięso, ryba, sałatka itp.
 7. Zastosowania sztućców według kultury - gdzie i do czego można używać różnych rodzajów sztućców w zależności od kultury i tradycji, np. europejskiej, azjatyckiej, arabskiej itp.

 

Zacznijmy od tego, czym jest zestaw sztućców i jakie są jego podstawowe elementy.

 

Wprowadzenie - czym jest zestaw sztućców i jakie są jego podstawowe elementy

Zestaw sztućców to zbiór narzędzi służących do spożywania pokarmów. Zazwyczaj składa się z noży, widelców i łyżek o różnych rozmiarach i kształtach. Każdy z tych elementów ma swoją nazwę i przeznaczenie.

 

Najczęściej spotykane elementy zestawu sztućców to:

 • nóż obiadowy - służy do krojenia mięsa i innych twardych produktów
 • widelec obiadowy - służy do nabierania jedzenia na talerz lub do trzymania go podczas krojenia
 • łyżka obiadowa - służy do nabierania zup, sosów lub innych płynnych lub półpłynnych potraw
 • łyżeczka do herbaty - służy do mieszania napojów lub nabierania deserów
 • widelczyk deserowy - służy do nabierania ciast, owoców lub innych słodkich przekąsek

 

W zależności od rodzaju posiłku i ilości osób biorących w nim udział, zestaw sztućców może być bardziej lub mniej rozbudowany. Może zawierać także dodatkowe elementy, takie jak: 

 • nóż do masła - służy do smarowania pieczywa masłem lub innymi pastami
 • widelec do sałatki - służy do nabierania sałatek lub innych lekkich przystawek
 • łyżka do lodów - służy do nabierania lodów lub innych mrożonych deserów
 • łyżeczka do kawy - służy do mieszania kawy lub innych gorących napojów
 • łyżeczka do espresso - służy do mieszania espresso lub innych małych porcji napojów
 • nóż do sera - służy do krojenia sera lub innych miękkich produktów
 • widelec do sera - służy do nabierania sera lub innych miękkich produktów
 • łyżka do śmietany - służy do nabierania śmietany lub bitej śmietany
 • łyżka do sosu - służy do nabierania sosu lub polewy
 • nóż do tortu - służy do krojenia tortu lub innego dużego ciasta
 • łopatka do tortu - służy do podawania kawałków tortu lub innego dużego ciasta
 • szczypce do cukru - służą do podawania kostek cukru

 

Jak widać, zestaw sztućców może być bardzo bogaty i zróżnicowany. Jednak nie musisz mieć wszystkich tych elementów w swojej kuchni. Wystarczy wybrać te, które są Ci najbardziej potrzebne i użyteczne. Aby to zrobić, warto poznać różne rodzaje sztućców według następujących kryteriów:

 

złote sztućce obok niebieskiego talerza z podanym na nim daniem w restauracji

 

1. Rodzaje sztućców według materiału

Materiał, z którego wykonane są sztućce, ma wpływ na ich wygląd, trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Najpopularniejsze materiały używane do produkcji sztućców to:

 1. stal nierdzewna - jest to najczęściej stosowany materiał ze względu na jego odporność na rdzę, korozję i uszkodzenia mechaniczne. Sztućce ze stali nierdzewnej są łatwe w czyszczeniu i nadają się do zmywarek. Mają też elegancki i uniwersalny wygląd. Jednak mogą być ciężkie i drogie.
 2. srebro - jest to materiał o wysokiej jakości i prestiżu. Sztućce ze srebra mają piękny połysk i delikatny dźwięk. Są też lekkie i przyjemne w dotyku. Jednak wymagają regularnego polerowania i konserwacji, ponieważ ciemnieją pod wpływem powietrza i wilgoci. Są też bardzo drogie.
 3. drewno - jest to materiał naturalny i ekologiczny. Sztućce z drewna mają ciepły i przytulny wygląd. Są też lekkie i nie rysują naczyń. Jednak mogą być trudne w czyszczeniu i nie nadają się do zmywarek. Mogą też łatwo się połamać lub popękać.
 4. plastik - jest to materiał tani i praktyczny. Sztućce z plastiku są lekkie i łatwe w czyszczeniu. Nadają się też do użytku jednorazowego lub podróżnego. Jednak mogą być mało estetyczne i nietrwałe. Mogą też ulegać zabrudzeniu lub deformacji pod wpływem wysokiej temperatury.

 

złote sztućce obok niebieskiego talerza z podanym na nim daniem w restauracji

 

2. Rodzaje sztućców według kształtu i wzoru

Kształt i wzór sztućców mają wpływ na ich styl i charakter. Można wyróżnić następujące rodzaje sztućców pod tym względem: 

 • klasyczne - są to sztućce o prostych i symetrycznych kształtach oraz gładkich powierzchniach. Pasują do każdego rodzaju zastawy stołowej i okazji. Są też uniwersalne i ponadczasowe.
 • nowoczesne - są to sztućce o nietypowych i asymetrycznych kształtach oraz matowych lub błyszczących powierzchniach. Pasują do nowoczesnego wnętrza i stylu życia. Są też oryginalne i wyraziste.
 • ozdobne - są to sztućce o bogato zdobionych kształtach i powierzchniach. Mogą mieć np. rzeźbione rączki, grawerowane miseczki lub kolorowe wykończenia. Pasują do uroczystych okazji i stylowych wnętrz. Są też wyjątkowe i ekskluzywne.

 

Sprawdź naszą ofertę zastawy stołowej.

 

złote sztućce obok niebieskiego talerza z podanym na nim daniem w restauracji

 

3. Rodzaje sztućców według rozmiaru i wagi

Rozmiar i waga sztućców mają wpływ na komfort i estetykę użytkowania. Można wyróżnić następujące rodzaje sztućców pod tym względem:

 • duże i ciężkie - są to sztućce o dużych wymiarach i znacznej masie. Nadają się do dużych i solidnych naczyń oraz do obfitych posiłków. Są też trwałe i stabilne. Jednak mogą być niewygodne i męczące w trzymaniu.
 • małe i lekkie - są to sztućce o małych wymiarach i niewielkiej masie. Nadają się do małych i delikatnych naczyń oraz do lekkich przekąsek. Są też łatwe i przyjemne w trzymaniu. Jednak mogą być mało wytrzymałe i łatwo się zgubić.
 • średnie - są to sztućce o średnich wymiarach i masie. Nadają się do większości naczyń i posiłków. Są też uniwersalne i komfortowe w trzymaniu. Nie mają żadnych szczególnych wad ani zalet.

 

złote sztućce obok niebieskiego talerza z podanym na nim daniem w restauracji

 

4. Rodzaje sztućców według liczby elementów

Liczba elementów w zestawie sztućców zależy od tego, dla ilu osób jest przeznaczony oraz jak wiele rodzajów sztućców zawiera. Można wyróżnić następujące rodzaje zestawów sztućców pod tym względem:

 • podstawowe - są to zestawy zawierające tylko niezbędne elementy, czyli noże, widelce, łyżki i łyżeczki do herbaty. Zazwyczaj są pakowane parzyście, tj. z przeznaczeniem dla dwóch, czterech, sześciu osób itp.
 • rozszerzone - są to zestawy zawierające dodatkowe elementy, takie jak noże i widelce do ryb, deserowe, do masła itp. Zazwyczaj są pakowane na sześć lub dwanaście osób.
 • kompletne - są to zestawy zawierające wszystkie możliwe elementy, takie jak noże i widelce do różnych dań, łyżki do różnych funkcji, łopatki, szczypce itp. Zazwyczaj są pakowane na dwanaście lub więcej osób.

 

złote sztućce obok niebieskiego talerza z podanym na nim daniem w restauracji

 

5. Rodzaje sztućców według funkcji

Funkcja sztućców zależy od tego, do czego służą i jakie zadania wykonują. Można wyróżnić następujące rodzaje sztućców pod tym względem:

 • krojenia - są to sztućce służące do dzielenia jedzenia na mniejsze kawałki, np. noże obiadowe, do steków, sera itp.
 • nabierania - są to sztućce służące do przenoszenia jedzenia z naczynia na talerz lub do ust, np. widelce obiadowe, deserowe, rybne itp.
 • mieszania - są to sztućce służące do mieszania jedzenia lub napojów w naczyniu lub na talerzu, np. łyżki obiadowe, deserowe, do sosu itp.
 • podawania - są to sztućce służące do serwowania jedzenia z większego naczynia na mniejsze lub na talerze gości, np. łyżki do serwowania, łopatki do tortu, szczypce do sałaty itp.
 • do serwowania - są to sztućce służące do podawania jedzenia z większego naczynia na mniejsze lub na talerze gości, np. łyżki do serwowania, łopatki do tortu, szczypce do sałaty itp.

 

złote sztućce obok niebieskiego talerza z podanym na nim daniem w restauracji

  

6. Zastosowania sztućców według rodzaju dań

Rodzaj dań serwowanych podczas posiłku ma wpływ na to, jakie sztućce należy używać. Można wyróżnić następujące zastosowania sztućców według rodzaju dań:

 • zupa - do jedzenia zupy używa się łyżki obiadowej lub do bulionu, która kładzie się z prawej strony talerza. Nie należy pić zupy bezpośrednio z talerza ani chlapać nią. Zupę należy jeść od brzegu talerza, a nie od środka.
 • mięso - do jedzenia mięsa używa się noża obiadowego lub stekowego i widelca obiadowego lub stekowego, które kładzie się po obu stronach talerza. Nóż trzyma się w prawej ręce, a widelec w lewej ręce. Krojenie mięsa odbywa się na talerzu przy pomocy noża i widelca (nigdy nie należy kroić całego kawałka mięsa na raz). Mięso podaje się przy pomocy łyżki lub widelca do serwowania.
 • ryba - do jedzenia ryby używa się noża do ryb i widelca do ryb, które kładzie się po obu stronach talerza. Nóż trzyma się w prawej ręce, a widelec w lewej ręce. Nóż służy do oddzielania kawałków ryby od ości, a widelec do nabierania ryby na talerz. Rybę podaje się przy pomocy łyżki lub widelca do serwowania.
 • makaron - do jedzenia makaronu używa się widelca obiadowego lub deserowego, który kładzie się po lewej stronie talerza. Widelcem należy nawijać makaron na końcu sztućca, a nie na całej długości. Nie należy używać noża ani łyżki do jedzenia makaronu. Makaron podaje się przy pomocy łyżki lub widelca do serwowania.
 • sałatka - do jedzenia sałatki używa się widelca obiadowego lub deserowego, który kładzie się po lewej stronie talerza. Widelcem należy nabierać sałatkę na talerz, a nie ciąć ją nożem. Sałatkę podaje się przy pomocy łyżki i widelca do sałatek.
 • deser - do jedzenia deseru używa się łyżeczki deserowej lub lodowej i widelczyka deserowego, które kładzie się nad talerzem (widelczyk skierowany jest rączką w lewą stronę, a znajdująca się nad nim łyżeczka ma rączkę z prawej strony). Łyżeczką i widelczykiem należy nabierać deser na talerz lub do ust, a nie mieszać go na talerzu. Deser podaje się przy pomocy łyżki lub łopatki do tortu.
 • kawa i herbata - do picia kawy i herbaty używa się łyżeczki do kawy lub herbaty i filiżanki z podstawką, które kładzie się z prawej strony talerza. Łyżeczką należy delikatnie mieszać napój w filiżance, a nie stukać nią o brzegi naczynia. Nie należy też lizać łyżeczki ani zostawiać jej w filiżance podczas picia. Kawa i herbata podaje się przy pomocy dzbanka lub imbryka i cukiernicy.

 

Sprawdź naszą ofertę sztućców.

  

złote sztućce obok niebieskiego talerza z podanym na nim daniem w restauracji

  

7. Zastosowania sztućców według kultury

Kultura i tradycja mają wpływ na to, jakie sztućce należy używać i w jaki sposób. Można wyróżnić następujące zastosowania sztućców według kultury:

 • europejska - jest to kultura, w której używa się najwięcej rodzajów sztućców. Podczas posiłku należy trzymać nóż w prawej ręce i widelec w lewej ręce. Nie należy opierać łokci na stole ani dotykać jedzeniem ust. Po zakończeniu posiłku należy położyć sztućce równolegle na talerzu.
 • azjatycka - jest to kultura, w której używa się głównie pałeczek do jedzenia ryżu, makaronu, warzyw i mięsa. Pałeczki trzyma się w prawej ręce i nie należy nimi wskazywać lub gestykulować. Nie należy też wbijać pałeczek w jedzenie ani lizać ich końcówek. Po zakończeniu posiłku należy położyć pałeczki równolegle na podstawce lub na talerzu.
 • arabska - jest to kultura, w której używa się głównie ręki do jedzenia chleba, ryżu, mięsa i warzyw. Używa się tylko prawej ręki, ponieważ lewa uważana jest za nieczystą. Nie należy też dotykać jedzeniem ust ani policzków. Po zakończeniu posiłku należy umyć rękę w misce z wodą.

 

Podsumowanie

Zestaw sztućców to nie tylko niezbędne narzędzia do spożywania pokarmów, ale też elementy dekoracyjne i kulturowe. Aby wybrać odpowiedni zestaw sztućców do swoich potrzeb i upodobań, warto zwrócić uwagę na następujące kryteria:

 • materiał - wpływa na wygląd, trwałość i łatwość utrzymania w czystości sztućców
 • kształt i wzór - wpływają na styl i charakter sztućców
 • rozmiar i waga - wpływają na komfort i estetykę użytkowania sztućców
 • liczba elementów - zależy od tego, dla ilu osób jest przeznaczony zestaw oraz jak wiele rodzajów sztućców zawiera
 • funkcja - zależy od tego, do czego służą i jakie zadania wykonują sztućce
 • rodzaj dań - zależy od tego, jakie potrawy są serwowane podczas posiłku
 • kultura - zależy od tego, jakie zwyczaje i tradycje panują w danym regionie

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł ci poznać różne rodzaje i zastosowania sztućców. Jeśli tak, podziel się nim ze swoimi znajomymi i zostaw komentarz poniżej. A jeśli chcesz kupić sobie nowy zestaw sztućców lub sprawić komuś prezent, zapraszamy Cię serdecznie do zapoznania się z ofertą sklepu naszego internetowego, gdzie znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości produktów.

 

A teraz kilka pytań dla ciebie:

 • A Ty masz specjalne sztućca do serwowania w swoim zestawie?
 • Czy dowiedziałeś/aś się czegoś nowego z artykułu?

 

Czekamy na twoje odpowiedzi! 😊

Powrót do blogu

Zostaw komentarz