Poznaj unikatowe zestawy obiadowe yezey

Czy warto inwestować w drogie serwisy obiadowe?

Kluczowe informacje:

 • Aby wybrać odpowiedni serwis obiadowy, nie należy kierować się wyłącznie ceną, a wziąć pod uwagę wielkość, zgodność z kuchnią, okazją i porą roku, a także opinie i doświadczenia użytkowników.
 • Aby cieszyć się drogim serwisem obiadowym przez długi czas, należy odpowiednio o niego dbać i chronić przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.
 • Aby dbać o drogi serwis obiadowy, należy przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących przechowywania, czyszczenia i konserwacji naczyń.

  

Czy warto inwestować w drogie serwisy obiadowe?

Serwis obiadowy to zestaw naczyń przeznaczonych do podawania i spożywania posiłków. Serwisy obiadowe mogą się różnić pod względem kształtu, koloru, wzoru, ilości i rodzaju elementów, a także ceny. Niektóre serwisy obiadowe są bardzo drogie i stanowią prawdziwe dzieła sztuki, inne są bardziej przystępne i funkcjonalne. Czy warto więc inwestować w drogie serwisy obiadowe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. W tym artykule postaramy się przedstawić zalety i wady drogich serwisów obiadowych, porównać je z tańszymi alternatywami, a także podpowiedzieć, jak wybrać, dbać i używać drogiego serwisu obiadowego.

biała zastawa stołowa i padające na nią światło

Czym są drogie serwisy obiadowe i jak się je rozpoznaje?

Nie ma jednej definicji tego, co oznacza drogi serwis obiadowy. Można jednak przyjąć pewne kryteria, które pomogą nam odróżnić drogie serwisy obiadowe od tańszych. Do takich kryteriów należą:

 1. Materiał - drogie serwisy obiadowe zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości porcelany lub ceramiki, która jest trwała, odporna na uszkodzenia i łatwa w utrzymaniu. Porcelana jest również lekka i cienka, co nadaje naczyniom elegancji i finezji. Tańsze serwisy obiadowe często wykonane są z szkła lub plastiku, które są cięższe, grubsze i mniej estetyczne.
 2. Wykończenie - drogie serwisy obiadowe charakteryzują się starannym wykończeniem i dbałością o szczegóły. Naczynia mają gładkie krawędzie, równe powierzchnie i dopracowane wzory. Nie występują na nich żadne niedoskonałości, takie jak pęknięcia, zadrapania czy plamy. Tańsze serwisy obiadowe mogą mieć nierówności, niedokładności lub defekty produkcyjne.
 3. Wzór - drogie serwisy obiadowe wyróżniają się oryginalnymi i zróżnicowanymi wzorami, które nadają im indywidualnego charakteru. Wzory mogą być geometryczne, kwiatowe, abstrakcyjne lub nawiązywać do różnych stylów i epok. Wzory mogą być również zdobione złotem lub platyną, co podnosi ich prestiż i wartość. Tańsze serwisy obiadowe mają często proste i powtarzalne wzory lub są jednokolorowe.
 4. Ilość i rodzaj elementów - drogie serwisy obiadowe składają się z dużej ilości elementów różnego rodzaju, które pozwalają na podanie różnorodnych potraw i napojów. W skład drogiego serwisu obiadowego mogą wchodzić talerze głębokie, płaskie i deserowe, miski, salaterki, półmiski, sosjerki, dzbanki do sosu lub mleka, dzbanek do herbaty lub kawy, filiżanki z podstawkami, cukierka i mlecznik. Tańsze serwisy obiadowe mają zwykle mniej elementów i ograniczają się do podstawowych naczyń.

  

Szukasz serwisu wysokiej jakości w dobrej cenie? Sprawdź naszą ofertę.

 elegancka biała zastawa stołowa i padające na nią światło

Jakie są zalety i wady drogich serwisów obiadowych w porównaniu z tańszymi?

Drogie serwisy obiadowe mają zarówno zalety, jak i wady w porównaniu z tańszymi.

Do zalet należą:

 • Estetyka - drogie serwisy obiadowe są piękne i eleganckie. Prezentują się znakomicie na stole i dodają uroku każdemu posiłkowi. Drogie serwisy obiadowe mogą być również ozdobą wnętrza lub kolekcjonerskim przedmiotem.
 • Jakość - drogie serwisy obiadowe są wykonane z wysokiej jakości materiałów i wykończone z dbałością o szczegóły. Są trwałe, odporne na uszkodzenia i łatwe w utrzymaniu. Nie tracą swojego koloru ani blasku nawet po wielokrotnym użytkowaniu i myciu.
 • Funkcjonalność - drogie serwisy obiadowe składają się z dużej ilości elementów różnego rodzaju, które pozwalają na podanie różnorodnych potraw i napojów. Drogie serwisy obiadowe są również uniwersalne i pasują do różnych okazji i stylów.

 

Do wad należą:

 • Cena - drogie serwisy obiadowe są bardzo kosztowne. Ich cena może wynosić nawet kilka tysięcy złotych za komplet. Nie każdy może sobie na nie pozwolić lub uznać je za opłacalną inwestycję.
 • Przechowywanie - drogie serwisy obiadowe wymagają odpowiedniego przechowywania i zabezpieczenia przed kurzem, wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi. Nie rekomenduje się ich trzymać na widoku lub w szafkach kuchennych bez specjalnych osłon lub podkładek. Drogie serwisy obiadowe zajmują również dużo miejsca i mogą być problematyczne dla osób mieszkających w małych przestrzeniach.
 • Użytkowanie - drogie serwisy obiadowe nie nadają się do codziennego użytkowania lub do podgrzewania w mikrofalówce czy mycia w zmywarce. Są to delikatne naczynia przeznaczone raczej do specjalnych okazji lub uroczystości niż do codziennych posiłków. Drogie serwisy obiadowe wymagają również ostrożności przy przenoszeniu czy nakrywaniu stołu.

 elegancka biała zastawa stołowa i padające na nią światło

 

Jak wybrać odpowiedni serwis obiadowy do swoich potrzeb i preferencji?

Wybór odpowiedniego serwisu obiadowego do swoich potrzeb i preferencji nie jest łatwy. Wiele zależy od indywidualnego gustu oraz od tego, jak często i w jakim celu chcemy używać naszego serwisu obiadowego. Oto kilka kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze:

 • Budżet - pierwszą rzeczą jest ustalenie budżetu na zakup serwisu obiadowego. Jeśli chcemy kupić drogi serwis obiadowy jako inwestycję lub prezent dla kogoś bliskiego, musimy liczyć się z dużym wydatkiem. Jeśli natomiast szukamy taniego lub średniej klasy serwisu obiadowego do codziennego użytkowania lub okazjonalnych spotkań ze znajomymi czy rodziną, możemy znaleźć wiele atrakcyjnych ofert na rynku.
 • Ilość osób - kolejną rzeczą jest określenie ilości osób dla których chcemy kupić nasz serwis obiadowy oraz ilości elementów które potrzebujemy do podania posiłku. Jeśli często organizujemy duże przyjęcia lub imprezy rodzinne dla wielu gości możemy potrzebować dużego kompletu naczyń dla 12 osób lub więcej oraz dodatkowych elementów takich jak salaterki czy sosjerki.

 elegancka czarna zastawa stołowa i padające na nią światło

 

Jak dbać o drogie serwisy obiadowe, aby służyły długo i zachowały swój wygląd?

Drogie serwisy obiadowe wymagają odpowiedniego dbania i pielęgnacji, aby nie straciły swojego blasku i wartości. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo przechowywać i czyścić drogie serwisy obiadowe:

 • Przechowywanie - drogie serwisy obiadowe powinny być przechowywane w suchym i bezpiecznym miejscu, z dala od wilgoci, kurzu i światła słonecznego. Najlepiej jest trzymać je w specjalnych szafkach lub witrynach zamykanych na klucz lub zabezpieczonych przed dziećmi i zwierzętami. Przy układaniu naczyń należy zachować ostrożność i nie stawiać ich zbyt ciasno ani zbyt wysoko. Można również używać podkładek lub papieru jedwabnego między talerzami, aby zapobiec zarysowaniom lub stłuczeniom.
 • Czyszczenie - drogie serwisy obiadowe powinny być czyszczone ręcznie, używając ciepłej wody i łagodnego detergentu. Nie należy używać zmywarki, ponieważ może to uszkodzić powierzchnię naczyń lub spowodować odbarwienia lub wyblaknięcie wzorów. Szczególną uwagę należy zwrócić na naczynia zdobione złotem lub platyną, które mogą być bardzo delikatne i wymagać specjalnych środków czyszczących. Po umyciu naczyń należy je dokładnie osuszyć miękką ściereczką i polerować do połysku.
 • Użytkowanie - drogie serwisy obiadowe mogą nie nadawać się do codziennego użytkowania lub do podgrzewania w mikrofalówce czy piekarniku. Są to naczynia przeznaczone raczej do specjalnych okazji lub uroczystości niż do codziennych posiłków. Drogie serwisy obiadowe wymagają również ostrożności przy przenoszeniu czy nakrywaniu stołu. Należy unikać uderzeń, upadków lub zarysowań naczyń.

 

elegancka czarna zastawa stołowa i padające na nią światło

 

Jakie są trendy i nowości w świecie drogich serwisów obiadowych?

Drogie serwisy obiadowe podlegają również modom i trendom, które zmieniają się z biegiem czasu. Niektóre z nich są ponadczasowe i klasyczne, inne są nowatorskie i zaskakujące. Oto kilka trendów i nowości w świecie drogich serwisów obiadowych:

 • Kolor - kolor jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na wygląd i charakter serwisu obiadowego. W ostatnim czasie obserwuje się tendencję do eksperymentowania z kolorami i kontrastami, zarówno w obrębie jednego naczynia, jak i całego zestawu. Popularne są zarówno jasne i pastelowe kolory, jak i ciemne i nasycone barwy. Nie brakuje również kolorowych akcentów, takich jak złote lub srebrne zdobienia, czy też kolorowe sztućce.
 • Kształt - kształt jest kolejnym elementem, który nadaje serwisowi obiadowemu indywidualnego charakteru. Wśród nowości i trendów wyróżniają się zarówno proste i geometryczne kształty, jak i asymetryczne i organiczne formy. Niektóre naczynia mają nietypowe kształty, takie jak trójkąty, sześciokąty czy owale. Inne mają nierówne brzegi lub faliste krawędzie, które nadają im lekkości i dynamiki.
 • Wzór - wzór jest kolejnym elementem, który wpływa na estetykę i styl serwisu obiadowego. Wśród nowości i trendów można zauważyć zarówno wzory minimalistyczne i subtelne, jak i wzory bogate i ekstrawaganckie. Popularne są zarówno wzory geometryczne, kwiatowe, abstrakcyjne lub etniczne. Niektóre naczynia mają wzory inspirowane naturą lub sztuką. Inne mają wzory personalizowane lub spersonalizowane, takie jak inicjały, daty czy cytaty.

 elegancka czarna zastawa stołowa i padające na nią światło

Jak dopasować drogi serwis obiadowy do wystroju i klimatu jadalni?

Drogi serwis obiadowy to nie tylko zestaw naczyń do podawania i spożywania posiłków, ale także element dekoracyjny, który wpływa na atmosferę i styl jadalni. Aby dopasować drogi serwis obiadowy do wystroju i klimatu jadalni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

 • Kolorystyka - kolor serwisu obiadowego powinien harmonizować z kolorem ścian, mebli, obrusów i innych dodatków w jadalni. Można wybrać serwis obiadowy w tym samym kolorze co wnętrze lub w kontrastowym kolorze, aby stworzyć ciekawy efekt. Można również zastosować zasadę trzech kolorów, czyli wybrać serwis obiadowy w jednym z trzech kolorów dominujących w jadalni.
 • Styl - styl serwisu obiadowego powinien pasować do stylu jadalni i całego domu. Jeśli jadalnia jest utrzymana w stylu klasycznym lub tradycyjnym, można wybrać serwis obiadowy z porcelany zdobionej złotem lub platyną, z motywami roślinnymi lub geometrycznymi. Jeśli jadalnia jest utrzymana w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym, można wybrać serwis obiadowy ze szkła lub szkła hartowanego, z prostymi lub asymetrycznymi kształtami i wzorami. Jeśli jadalnia jest utrzymana w stylu rustykalnym lub skandynawskim, można wybrać serwis obiadowy z kamionki lub ceramiki, z naturalnymi lub pastelowymi kolorami i wzorami.
 • Okazja - okazja, na którą chcemy użyć drogiego serwisu obiadowego, również ma znaczenie przy jego doborze. Jeśli chcemy zorganizować elegancki obiad dla gości lub rodzinnej uroczystości, możemy wybrać serwis obiadowy bardziej ozdobny i reprezentacyjny. Jeśli chcemy zorganizować nieformalny obiad dla przyjaciół lub codzienny posiłek dla domowników, możemy wybrać serwis obiadowy bardziej prosty i funkcjonalny.

 

Jak zorganizować elegancki obiad przy użyciu drogiego serwisu obiadowego?

Drogi serwis obiadowy to nie tylko element dekoracyjny, ale także sposób na podkreślenie prestiżu i wagi okazji, na którą organizujemy obiad. Aby zorganizować elegancki obiad przy użyciu drogiego serwisu obiadowego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

 1. Liczba i rodzaj gości - liczba i rodzaj gości wpływa na wybór wielkości i kompozycji serwisu obiadowego. Jeśli zapraszamy dużo osób, np. na rodzinne święto lub jubileusz, warto wybrać serwis obiadowy składający się z wielu elementów, takich jak talerze, filiżanki, waza na zupę, sosjerka, półmiski itp. Jeśli zapraszamy mało osób, np. na kameralny obiad biznesowy lub romantyczną kolację, warto wybrać serwis obiadowy składający się z podstawowych elementów, takich jak talerze i szklanki.
 2. Menu i potrawy - menu i potrawy wpływają na wybór kształtu i wzoru serwisu obiadowego. Jeśli serwujemy tradycyjne polskie dania, np. barszcz z uszkami, schabowy z kapustą i sernik na zimno, warto wybrać serwis obiadowy o klasycznym i prostym kształcie i wzorze, np. biały lub kremowy z delikatnym zdobieniem. Jeśli serwujemy egzotyczne lub nowoczesne dania, np. sushi, curry z ryżem lub tiramisu, warto wybrać serwis obiadowy o nowatorskim i oryginalnym kształcie i wzorze, np. kwadratowy lub owalny z geometrycznym lub abstrakcyjnym wzorem.
 3. Aranżacja stołu i dodatki - aranżacja stołu i dodatki wpływają na wybór koloru i stylu serwisu obiadowego. Jeśli chcemy stworzyć elegancką i uroczystą atmosferę, warto wybrać serwis obiadowy o stonowanym i szlachetnym kolorze i stylu, np. biały lub szary z złotym lub srebrnym zdobieniem. Jeśli chcemy stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę, warto wybrać serwis obiadowy o żywym i radosnym kolorze i stylu, np. czerwony lub żółty z kwiatowym lub etnicznym wzorem. Do aranżacji stołu i dodatków należą również obrusy, serwetki, świeczniki, kwiaty itp.

 

W ofercie yezey każdy produkt wykonany jest z najwyższej jakości materiałów i posiada oryginalny, designerski wygląd, który wyróżnia nas spośród innych producentów. Skorzystaj z naszej oferty i przekonaj się, jak duże znaczenie może mieć serwis obiadowy na Twoim stole!

 

Jakie potrawy najlepiej podawać na drogich serwisach obiadowych?

Drogie serwisy obiadowe to nie tylko element dekoracyjny, ale także sposób na podkreślenie smaku i jakości potraw, które na nich podajemy. Aby wykorzystać w pełni potencjał drogich serwisów obiadowych, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

 1. Zgodność z kuchnią - potrawy, które podajemy na drogich serwisach obiadowych, powinny być zgodne z kuchnią, z której pochodzi serwis obiadowy lub z którą jest on kojarzony. Na przykład, jeśli mamy serwis obiadowy z porcelany chińskiej lub japońskiej, możemy podać na nim dania z kuchni azjatyckiej, takie jak sushi, dim sum, curry czy pad thai. Jeśli mamy serwis obiadowy z porcelany angielskiej lub francuskiej, możemy podać na nim dania z kuchni europejskiej, takie jak pieczeń wołowa, quiche lorraine, sałatka niçoise czy tarta cytrynowa.
 2. Zgodność z okazją - potrawy, które podajemy na drogich serwisach obiadowych, powinny być zgodne z okazją, na którą organizujemy obiad. Jeśli chcemy stworzyć elegancką i uroczystą atmosferę, możemy podać potrawy bardziej wykwintne i wyszukane, np. kawior, homary, steki z polędwicy czy szampan. Jeśli chcemy stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę, możemy podać potrawy bardziej proste i domowe, np. rosół z makaronem, gulasz z kluskami czy szarlotka.
 3. Zgodność z porą roku - potrawy, które podajemy na drogich serwisach obiadowych, powinny być zgodne z porą roku i dostępnością sezonowych produktów. W lecie możemy podać potrawy lekkie i orzeźwiające, np. sałatki owocowe i warzywne, gazpacho czy sorbety. W jesieni i zimie możemy podać potrawy treściwe i rozgrzewające, np. zupy kremy i gęste, pieczenie mięsne czy zapiekanki.

 

Jak dbać o drogie serwisy obiadowe?

Drogie serwisy obiadowe to nie tylko element dekoracyjny, ale także sposób na podkreślenie smaku i jakości potraw, które na nich podajemy. Aby cieszyć się nimi przez długi czas, należy jednak odpowiednio o nie dbać i chronić przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Jak więc dbać o drogie serwisy obiadowe? Oto kilka porad:

 1. Przechowywanie - drogie serwisy obiadowe powinny być przechowywane w suchym i bezpiecznym miejscu, np. w szafce lub witrynie zamykanej na klucz. Należy unikać ustawiania ich w pobliżu źródeł ciepła lub wilgoci, które mogą wpływać na jakość porcelany lub szkła. Przy układaniu naczyń należy zachować ostrożność i nie stawiać ich zbyt wysoko lub zbyt blisko krawędzi półki. Można też używać specjalnych podkładek lub ściereczek między talerzami, aby zapobiec zarysowaniom lub pęknięciom.
 2. Czyszczenie - drogie serwisy obiadowe powinny być czyszczone po każdym użyciu, aby usunąć resztki jedzenia i tłuszczu. Należy używać miękkiej ściereczki i ciepłej wody z łagodnym detergentem. Wykluczone jest stosowanie szczotek i gąbek ściernych oraz ostrych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię naczyń lub zdobienia. Przed włożeniem naczyń do zmywarki, należy upewnić się, czy pozwalają na to farby dekoracyjne. Niestety niektóre wzory np. złote ranty mogą po wielokrotnym czyszczeniu w automacie z czasem wyblaknąć. W naszym sklepie internetowym klienci mogą zawsze znaleźć informacje, jak pod tym względem należy obchodzić się z naczyniami.
 3. Konserwacja - drogie serwisy obiadowe powinny być regularnie konserwowane, aby zachować ich blask i kolor. Należy unikać wystawiania ich na bezpośrednie działanie słońca, które może powodować blaknięcie lub żółknięcie porcelany lub szkła. Można też stosować specjalne preparaty do polerowania naczyń, które nadają im połysk i chronią przed kurzem i wilgocią. Jednak należy uważać, aby nie uszkodzić zdobień lub nadruków na naczyniach.

 

Ostatnio zadawane pytania:

Czy można kupować talerze z różnych serwisów obiadowych i łączyć je ze sobą?

Tak, można kupować talerze z różnych serwisów obiadowych i łączyć je ze sobą, jeśli chcemy stworzyć własny i niepowtarzalny zestaw naczyń. Jednak należy pamiętać o zachowaniu harmonii kolorystycznej i stylistycznej między talerzami, aby nie stworzyć zbyt chaotycznego efektu.

Czy drogie serwisy obiadowe są lepszej jakości niż tańsze?

Niekoniecznie, drogie serwisy obiadowe nie muszą być lepszej jakości niż tanie. Cena serwisu obiadowego zależy od wielu czynników, takich jak marka, materiał, wzór, ilość elementów czy opakowanie. Ważniejsze jest sprawdzenie opinii i doświadczeń użytkowników przed zakupem.

Czy drogie serwisy obiadowe nadają się do codziennego użytku?

Tak, drogie serwisy obiadowe nadają się do codziennego użytku, jeśli są wykonane z trwałych i odpornych materiałów, takich jak porcelana lub szkło hartowane. Jednak należy o nie odpowiednio dbać i chronić przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, aby zachować ich blask i kolor.

Czy drogie serwisy obiadowe można myć w zmywarce?

Zależy, niektóre drogie serwisy obiadowe można myć w zmywarce, jeśli nie mają zdobień lub nadruków, które mogą ulec zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury lub detergentów. Jednak zawsze należy sprawdzić informacje producenta lub sprzedawcy na ten temat przed zakupem lub użyciem naczyń w zmywarce.

Czy drogie serwisy obiadowe są dobrym pomysłem na prezent?

Tak, drogie serwisy obiadowe są dobrym pomysłem na prezent, jeśli znamy gust i preferencje osoby obdarowywanej. Możemy wybrać serwis obiadowy zgodny z jej stylem wnętrza, kuchnią lub okazją. Drogie serwisy obiadowe to prezent elegancki i praktyczny, który na pewno ucieszy każdego miłośnika dobrego jedzenia i pięknych naczyń.

Czy drogie serwisy obiadowe są bezpieczne dla zdrowia?

Tak, drogie serwisy obiadowe są bezpieczne dla zdrowia, jeśli są wykonane z materiałów wysokiej jakości i nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak ołów czy kadm. Jednak należy unikać używania naczyń uszkodzonych lub porysowanych, które mogą być siedliskiem bakterii lub grzybów. Należy też dokładnie myć naczynia przed pierwszym użyciem i po każdym posiłku.

Czy drogie serwisy obiadowe można naprawić?

Zależy, niektóre drogie serwisy obiadowe można naprawiać, jeśli mają niewielkie uszkodzenia, takie jak odpryski czy pęknięcia. Można używać do tego specjalnych klejów lub mas do porcelany lub szkła. Jednak należy pamiętać, że naprawione naczynia mogą stracić na estetyce i trwałości. Jeśli uszkodzenie jest poważne lub dotyczy zdobienia lub nadruku, lepiej wymienić naczynie na nowe.

Czy drogie serwisy obiadowe są modne?

To zależy od wzoru, jednak zazwyczaj - tak, drogie serwisy obiadowe są modne i ponadczasowe. Można znaleźć wiele wzorów i kolorów dostosowanych do różnych gustów i trendów. Drogie serwisy obiadowe to nie tylko element dekoracyjny, ale także sposób na podkreślenie smaku i jakości potraw, które na nich podajemy.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz