Zestaw japońskich noży yezey

Noże japońskie – lepiej niż komfort, więcej niż wygląd.

Noże japońskie, zestaw od yezey.

W asortymencie sklepu Yezey każdy klient może znaleźć noże, które będą dostosowane do jego potrzeb, noże które utożsamiają się z konsumentem. Poznaj każdy japoński zestaw od podstaw i dowiedz się jakie korzyści i zastosowanie mają nasze produkty.

Ostry nóż to nie wszystko. Dobrze wyprofilowana rękojeść to podstawa profesjonalnego noża, który w użytkowaniu powinien być przedłużeniem ręki użytkownika. Odpowiednia praca nadgarstka z uchwytem odpowiada za efektowne krojenie, siekanie czy filetowanie. Bardzo ważne jest, by nóż był wykończony z niezwykłą starannością i precyzją – to właśnie te dwa określenia cechują nasze zestawy!

Poznaj noże ostrzejsze niż chili!

  1. Chef Knife

Wszechstronny nóż do krojenia, siekania, szatkowania, rozgniatania czy przenoszenia jedzeni np.: z deski do garnka. Poręczny, przystosowany dla każdego użytkownika, świetnie sprawdzi się do codziennego gotowania.

  1. Bread Knife

Posiada długie ostrze wyposażone w ząbki, które ułatwiają przecięcie twardej skórki chleba, nie szarpiąc go oraz zapobiegając zgnieceniu. Nóż, którego nie może zabraknąć przy przygotowaniu śniadania.

  1. Slicing Knife

Najbardziej uniwersalny nóż w kuchni – węższy niż Chef Knife, przeznaczony zarówno do owoców i warzy, jak i do mięsa. Prosty w użyciu, idealna alternatywa dla szerszego Chef Knife.

  1. Kiritsuke Knife

Tradycyjnie używany przez japońskich szefów kuchni. Idealny do przygotowywanie sushi, filetowania ryb oraz krojenia warzyw i owoców. Nóż, który wprowadzi do Twojego domu zapach japońskiej kuchni, przyjaciel z którym przygotujesz pyszne futomaki.

  1. Santoku Knife

Posiada płaskie ostrze i wgłębienia, dzięki którym mięso lub inne krojone składniki nie przyklejają się do jego powierzchni. Pełna precyzja i oszczędność czasu – zapomnij o odklejaniu produktów z noża.

  1. Cleaver Knife

Szeroki tasak o głowni jednakowej szerokości, przeznaczony do dzielenia kawałków mięsa i krojenia go razem z kośćmi. Niezawodny, wytrzymały, przecina nawet najbardziej oporne produkty.

  1. Boning Knife

Ma długie zwężające się ostrze, przeznaczone do oddzielania mięsa od kości. Szczególnie przydatny do surowego kurczaka i innych mięs.

  1. Slicing Knife

Lekki, poręczny nóż do cienkiego krojenia, przycinania oraz filetowania. Niezwykle poręczny, dopasowujący się do każdej wielkości dłoni.

  1. Santoku Knife

Kucharze często po niego sięgają, zwłaszcza jeśli wolą lżejsze narzędzia. Do krojenia mięsa, siekania czy szatkowania warzyw oraz owoców. Jego wielofunkcyjność pozwala na gotowanie różnego rodzaju dań wyłącznie z jego pomocą.

  1. Paring Knife

Niewielki nóż z zakrzywionym ostrzem ułatwia obieranie warzyw oraz owoców. Przyjaciel każdego członka rodziny, mały, poręczny, precyzyjny.

 

W asortymencie Yezey, masz gwarancję w stu procentach wyselekcjonowanych produktów, które mają ułatwić codziennie gotowanie Tobie i Twoim bliskim. Zapoznaj się z naszą ofertą.

Yezey poleca japoński zestaw 10 noży kuchennych, które wprowadzą pełen profesjonalizm do Twojej kuchni.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz