Oto jak prawidłowo ułożyć sztućce na stole. Użyj tych 7 porad, aby zaimponować gościom.

Oto jak prawidłowo ułożyć sztućce na stole. Użyj tych 7 porad, aby zaimponować gościom.

 Czy wiesz, jak prawidłowo ułożyć sztućce na stole? Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są zasady i normy dotyczące układania sztućców na stole? Czy chciałbyś zaimponować swoim gościom eleganckim i profesjonalnym nakryciem stołu? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie!

 

W tym artykule dowiesz się:

 • Wprowadzenie - dlaczego prawidłowe ułożenie sztućców na stole jest ważne
 1. Zasady ogólne układania sztućców na stole - podstawowe zasady i normy dotyczące układania sztućców na stole.
 2. Układanie sztućców na stole według liczby dań - jak ułożyć sztućce na stole w zależności od liczby dań serwowanych podczas posiłku, np. przystawka, danie główne, deser itp.
 3. Układanie sztućców na stole według rodzaju dań - jak ułożyć sztućce na stole w zależności od rodzaju dań serwowanych podczas posiłku, np. mięso, ryba, sałatka itp.
 4. Układanie sztućców na stole według stylu posiłku - jak ułożyć sztućce na stole w zależności od stylu posiłku, np. formalny, nieformalny, rodzinny itp.
 5. Układanie sztućców na stole według kultury - jak ułożyć sztućce na stole w zależności od kultury i tradycji, np. europejskiej, azjatyckiej, arabskiej itp.
 6. Układanie sztućców na stole według dodatkowych elementów - jak ułożyć sztućce na stole w zależności od dodatkowych elementów, np. serwetki, obrusy, podkładki itp.
 7. Układanie sztućców na stole według sygnałów - jak ułożyć sztućce na stole w zależności od sygnałów, które chcemy przekazać, np. gotowość do jedzenia, przerwa, zakończenie posiłku itp.

 

Zacznijmy więc od wprowadzenia do tematu układania sztućców na stole.

 

Wprowadzenie - dlaczego prawidłowe ułożenie sztućców na stole jest ważne

Układanie sztućców na stole to nie tylko kwestia estetyki, ale także etykiety i komunikacji. Sztućce są nieodłącznym elementem każdego posiłku i pełnią wiele funkcji. Sztućce służą do: 

 1. Jedzenia - sztućce umożliwiają nam spożywanie pokarmów w sposób higieniczny i wygodny. Sztućce pomagają nam również kontrolować wielkość porcji i tempo jedzenia.
 2. Prezentowania - sztućce wpływają na wygląd i atmosferę stołu. Sztućce mogą być ozdobne, eleganckie, nowoczesne lub tradycyjne. Sztućce mogą również podkreślać charakter i temat posiłku.
 3. Komunikowania - sztućce są narzędziem komunikacji między gośćmi a gospodarzami lub obsługą. Sztućce mogą przekazywać informacje o liczbie i rodzaju dań serwowanych podczas posiłku. Sztućce mogą również wyrażać nasze preferencje, opinie i nastroje w trakcie jedzenia.

 

Dlatego ważne jest, aby umieć prawidłowo ułożyć sztućce na stole i znać ich znaczenie. Nie tylko pokażemy naszą kulturę i klasę, ale także uszanujemy naszych gości i zapewnimy im komfort i przyjemność z jedzenia.

 kreatywne danie w restauracji oraz sztućce obok niebieskiego talerza

1. Zasady ogólne układania sztućców na stole.

Układanie sztućców na stole nie jest tak skomplikowane, jak się wydaje. Istnieją pewne podstawowe zasady i normy, które należy przestrzegać, aby stworzyć poprawne i spójne nakrycie stołu. Oto niektóre z nich:

 • Sztućce układamy od zewnątrz do środka, w odwrotnej kolejności do ich użycia. To znaczy, że najbardziej zewnętrzne sztućce są przeznaczone do pierwszego dania, a najbliższe talerza do ostatniego dania.
 • Sztućce układamy symetrycznie względem talerza i równolegle do krawędzi stołu. Sztućce powinny być odległe od talerza o około 3 lub 4 centymetry.
 • Nóż układamy po prawej stronie talerza, ostrzem skierowanym do środka stołu. Łyżkę układamy również po prawej stronie talerza, łyżeczką do góry. Widelec układamy po lewej stronie talerza, zębami do góry.
 • Jeśli serwujemy deser, to łyżkę deserową i widelec deserowy układamy nad talerzem. Łyżkę deserową układamy poziomo nad talerzem, łyżeczką do lewej strony. Widelec deserowy układamy pionowo nad łyżką deserową, zębami do góry.
 • Jeśli serwujemy chleb lub masło, to nóż do masła układamy poziomo na małym talerzyku do chleba po lewej stronie talerza głównego. Ostrze noża powinno być skierowane do prawej strony.
 • Jeśli serwujemy napoje, to kieliszki lub szklanki układamy po prawej stronie talerza głównego. Kieliszki lub szklanki powinny być ułożone w linii prostej lub łukowej od największego do najmniejszego. Kieliszek lub szklanka do wody powinna być najbliżej talerza głównego.

 

Sprawdź naszą ofertę sztućców. 

 

  kreatywne danie w restauracji oraz sztućce obok niebieskiego talerza

 

2. Układanie sztućców na stole według liczby dań.

Liczba dań serwowanych podczas posiłku ma wpływ na ilość i rodzaj sztućców potrzebnych do nakrycia stołu. Im więcej dań jest zaplanowanych, tym więcej sztućców trzeba przygotować. Zasada jest taka: każde danie wymaga osobnego zestawu sztućców.

 

Na przykład:

 • Jeśli serwujemy tylko danie główne (np. mięso z warzywami), to wystarczy jeden widelec i jeden nóż po lewej i prawej stronie talerza głównego.
 • Jeśli serwujemy danie główne i deser (np. ciasto), to potrzebujemy dwóch widelców (jeden duży do dania głównego i jeden mały do deseru) po lewej stronie talerza głównego oraz jednego noża (do dania głównego) i jednej łyżki (do deseru) po prawej stronie talerza głównego. Dodatkowo potrzebujemy łyżki deserowej i widelca deserowego nad talerzem głównym.
 • Jeśli serwujemy przystawkę (np. sałatkę), danie główne (np. rybę) i deser (np. lody), to potrzebujemy trzech widelców (jeden mały do przystawki, jeden duży do dania głównego i jeden mały do deseru) po lewej stronie talerza głównego oraz dwóch noży (jeden mały do przystawki i jeden duży do dania głównego) i jednej łyżki (do deseru) po prawej stronie talerza głównego. Dodatkowo potrzebujemy łyżki deserowej i widelca deserowego nad talerzem głównym.

 

kreatywne danie w restauracji oraz sztućce obok niebieskiego talerza

 

3. Układanie sztućców na stole według rodzaju dań.

Rodzaj dań serwowanych podczas posiłku ma wpływ na kształt i rozmiar sztućców potrzebnych do nakrycia stołu. Niektóre dania wymagają specjalnych sztućców, które są dostosowane do ich konsystencji i sposobu jedzenia. Zasada jest taka: każdy rodzaj dania wymaga odpowiedniego zestawu sztućców.

 

Na przykład:

 • Jeśli serwujemy mięso (np. stek), to potrzebujemy dużego widelca i noża z ostrym ostrzem, które ułatwią krojenie i nabieranie mięsa. Widelca używamy lewą ręką, a noża prawą ręką.
 • Jeśli serwujemy rybę (np. dorsza), to potrzebujemy specjalnego widelca i noża do ryby, które mają płaski kształt i delikatne ostrze, które ułatwią oddzielanie mięsa od ości i skóry. Widelca używamy lewą ręką, a noża prawą ręką.
 • Jeśli serwujemy sałatkę (np. grecką), to potrzebujemy małego widelca i noża, które ułatwią nabieranie i krojenie warzyw i sera. Widelca używamy lewą ręką, a noża prawą ręką.
 • Jeśli serwujemy zupę (np. pomidorową), to potrzebujemy dużej łyżki, która ułatwi nabieranie i picie zupy. Łyżki używamy prawą ręką.
 • Jeśli serwujemy deser (np. tiramisu), to potrzebujemy małej łyżki lub widelca deserowego, które ułatwią nabieranie i jedzenie deseru. Łyżki lub widelca używamy prawą ręką.

 

Chcesz odświeżyć swoje nakrycie stołu? Odwiedź nasz sklep.

 

 kreatywne danie w restauracji oraz sztućce obok niebieskiego talerza

4. Układanie sztućców na stole według stylu posiłku.

Styl posiłku ma wpływ na stopień formalności i elegancji nakrycia stołu. Niektóre posiłki są bardziej oficjalne i wymagają większej ilości i jakości sztućców, a inne są bardziej nieformalne i wymagają mniejszej ilości i prostoty sztućców. Zasada jest taka: im bardziej formalny jest posiłek, tym więcej sztućców należy użyć.

 

Na przykład:

 • Jeśli serwujemy posiłek formalny (np. bankiet lub galę), to należy użyć pełnego zestawu sztućców dla każdego dania oraz dodatkowych elementów, takich jak serwetki, obrusy, podkładki, świeczniki itp. Posiłek formalny wymaga również przestrzegania ściślejszych zasad etykiety stołowej i zachowania.
 • Jeśli serwujemy posiłek nieformalny (np. kolację lub brunch), to należy użyć podstawowego zestawu sztućców dla każdego dania oraz opcjonalnych elementów, takich jak serwetki papierowe, obrusy plastikowe, podkładki bambusowe itp. Posiłek nieformalny wymaga również mniej rygorystycznych zasad etykiety stołowej i zachowania.
 • Jeśli serwujemy posiłek rodzinny (np. obiad lub śniadanie), to należy użyć minimalnego zestawu sztućców dla każdego dania oraz żadnych dodatkowych elementów. Posiłek rodzinny wymaga również najluźniejszych zasad etykiety stołowej i zachowania.

 

kreatywne danie w restauracji oraz sztućce obok niebieskiego talerza

  

5. Układanie sztućców na stole według kultury.

Kultura i tradycja mają wpływ na rodzaj i sposób używania sztućców na stole. Niektóre kultury preferują używać tylko jednego rodzaju sztućca lub nawet żadnego, a inne kultury używają różnych rodzajów sztućców w zależności od regionu lub okazji. Zasada jest taka: należy dostosować się do kultury i tradycji kraju lub regionu, w którym się znajdujemy lub których gości przyjmujemy.

 

Na przykład:

 • W kulturze europejskiej preferuje się używać trzech podstawowych rodzajów sztućców: widelca, noża i łyżki. Sztuçce układa się od zewnątrz do środka w odwrotnej kolejności do ich użycia. Sztuçce trzyma się lewą ręką widelec i prawą ręką nóż lub łyżkę.
 • W kulturze azjatyckiej preferuje się używać tylko jednego rodzaju sztućca: pałeczek. Pałeczki układa się poziomo nad talerzem lub pionowo w specjalnym stojaku obok talerza. Pałeczki trzyma się obiema rękami nad talerzem.
 • W kulturze arabskiej preferuje się używać tylko jednej ręki: prawej. Lewa ręka jest uważana za nieczystą i nie powinna dotykać jedzenia ani sztućców. Sztućce są rzadko używane, a jedzenie spożywa się palcami lub chlebem pitą.

 

kreatywne danie w restauracji oraz sztućce obok niebieskiego talerza

  

6. Układanie sztućców na stole według dodatkowych elementów.

Dodatkowe elementy to wszystkie te przedmioty, które nie są sztućcami, ale mogą być używane do nakrycia stołu lub udekorowania go. Niektóre z tych elementów to: serwetki, obrusy, podkładki, świeczniki, wazony, kwiaty, owoce itp. Dodatkowe elementy mają wpływ na kolor i styl nakrycia stołu. Zasada jest taka: należy dopasować dodatkowe elementy do okazji i tematu posiłku.

 

Na przykład:

 • Jeśli serwujemy posiłek w stylu rustykalnym (np. grill lub piknik), to możemy użyć serwetek papierowych, obrusów lnianych lub bawełnianych, podkładek drewnianych lub wiklinowych, świeczników metalowych lub ceramicznych, wazonów szklanych lub glinianych, kwiatów polnych lub ziół itp.
 • Jeśli serwujemy posiłek w stylu eleganckim (np. uroczystość lub jubileusz), to możemy użyć serwetek lnianych lub jedwabnych, obrusów koronkowych lub haftowanych, podkładek srebrnych lub złotych, świeczników kryształowych lub porcelanowych, wazonów kryształowych lub porcelanowych, kwiatów egzotycznych lub orchidei itp.
 • Jeśli serwujemy posiłek w stylu nowoczesnym (np. impreza lub koktajl), to możemy użyć serwetek kolorowych lub wzorzystych, obrusów plastikowych lub winylowych, podkładek plastikowych lub gumowych, świeczników plastikowych lub metalowych, wazonów plastikowych lub metalowych, kwiatów sztucznych lub suszonych itp.

 

 

7. Układanie sztućców na stole według sygnałów.

Sygnały to gesty i znaki, które wykonujemy za pomocą sztućców na stole w trakcie jedzenia. Sygnały służą do komunikowania się z gospodarzami lub obsługą oraz z innymi gośćmi. Sygnały mogą dotyczyć naszej gotowości do jedzenia, przerwy, zakończenia posiłku itp. Zasada jest taka: należy znać i stosować odpowiednie sygnały w zależności od sytuacji.

 

Na przykład:

 • Jeśli chcemy pokazać, że jesteśmy gotowi do następnego dnia, wystarczy skrzyżować sztućce na talerzu, w kształcie: +
 • Jeśli chcemy pokazać, że robimy przerwę w jedzeniu, to ustawiamy sztućce na talerzu na godzinę 8 i 16, tworząc tzw. domek ze sztućców w kształcie: /\
 • Jeśli chcemy pokazać, że skończyliśmy jeść, to ustawiamy sztućce równolegle do siebie na talerzu na godzinę 17, w kształcie: \\

 

 

Podsumowanie - 7 porad na temat układania sztućców na stole

Podsumowując, oto 7 porad, które pomogą Ci prawidłowo ułożyć sztućce na stole i zaimponować swoim gościom: 

 1. Ustawiaj sztućce od zewnątrz do środka w odwrotnej kolejności do ich użycia.
 2. Ustawiaj sztućce symetrycznie względem talerza i równolegle do krawędzi stołu.
 3. Ustawiaj nóż po prawej stronie talerza ostrzem do środka stołu i widelec po lewej stronie talerza zębami do góry.
 4. Ustawiaj łyżkę deserową i widelec deserowy nad talerzem głównym.
 5. Ustawiaj nóż do masła poziomo na małym talerzyku do chleba po lewej stronie talerza głównego.
 6. Ustawiaj kieliszki lub szklanki po prawej stronie talerza głównego od największego do najmniejszego.
 7. Ustawiaj sztućce na talerzu w odpowiedni sposób w zależności od sygnału.

 

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny i pouczający. Teraz już wiesz, jak ułożyć sztućce na stole według różnych czynników i jak używać ich poprawnie.

 

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł i chcesz dowiedzieć się więcej o sztuce stołu i etykiecie stołowej, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi innymi artykułami na ten temat.

 

A teraz kilka pytań dla Ciebie:

 • Jak często organizujesz posiłki dla swoich gości?
 • Czy dowiedziałeś/aś się czegoś nowego z tego artykułu?
 • Jakiego rodzaju dodatkowych elementów używasz do dekoracji stołu?

 

Zostaw swój komentarz poniżej i podziel się swoimi opiniami i doświadczeniami.

Dziękuję za uwagę i smacznego!

Powrót do blogu

1 komentarz

Chcę przekazać pewną kwotę dobrej rodzinie, która chce bardzo dobrze wykorzystać tę okazję, więc uprzejmie skontaktuj się ze mną, aby uzyskać więcej informacji. Kontynuuj. Mam tylko 3 wolne miejsca.

E-mail: lerynnewestt2022@gmail.com

Lucy

Zostaw komentarz