7 rzeczy, które powiedzą Ci jak dbać o serwis obiadowy z kamionki/porcelany. Poznaj najczęstsze błędy (2023) yezey

7 rad jak dbać o serwis obiadowy z kamionki lub porcelany

Zastawa obiadowa to nie tylko przedmiot codziennego użytku, ale także ozdoba stołu i wyraz naszego gustu. Serwis obiadowy z kamionki lub porcelany dodaje elegancji i uroku każdej uroczystości, ale wymaga również odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o swój serwis obiadowy, aby służył Ci przez długie lata i zachwycał swoim wyglądem.

Poznasz także najczęstsze błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia Twojej zastawy. Artykuł jest przeznaczony dla wszystkich, którzy cenią sobie piękno i jakość swojej zastawy obiadowej i chcą wiedzieć, jak ją chronić przed szkodliwymi czynnikami.

Przeczytanie tego artykułu pomoże Ci uniknąć kosztownych napraw lub wymiany swojego serwisu obiadowego i cieszyć się nim przez długie lata.

zestaw sztućców na 12 osób komplet złotych sztućców w walizce na prezent na 6 osób

1. Jak przechowywać serwis obiadowy, aby nie uległ uszkodzeniu?

Jednym z najważniejszych aspektów dbania o serwis obiadowy jest jego prawidłowe przechowywanie. Nie wystarczy po prostu odłożyć talerzy i misek do szafki lub na półkę. Aby zapobiec pęknięciom, zadrapaniom lub odbarwieniom, należy przestrzegać kilku zasad:

 • Nie stawiaj zbyt wielu talerzy jeden na drugim. Optymalna ilość to maksymalnie 6 sztuk na stosie. Jeśli masz więcej talerzy, podziel je na mniejsze stosy i umieść je na różnych półkach lub w różnych szafkach.
 • Nie stawiaj talerzy bezpośrednio na sobie, ale używaj między nimi papierowych podkładek lub filcowych krążków. Zapobiegnie to tarciu i rysowaniu powierzchni talerzy.
 • Nie przechowuj talerzy w miejscach narażonych na wilgoć, wysoką temperaturę lub bezpośrednie działanie światła słonecznego. Mogą one spowodować odbarwienie, pękanie lub odkształcenie talerzy.
 • Nie przechowuj talerzy w miejscach narażonych na wstrząsy lub drgania. Mogą one spowodować pęknięcie lub uszkodzenie talerzy.
 • Nie przechowuj talerzy w miejscach narażonych na kurz lub brud. Mogą one spowodować osadzanie się plam lub bakterii na talerzach.

 

zielona zastawa stołowa serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

2. Jak myć serwis obiadowy, aby nie pozostawić na nim smug i zacieków?

Kolejnym ważnym aspektem dbania o serwis obiadowy jest jego właściwe mycie. Nie wystarczy po prostu umyć talerze pod bieżącą wodą i wytrzeć je ściereczką. Aby zapewnić im czystość i połysk, należy przestrzegać kilku zasad:

 • Myjąc talerze ręcznie, rób to w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Unikaj używania silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić powierzchnię talerzy lub pozostawić na nich ślady.
 • Myj talerze delikatnie za pomocą gąbki lub miękkiej ściereczki. Nie używaj druciaków, szorstkich gąbek lub twardych szczotek, które mogą zarysować lub uszkodzić talerze.
 • Myj talerze jedno po drugim, nie zanurzaj ich w wodzie na długo. Może to spowodować pękanie lub odpryskiwanie emalii.
 • Spłukuj talerze dokładnie pod bieżącą wodą, aby usunąć wszelkie resztki detergentu lub jedzenia. Pozostawione na talerzach środki czyszczące lub tłuszcz mogą spowodować smugi lub zacieki.

 

Sprawdź teraz naszą ofertę [serwisów obiadowych z kamionki i porcelany], które możesz bezpiecznie myć w zmywarce.

 

zastawa stołowa niebieska serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy 

3. Jak suszyć serwis obiadowy, aby nie dopuścić do powstania pleśni i grzybów?

Po umyciu serwis obiadowy należy odpowiednio wysuszyć. Nie wystarczy po prostu zostawić talerze do wyschnięcia na powietrzu lub na suszarce. Aby zapobiec powstawaniu pleśni, grzybów lub nieprzyjemnych zapachów, należy przestrzegać kilku zasad:

 • Nie susz talerzy na suszarce. Może to spowodować nadmierne nagrzewanie się talerzy, co może prowadzić do pęknięcia lub odkształcenia talerzy.
 • Nie susz talerzy na powietrzu w miejscach wilgotnych, ciemnych lub zamkniętych. Może to spowodować rozwój pleśni, grzybów lub bakterii na talerzach.
 • Susz talerze ręcznie za pomocą miękkiej i czystej ściereczki. Wytrzyj talerze dokładnie, aby usunąć wszelką wilgoć z powierzchni i krawędzi talerzy.
 • Susz talerze w miejscach suchych, jasnych i przewiewnych. Zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci na talerzach.

 zestaw sztućców na 12 osób komplet złotych sztućców w walizce na prezent na 6 osób

 

4. Jak polerować serwis obiadowy, aby zachował swój blask i kolor?

Aby serwis obiadowy prezentował się pięknie i elegancko, należy go regularnie polerować. Nie wystarczy po prostu przetrzeć talerze ściereczką lub papierem toaletowym. Aby nadać im blask i kolor, należy przestrzegać kilku zasad:

 • Nie poleruj talerzy za pomocą środków chemicznych, alkoholu lub octu. Mogą one uszkodzić powłokę emaliowaną, która nadaje talerzom kolor i połysk. Mogą one także spowodować odbarwienie lub matowienie talerzy.
 • Poleruj talerze za pomocą specjalnych preparatów do polerowania porcelany lub kamionki. Możesz je znaleźć w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego lub zamówić przez internet . Stosuj się do instrukcji producenta i używaj odpowiedniej ilości preparatu.
 • Poleruj talerze za pomocą miękkiej i suchej ściereczki z mikrofibry lub bawełny. Nie używaj ściereczek z włókien syntetycznych, które mogą zarysować lub uszkodzić talerze.
 • Poleruj talerze delikatnymi ruchami okrężnymi, nie naciskając zbyt mocno na powierzchnię talerzy. Unikaj polerowania krawędzi lub narożników talerzy, które mogą być bardziej wrażliwe na uszkodzenia.
 • Poleruj talerze co najmniej raz w miesiącu, aby utrzymać ich blask i kolor.

zestaw sztućców na 12 osób komplet złotych sztućców w walizce na prezent na 6 osób


5. Jak naprawiać serwis obiadowy, jeśli dojdzie do pęknięcia lub odprysku?

Jeśli mimo ostrożnego użytkowania i pielęgnacji serwis obiadowy ulegnie uszkodzeniu, nie musisz się martwić. Istnieją sposoby, aby naprawić pęknięcia lub odpryski na talerzach i przywrócić im dawny wygląd. Oto kilka z nich:

 • Naprawa za pomocą kleju. Jeśli pęknięcie lub odprysk jest niewielki i nie wpływa na funkcjonalność talerza, możesz spróbować skleić go za pomocą specjalnego kleju do porcelany lub kamionki. Możesz go znaleźć w sklepach z artykułami budowlanymi lub zamówić przez internet. Stosuj się do instrukcji producenta i używaj odpowiedniej ilości kleju. Nie zapomnij o dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu powierzchni talerza przed nałożeniem kleju. Po sklejeniu talerza, pozostaw go do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Pamiętaj, że po naprawie za pomocą kleju talerz nie będzie już nadawał się do mycia w zmywarce ani podgrzewania w mikrofalówce.
 • Naprawa za pomocą masy epoksydowej. Jeśli pęknięcie lub odprysk jest większy i wpływa na funkcjonalność talerza, możesz spróbować naprawić go za pomocą specjalnej masy epoksydowej do porcelany lub kamionki. Możesz ją znaleźć w sklepach z artykułami budowlanymi lub zamówić przez internet. Stosuj się do instrukcji producenta i używaj odpowiedniej ilości masy. Nie zapomnij o dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu powierzchni talerza przed nałożeniem masy. Po naprawie talerza, pozostaw go do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Pamiętaj, że po naprawie za pomocą masy epoksydowej talerz nie będzie już nadawał się do mycia w zmywarce ani podgrzewania w mikrofalówce.
 • Naprawa za pomocą farby. Jeśli pęknięcie lub odprysk jest widoczny i psuje estetykę talerza, możesz spróbować zamaskować go za pomocą specjalnej farby do porcelany lub kamionki. Możesz ją znaleźć w sklepach z artykułami plastycznymi lub zamówić przez internet. Stosuj się do instrukcji producenta i używaj odpowiedniego koloru i rodzaju farby. Nie zapomnij o dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu powierzchni talerza przed malowaniem. Po pomalowaniu talerza, pozostaw go do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Pamiętaj, że po naprawie za pomocą farby talerz nie będzie już nadawał się do mycia w zmywarce ani podgrzewania w mikrofalówce.

Sprawdź teraz naszą ofertę [serwisów obiadowych z kamionki i porcelany], które zachwycą Cię swoją jakością i designem.

 zielona zastawa stołowa serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

6. Dlaczego nie podgrzewać jedzenia na talerzach z lodówki w piekarniku?

Jeśli chcesz podgrzać jedzenie na talerzu, nie popełniaj błędu polegającego na wyjęciu talerza z lodówki i włożeniu go do piekarnika. Może to spowodować pęknięcie lub wybuch talerza z powodu nagłej zmiany temperatury. Talerze z kamionki lub porcelany nie są przeznaczone do podgrzewania jedzenia w piekarniku, ponieważ nie są odporne na wysokie temperatury i nierównomierne rozkładanie ciepła.

Jeśli chcesz podgrzać jedzenie na talerzu, zrób to w następujący sposób:

 • Wyjmij talerz z lodówki i pozostaw go do ogrzania do temperatury pokojowej przez co najmniej 15 minut.
 • Włóż talerz do piekarnika nagrzanego do niskiej temperatury, nie wyższej niż 100 stopni Celsjusza.
 • Podgrzewaj talerz przez krótki czas, nie dłużej niż 10 minut.
 • Wyjmij talerz z piekarnika i ostrożnie przenieś go na stół. Używaj rękawic kuchennych lub ściereczki, aby nie poparzyć się.

 

zielona zastawa stołowa serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

7. W jaki sposób powstają mikropękniecia na talerzach, które prowadzą do ich pęknięcia w przyszłości?

Mikropękniecia to drobne uszkodzenia powierzchni talerzy, które mogą być niewidoczne gołym okiem, ale mogą mieć negatywny wpływ na trwałość i wygląd talerzy. Mikropękniecia mogą powstawać z różnych przyczyn, takich jak:

 • Nieprawidłowe przechowywanie talerzy. Jeśli talerze są stawiane zbyt ciasno jeden na drugim lub są narażone na wilgoć, temperaturę lub światło, mogą ulec odkształceniu lub pęknięciu.
 • Nieprawidłowe mycie talerzy. Jeśli talerze są myte za pomocą silnych środków chemicznych, może ulec uszkodzeniu powłoka, która chroni talerze przed zarysowaniami i plamami.
 • Nieprawidłowe suszenie talerzy. Jeśli talerze są suszone na suszarce lub w miejscach wilgotnych, ciemnych lub zamkniętych, mogą ulec rozwinięciu pleśni, grzybów lub bakterii, które mogą niszczyć powierzchnię talerzy.
 • Nieprawidłowe polerowanie talerzy. Jeśli talerze są polerowane za pomocą środków chemicznych, alkoholu lub octu, mogą ulec uszkodzeniu powłoki emaliowanej, która nadaje talerzom kolor i połysk.
 • Nieprawidłowe podgrzewanie talerzy. Jeśli talerze są podgrzewane w piekarniku lub mikrofalówce bez wcześniejszego ogrzania do temperatury pokojowej, mogą ulec pęknięciu lub wybuchowi z powodu nagłej zmiany temperatury.

Aby zapobiec powstawaniu mikropęknięć na talerzach, należy stosować się do zasad dbania o serwis obiadowy opisanych w tym artykule.

 

zastawa stołowa niebieska serwis obiadowy 12 osób komplet talerzy zestaw obiadowy

 

Podsumowanie

Serwis obiadowy z kamionki lub porcelany to piękna i elegancka ozdoba stołu, ale także przedmiot wymagający odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Aby cieszyć się swoim serwisem obiadowym przez długie lata i zachować jego blask i kolor, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

 • Przechowuj serwis obiadowy w suchym, jasnym i przewiewnym miejscu, nie stawiając zbyt wielu talerzy jeden na drugim i używając papierowych podkładek lub filcowych krążków między nimi.
 • Myjąc serwis obiadowy ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu, używając gąbki lub miękkiej ściereczki i spłukując dokładnie pod bieżącą wodą.
 • Susz serwis obiadowy ręcznie za pomocą miękkiej i czystej ściereczki, wytrząsając dokładnie wszelką wilgoć z powierzchni i krawędzi talerzy.
 • Poleruj serwis obiadowy za pomocą specjalnych preparatów do polerowania porcelany lub kamionki, używając miękkiej i suchej ściereczki z mikrofibry lub bawełny i delikatnymi ruchami okrężnymi.
 • Naprawiaj serwis obiadowy za pomocą kleju, masy epoksydowej lub farby, jeśli dojdzie do pęknięcia lub odprysku, i pozostaw talerze do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny.
 • Nie podgrzewaj jedzenia na talerzach z lodówki w piekarniku, ponieważ może to spowodować pęknięcie lub wybuch talerza z powodu nagłej zmiany temperatury.

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny i interesujący. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o serwisach obiadowych z kamionki i porcelany, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej [yezey.pl], gdzie znajdziesz szeroki wybór pięknych i wysokiej jakości produktów. 

Daj znać w komentarzu poniżej:

 • Jak często polerujesz swój serwis obiadowy?
 • Jakie są Twoje ulubione wzory i kolory serwisów obiadowych?

Zostaw komentarz i podziel się swoimi opiniami i doświadczeniami. Chętnie poznamy Twoje spostrzeżenia i sugestie. Dziękujemy za uwagę i do zobaczenia wkrótce!

Powrót do blogu

Zostaw komentarz