Poznaj unikatowe zestawy obiadowe yezey

Jaka jest rola serwisów obiadowych w prezentacji i podaniu dań?

Kluczowe informacje

 • Aby wybrać serwis obiadowy do codziennego użytku, należy zdecydować się na komplet naczyń o odpowiedniej wielkości i składzie, który będzie pasował do liczby domowników i gości oraz do rodzaju podawanych potraw.
 • Aby wybrać serwis obiadowy do swojego stylu i potrzeb, należy zwrócić uwagę na jego kształt, kolor i wzór, który będzie harmonizował z wnętrzem i dekoracją stołu oraz odzwierciedlał osobowość i gust właściciela.
 • Aby wybrać serwis obiadowy, który służy długo i pięknie, należy sprawdzić jego jakość i trwałość oraz przestrzegać zasad jego pielęgnacji i przechowywania, takich jak mycie, suszenie, polerowanie i ochrona przed uszkodzeniami.

 

Jaka jest rola serwisów obiadowych w prezentacji i podaniu dań?

Serwis obiadowy to zbiór naczyń przeznaczonych do podawania i spożywania posiłków. Serwis obiadowy składa się zazwyczaj z talerzy, miseczek, półmisków, salaterek i sosjerki. Serwis obiadowy pełni nie tylko praktyczną funkcję, ale także estetyczną i kulturową. Serwis obiadowy wpływa na sposób prezentacji i podania dań, a także na atmosferę i wrażenia związane z posiłkiem.

W tym artykule dowiesz się:

 1. Co to jest serwis obiadowy i jakie są jego podstawowe elementy i funkcje?
 2. Jakie są rodzaje i style serwisów obiadowych i do jakich dań pasują?
 3. Jak wybrać odpowiedni serwis obiadowy do okazji i rodzaju posiłku?
 4. Jak ustalić etykietę i zasady nakrywania stołu przy użyciu serwisu obiadowego?
 5. Jakie są trendy i nowości w świecie serwisów obiadowych?
 6. Jak dopasować serwis obiadowy do innych elementów zastawy stołowej i dekoracji stołu?
 7. Kolory serwisów obiadowych a kolory dań - jak utworzyć między nimi harmonię?
 8. Jak prezentować i podawać różne potrawy na serwisach obiadowych?
 9. Czy kolor i wzór serwisu obiadowego ma znaczenie w ocenie apetyczności dania?

 

Co to jest serwis obiadowy i jakie są jego podstawowe elementy i funkcje?

Serwis obiadowy to zestaw naczyń przeznaczonych do podawania i spożywania posiłków. Serwis obiadowy składa się zazwyczaj z następujących elementów:

 • Talerze głębokie - służą do podawania zup, gulaszów, makaronów, sałatek itp.
 • Talerze płaskie - służą do podawania mięs, ryb, warzyw, naleśników itp.
 • Talerze deserowe - służą do podawania ciast, owoców, lodów itp.
 • Miski - służą do podawania ryżu, kaszy, ziemniaków, surówek itp.
 • Półmiski - służą do podawania większych porcji potraw lub jako ozdoba stołu
 • Salaterki - służą do podawania sałatek, sosów, dipów itp.
 • Sosjerka - służy do podawania sosów lub polew
 • Waza - służy do podawania napojów lub jako ozdoba stołu

 

Serwis obiadowy pełni kilka ważnych funkcji:

 1. Praktyczną - ułatwia podawanie i spożywanie posiłków, zapewnia higienę i bezpieczeństwo żywności
 2. Estetyczną - poprawia wygląd potraw i stołu, dodaje elegancji i stylu
 3. Kulturową - odzwierciedla tradycje i zwyczaje kulinarne, wyraża szacunek dla gości i gospodarzy

 kreatywne dania podane na ładnych talerzach w restauracji

 

W ofercie yezey każdy produkt wykonany jest z najwyższej jakości materiałów i posiada oryginalny, designerski wygląd, który wyróżnia nas spośród innych producentów. Skorzystaj z naszej oferty i przekonaj się, jak duże znaczenie może mieć serwis obiadowy na Twoim stole!

 

Jakie są rodzaje i style serwisów obiadowych i do jakich dań pasują?

Serwisy obiadowe można podzielić na kilka rodzajów w zależności od liczby elementów w zestawie:

 • Serwis dla 4 osób - składa się z 12 lub 16 elementów: po 4 talerze głębokie, płaskie, deserowe i ewentualnie miski
 • Serwis dla 6 osób - składa się z 18 lub 24 elementów: po 6 talerzy głębokich, płaskich, deserowych i ewentualnie misek
 • Serwis dla 8 osób - składa się z 24 lub 32 elementów: po 8 talerzy głębokich, płaskich, deserowych i ewentualnie misek
 • Serwis dla 12 osób - składa się z 36 lub 48 elementów: po 12 talerzy głębokich, płaskich, deserowych i ewentualnie misek

 

Serwisy obiadowe można również podzielić na kilka stylów w zależności od materiału wykonania:

 • Porcelanowy - najbardziej elegancki i trwały materiał, charakteryzuje się białym kolorem i delikatnym połyskiem
 • Ceramiczny - bardziej kolorowy i różnorodny materiał, charakteryzuje się matowym wykończeniem i ciekawymi wzorami
 • Szklany - najbardziej nowoczesny i minimalistyczny materiał, charakteryzuje się przezroczystością lub pastelowymi kolorami
 • Drewniany - najbardziej naturalny i ekologiczny materiał, charakteryzuje się ciepłą barwą i fakturą

 

Serwisy obiadowe można dopasować do różnych dań w zależności od ich koloru, wzoru i kształtu:

 • Biały serwis pasuje do wszystkich dań, ponieważ nie zaburza ich naturalnego wyglądu
 • Kolorowy serwis pasuje do dań prostych lub jednolitych w kolorze, ponieważ dodaje im życia i kontrastu
 • Wzorzysty serwis pasuje do dań egzotycznych lub orientalnych, ponieważ nawiązuje do ich kultury i smaku
 • Okrągły serwis pasuje do dań tradycyjnych lub domowych, ponieważ kojarzy się z harmonią i rodziną
 • Kwadratowy serwis pasuje do dań nowoczesnych lub eksperymentalnych

 kreatywne dania podane na ładnych talerzach w restauracji

Jak wybrać odpowiedni serwis obiadowy do okazji i rodzaju posiłku?

Ogólnie rzecz biorąc, można wyróżnić kilka zasad, które pomogą Ci dobrać serwis obiadowy do okazji i rodzaju posiłku:

 1. Do codziennych posiłków sprawdzą się serwisy obiadowe wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia i zabrudzenia, takich jak ceramika lub szkło. Możesz wybrać serwis obiadowy w kolorach i wzorach pasujących do Twojego nastroju i charakteru.
 2. Do uroczystych kolacji sprawdzą się serwisy obiadowe wykonane z porcelany lub fajansu, które są bardziej eleganckie i szlachetne. Możesz wybrać serwis obiadowy w jasnych kolorach, takich jak biały, kremowy lub szary, które podkreślą wygląd potraw. Możesz też dodać akcenty kolorystyczne lub wzorzyste w postaci salaterek, sosjerek lub dekoracji stołu.
 3. Do rodzinnych świąt sprawdzą się serwisy obiadowe wykonane z porcelany lub fajansu, które są bardziej tradycyjne i uroczyste. Możesz wybrać serwis obiadowy w kolorach i wzorach nawiązujących do okazji, takich jak czerwień i zieleń na Boże Narodzenie, żółcień i pastele na Wielkanoc czy złoto i srebro na Sylwestra. Możesz też dodać elementy tematyczne lub symboliczne w postaci wazonów, świeczników lub ozdób stołu.
 4. Do spotkań ze znajomymi sprawdzą się serwisy obiadowe wykonane z ceramiki lub szkła, które są bardziej kolorowe i różnorodne. Możesz wybrać serwis obiadowy w żywych kolorach lub ciekawych wzorach pasujących do stylu posiłku, takich jak egzotyczne motywy na orientalną kolację, geometryczne kształty na nowoczesną pizzę czy kwiatowe desenie na lekką sałatkę. Możesz też dodać elementy humorystyczne lub zabawne w postaci napisów, rysunków lub gadżetów stołowych.

 kreatywne dania podane na ładnych talerzach w restauracji

Jak ustalić etykietę i zasady nakrywania stołu przy użyciu serwisu obiadowego?

Nakrywanie stołu przy użyciu serwisu obiadowego wymaga przestrzegania pewnych zasad etykiety i estetyki. Oto kilka podstawowych wskazówek:

 • Talerze powinny być ułożone na środku miejsca każdego gościa, w odległości około 2 cm od krawędzi stołu. Talerze powinny być ułożone według kolejności podawania dań: najpierw talerz głęboki na zupę (jeśli jest podawana), potem talerz płaski na drugie danie (może być położony pod talerzem głębokim), potem talerz deserowy (może być położony pod talerzem płaskim). Talerze można też podawać bezpośrednio z kuchni przed każdym daniem.
 • Sztućce powinny być ułożone po obu stronach talerza według kolejności używania: od zewnątrz do środka. Sztućce do pierwszego dania powinny być położone najdalej od talerza: widelec po lewej stronie, nóż po prawej stronie (ostrzem do talerza). Sztućce do drugiego dania powinny być położone bliżej talerza: widelec po lewej stronie, nóż po prawej stronie (ostrzem do talerza). Sztućce do deseru powinny być położone nad talerzem: widelec ostrzem do góry, łyżka ostrzem do dołu. Sztućce można też podawać bezpośrednio z kuchni przed każdym daniem.
 • Szklanki powinny być ułożone nad prawym górnym rogiem talerza według kolejności używania: od lewej do prawej. Szklanka do wody powinna być położona najbliżej gościa. Kieliszek do wina białego powinien być położony na prawo od szklanki do wody. Kieliszki do wina czerwonego powinny być położone na prawo od szklanki do wina białego. Szklanka do napoju gazowanego powinna być położona na prawo od szklanki do wina czerwonego. Kieliszek do likieru powinien być położony nad szklanką do napoju gazowanego.
 • Serwetki powinny być ułożone na lewym bocznym rogu talerza lub na samym talerzu (jeśli jest pusty). Serwetki mogą być złożone prostokątnie, trójkątnie lub fantazyjnie. Serwetki nie powinny być wkładane do szklanek ani kieliszków.
 • Półmiski, salaterki i sosjerki powinny być ułożone na środku stołu lub na osobnym stoliku pomocniczym. Półmiski i salaterki powinny mieć odpowiednie łyżki lub widelce do nakładania potraw. Sosjerki powinny mieć odpowiednie łyżeczki lub chochelki do nalewania sosów.
 • Dekoracje stołu powinny być ułożone tak, aby nie przeszkadzały gościom w widzeniu się nawzajem ani nie zabierały im miejsca na stole. Dekoracje mogą składać się z kwiatów, świec, owoców.

 kreatywne dania podane na ładnych talerzach w restauracji

Jakie są trendy i nowości w świecie serwisów obiadowych?

Serwisy obiadowe, podobnie jak inne elementy wyposażenia domu, podlegają modzie i zmianom trendów. W tym roku można wyróżnić kilka ciekawych kierunków w projektowaniu i dekorowaniu serwisów obiadowych:

 • Minimalizm - serwisy obiadowe o prostych kształtach i stonowanych kolorach, które pasują do każdego wnętrza i okazji. Minimalistyczne serwisy obiadowe są uniwersalne i łatwe w utrzymaniu.
 • Kolor - serwisy obiadowe o żywych i intensywnych kolorach, które dodają energii i radości do posiłków. Kolorowe serwisy obiadowe są idealne do dań egzotycznych, orientalnych lub wegetariańskich.
 • Wzór - serwisy obiadowe o ciekawych i oryginalnych wzorach, które nadają charakteru i stylu do stołu. Wzorzyste serwisy obiadowe są doskonałe do dań tradycyjnych, domowych lub regionalnych
 • Mieszanie - serwisy obiadowe o różnorodnych kształtach, kolorach i wzorach, które tworzą ciekawe i niepowtarzalne kompozycje na stole. Mieszane serwisy obiadowe są świetne do dań nowoczesnych, eksperymentalnych lub kreatywnych.

 kreatywne dania podane na ładnych talerzach w restauracji

Jak dopasować serwis obiadowy do innych elementów zastawy stołowej i dekoracji stołu?

Dopasowanie serwisu obiadowego do innych elementów zastawy stołowej i dekoracji stołu jest ważne dla stworzenia harmonijnego i estetycznego wyglądu stołu. Oto kilka porad, jak to zrobić:

 1. Dobierz serwis obiadowy do wielkości i kształtu stołu. Jeśli masz duży i prostokątny stół, możesz wybrać serwis obiadowy o kwadratowych lub prostokątnych talerzach, które lepiej wykorzystają przestrzeń. Jeśli masz mały i okrągły stół, możesz wybrać serwis obiadowy o okrągłych talerzach, które lepiej pasują do kształtu stołu.
 2. Dobierz serwis obiadowy do stylu i kolorystyki wnętrza. Jeśli masz nowoczesną i minimalistyczną jadalnię, możesz wybrać serwis obiadowy o prostych kształtach i stonowanych kolorach, które podkreślą elegancję i czystość wnętrza. Jeśli masz klasyczną i przytulną jadalnię, możesz wybrać serwis obiadowy o tradycyjnych kształtach i ciepłych kolorach, które dodadzą uroku i nastroju wnętrzu.
 3. Dobierz serwis obiadowy do naczyń, które już masz w swojej kuchni. Jeśli masz półmiski i misy w podobnym stylu i kolorze do serwisu obiadowego, możesz je wykorzystać do podawania potraw na środku stołu, tworząc spójną kompozycję. Jeśli masz półmiski i misy w kontrastowym stylu lub kolorze do serwisu obiadowego, możesz je wykorzystać do podawania potraw na środku stołu, tworząc ciekawy akcent.
 4. Dobierz serwis obiadowy do dekoracji stołu. Jeśli masz dekoracje stołu w podobnym stylu i kolorze do serwisu obiadowego, możesz je rozmieścić na stole, tworząc harmonijną całość. Jeśli masz dekoracje stołu w kontrastowym stylu lub kolorze do serwisu obiadowego, możesz je rozmieścić na stole, tworząc interesujący kontrast. Możesz też zrezygnować z dekoracji stołu lub ograniczyć je do minimum, aby nie przytłoczyć serwisu obiadowego.

 kreatywne dania podane na ładnych talerzach w restauracji

Jak dbać o serwis obiadowy, aby służył nam długo i pięknie?

Serwis obiadowy to inwestycja na lata, dlatego warto dbać o niego odpowiednio, aby zachował swój blask i trwałość. Oto kilka porad, jak dbać o serwis obiadowy:

 1. Przestrzegaj wskazówek producenta. Na opakowaniu lub instrukcji serwisu obiadowego powinny być podane informacje o tym, czy naczynia można myć w zmywarce, podgrzewać w mikrofalówce lub piekarniku, czy też stosować do nich metalowe sztućce. Niektóre serwisy obiadowe mogą być wrażliwe na wysokie temperatury, silne detergenty lub zarysowania.
 2. Myj naczynia delikatnie i dokładnie. Jeśli myjesz naczynia ręcznie, używaj miękkiej gąbki lub ściereczki i łagodnego płynu do naczyń. Unikaj szorowania lub drapania powierzchni naczyń. Jeśli myjesz naczynia w zmywarce, ustawiaj je tak, aby nie stykały się ze sobą i nie były narażone na uderzenia. Wybieraj programy o niskiej temperaturze i krótkim czasie mycia.
 3. Susz i poleruj naczynia. Po umyciu naczyń należy je dokładnie osuszyć i wypolerować miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Dzięki temu unikniesz pozostawienia na nich smug, plam lub zacieków. Polerowanie naczyń sprawi też, że będą lśnić i wyglądać jak nowe.
 4. Przechowuj naczynia bezpiecznie i estetycznie. Naczynia należy przechowywać w suchym i czystym miejscu, najlepiej w zamkniętej szafce lub witrynie. Możesz też wyeksponować swój serwis obiadowy na otwartych półkach lub regałach, ale pamiętaj o regularnym odkurzaniu i przecieraniu naczyń. Unikaj układania naczyń jedno na drugim, aby nie uszkodzić ich brzegów lub wzorów.

 

Sprawdź naszą ofertę serwisów obiadowych.

 

kreatywne dania podane na ładnych talerzach w restauracji

 

Ostatnio zadawane pytania:

Czy serwis obiadowy musi być z porcelany?

Nie, serwis obiadowy może być wykonany z różnych materiałów, takich jak fajans, szkło, glina czy kamień. Ważne jest, aby był trwały, estetyczny i odpowiadał naszym potrzebom i upodobaniom.

Czy serwis obiadowy musi być jednokolorowy?

Nie, serwis obiadowy może być wielokolorowy lub ozdobiony różnymi wzorami. Możemy wybrać gotowy komplet lub samodzielnie skomponować serwis obiadowy z naczyń o różnych kolorach i wzorach, tworząc ciekawą i niepowtarzalną kompozycję.

Czy serwis obiadowy musi być kompletowany na raz?

Nie, serwis obiadowy można kompletować stopniowo, dokupując kolejne elementy w miarę potrzeby lub możliwości. Możemy też rozbudowywać swój serwis obiadowy o dodatkowe naczynia, takie jak wazy, sosjerki, karafki czy filiżanki.

Czy serwis obiadowy można myć w zmywarce?

Tak, większość serwisów obiadowych można myć w zmywarce, ale należy sprawdzić informacje producenta na opakowaniu lub instrukcji. Niektóre serwisy obiadowe mogą być wrażliwe na wysokie temperatury lub silne detergenty i wymagać ręcznego mycia.

Czy serwis obiadowy można podgrzewać w mikrofalówce lub piekarniku?

Tak, niektóre serwisy obiadowe można podgrzewać w mikrofalówce lub piekarniku, ale należy sprawdzić informacje producenta na opakowaniu lub instrukcji. Niektóre serwisy obiadowe mogą być niewłaściwe do podgrzewania lub mieć ograniczoną temperaturę podgrzewania.

Czy serwis obiadowy można używać do innych posiłków niż obiad?

Tak, serwis obiadowy można używać do innych posiłków niż obiad, takich jak śniadanie, kolacja czy podwieczorek. Możemy wykorzystać talerze płaskie do podawania kanapek, ciast czy owoców, talerze głębokie lub miski do podawania płatków, jogurtu czy zupy, a filiżanki do picia kawy czy herbaty.

Czy serwis obiadowy można łączyć z innymi naczyniami?

Tak, serwis obiadowy można łączyć z innymi naczyniami, takimi jak sztućce, szklanki czy kieliszki. Możemy dopasować je do koloru i stylu naszego serwisu obiadowego lub stworzyć kontrastową kompozycję. Ważne jest, aby zachować spójność i harmonię całości.

Czy serwis obiadowy można przechowywać na widoku?

Tak, serwis obiadowy można przechowywać na widoku, na otwartych półkach lub regałach. Może to być sposób na wyeksponowanie naszego pięknego i oryginalnego serwisu obiadowego oraz zaoszczędzenie miejsca w szafkach. Należy jednak pamiętać o regularnym odkurzaniu i przecieraniu naczyń oraz ochronie ich przed uszkodzeniami.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz